Yoğurt Nasıl Mayalanır?

3

 Yoğurt Nasıl Mayalanır? Püf Noktası!

Melina’ya ek gıdaya geçtiğimizden beri bir kere bile dışarıdan hazır yoğurt yedirmedim. Zamanında çok tedirgin bir halde mayaladığım ve bir türlü kıvamını tutturamadığım yoğurdu sonraları bir yöntem sayesinde çok güzel mayalamaya başladım. Gerçekten bu yoğurt mayalama işi, başlarda biraz kriz yaratıyor! Bu yüzden size kendi yaptığım hatalardan, ve mükemmel yoğurt mayalamanın püf noktalarından bahsetmek istiyorum.

İlk yoğurt mayalamaya çalıştığımda, inanılmaz panik oldum. Hatta bebeğim olmadan önce, bir gün yoğurt mayalamak zorunda kalacağımı söyleseler güler geçerdim herhalde bu duruma 🙂 Fakat iş başa düşünce, her şey yapılıyormuş bu hayatta.

Hemen internetten araştırmaya başladım. Kafam inanılmaz karıştı! Süt çok ılıksa, yoğurt mayalanmayabilir, çok sıcaksa mayalanır ama ekşi olabilir! O ısının ayarı çok önemli yazıyordu! Peki ben nasıl denk getirecektim…. Birkaç deneme yapmaya karar verdim ama sonuç hep hüsrandı! Ya mayalanmıyordu! Ya da ekşi oluyordu!

Hemen bir yoğurt yapma makinası aldım. Litre litre sütleri biran evvel heba etmekten vazgeçmem gerektiğini düşünüyordum. Bu sırada yoğurda, 20 gün öncesinde başlamamız gerekiyordu ve benim o dönemdeki doğal gıda takıntım yüzünden ve mayalamayı beceremediğimden Melina’ya yoğurt yedirememiştim!

Yoğurt yapma makinasında, ilk yoğurdumdan itibaren hep yoğurt yapmayı tutturdum ama her seferinde inanılmaz ekşi oluyordu. 12 saat beklettim olmadı, 6 saat beklettim olmadı, 4 saat beklettim olmadı, gereğinden az ılıkken mayaladım olmadı. Yok yok yok!

Sonra bir arkadaşımla telefonda konuşurken, bana öyle bir sistemden bahsetti ki, o günden sonra hep muhteşem yoğurtlar mayaladım ve bir kere bile bozmadım! Hem de ne makine, ne havlu, ne radyatör! Bunların hiçbirine ihtiyaç duymadan…

Bal gibi yoğurt nasıl mayalanır?

Patorize günlük sütü alın ve kaynatın. Kaynatmazsanız yoğurdunuz sulu olur. Ilıklığı, parmağınızı içinde 15-20 saniye tutabileceğiniz kadar olmalı. Soğuk veya çok sıcak olmamasına dikkat edin.

Mayalık yoğurdunuzdan 1 çorba kaşığı alıp bir kaseye koyun. Sonra da kaynamış, ılınmış sütünüzden bir kahve fincanı süt alın, mayalık yoğurdunuzun üstüne dökün. Böylece mayalık yoğurdu, sütün içinde iyice dağılması için sulandırmış olacaksınız. Sütünüz çok sıcaksa, yoğurt kesilecektir. Buna dikkat edin.

Sonra sulandırdığınız bir kaşık yoğurdu, yavaşça ılık sütün içine boşaltın. Bir çorba kaşığı yardımıyla, içeride bir daire çizin. Bir kere, sakince karıştırmanız yeterli olacaktır. Sonra küçük cam kaselere yavaşça dökün. 5-6 kase kadar çıkacaktır.

Bu sırada fırınınızı 180 dereceye ayarlayın ve 15-20 dakika kadar ısıtın. Hemen kapatın. Kapattıktan sonra, dolu kaseleri yavaşça fırın tepsinize yerleştirin ve fırına verin (Fırın ısınmış kapanmış! Kaselerin ağzı açık bir şekilde fırına yerleştirin.) 5-6 saat sonra bal gibi yoğurdunuz hazır.

NOt: Yoğurtlar mayalandıktan sonra, kapaklarını kapatıp, buzdolabında 1-2 saat daha bekletmeyi unutmayın 🙂

Miniklere afiyet olsun!

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom

 

 

 

 

 

3 YORUMLAR