YAZ OKULU İÇİN HARİKA BİR ALTERNATİF

0

KIDZANIA YAZ OKULU

Vakti zamanında evden çıkma saatlerimiz değil, eve girme saatlerimiz vardı bizim, hatırlar mısınız? Günün büyük bölümünü güvenli bir şekilde sokakta oynayarak geçirirdik. Şimdilerde her şey o kadar farklı ki… Zamane çocuklarının parklar haricinde güvenli başka hangi açık alanda sosyalleşmelerini sağlayabiliriz? Hep bunu düşünürüm…
Bugün, hem elektronik aletlerden çocuklarımızı uzak tutmak, hem de yaşıtlarıyla beraber eğitici, öğretici, sosyalleştiren aktiviteler yapabilmelerini sağlamak ancak ve ancak yaz okullarıyla mümkün.
KidZania bildiğiniz gibi, çocukların boyutlarına göre hazırlanmış küçük ama bir o kadar da kocaman bir ülke. Bu ülkede, çocukların neredeyse her türlü mesleği deneyimleme imkanı oluyor. KidZania’da çocuklar, havayolu şirketinden, üretim fabrikalarına, sağlık kurumlarından, olay yeri incelemeye, arkeoloji müzesinden gizli ajan eğitim merkezine kadar pek çok alanda rol alarak hem eğleniyor hem de iş dünyasını deneyimleyebiliyorlar. Bu sayede özgüven, yaratıcılık, karar verme ve yaşıtları ile takım çalışması yapabilme yeteneklerini geliştiriyorlar. Ayrıca çeşitli mesleklerde yaptıkları iş karşılığında KidZos (KidZania’nın resmi para birimi) kazanabiliyorlar.
KidZania’ya gelen bir çocuk, havacılık akademisi birimine gidip uçak pilotluğunu, itfaiye biriminde itfaiyeciliği deneyimleyebiliyor. Ya da, hastanede bir günlüğüne cerrah ya da asistan doktorluk yapabiliyor. Hatta üniversitede derslere katılabiliyor. Çocuklar ortalama 60 iş biriminde 90’dan fazla mesleki alanda rol alabiliyor.
Her bir aktivite çocukların farklı bir becerisinin gelişmesine katkıda bulunuyor. Tırmanma duvarı, duvarların inşa edilmesi ve evlerin boyanması çocukların kaba motor becerilerini güçlendirirken, itfaiyeci rolü sorunların üstesinden gelme ve ekip olarak çalışmayı öğretiyor. Tamamen gerçek dünya mesleklerine dayanan pek çok aktivite ile çocuklar, kariyer sahibi olmanın ve daha geniş anlamda topluma sağlayabilecekleri katkıların değerini öğreniyor. KidZania, çocuklara grup çalışması alanında deneyim sağlarken, eğlenceli bir şekilde ekonominin temel ilkelerini de öğrenmelerini sağlıyor.
KidZania, yaz okulu için de yine yaratıcı, yaşayan ve yaşatan bir konsept düşünmüş. Farklı paket programlar içeren KidZania yaz okulunda çocuklar yazın eğlenerek öğrenmeye devam edebilecek.. Doğada boyama sanatı, doğa fotoğrafçılığı, çocuk yogası, çiçek ekimi, takı tasarımı atölyesi, ritim atölyesi, şefler akademisi, yaratıcı drama, sokak oyunları, heyecan ve spor aktiviteleri vb. programlara katılıp keyifli ve öğretici bir yaz geçirebilecekler. En çok ilgimi çeken ve beni geçmişe götüren; “Sokak Oyunları” bölümü oldu… Açık havada bizim eskiden oynadığımız oyunları oynayabilecek olmaları beni hem heyecanlandırdı hem de biraz duygulandırdı. Çocukluğumdaki yazlar geldi aklıma…
Bu zamanda, yazlık gibi bir alternatif yoksa çocuklara verilebilecek en güzel hediye sanırım onların özgürlüklerini ellerinden almamak, bizlerle cafe cafe gezmeye sürüklememek için böyle bir yaz okuluna yazdırmak olabilir. Yaşıtlarıyla güvenli bir açık alanda sosyalleşmesini, sosyalleşirken de öğrenmesini ve eğlenmesini destekleyen KidZania Yaz okulu bu anlamda harika bir tercih olabilir.
Birer haftalık paketler halinde sunulan aktiviteler hem çocukların çabuk sıkılabilen yapısına uygun bir çözüm getirmiş, hem de ebeveynlerin kafasında çoğunlukla oluşan “çocuğum acaba bu yaz okulundan memnun kalacak mı?” sorusuna harika bir alternatif sunmuş.
Erken kayıt dönemini kaçırmamak için 0850 200 5439 numaralı telefondan veya yazokulu@kidzania.com.tr den bilgi alabilirsiniz.

KidZania Yaz Okulu görseli

Sevgiler;
Melina’s Mom