” TUTUMLU ANNE ” LER BURAYA!

0

TUTUMLU ANNE…

“Etiketini bile çıkarmadan küçülen eşyaları var. 

“Onca kıyafet aldım, çoğunu bir kere bile giydirmeme fırsat olmadı…”

“O kadar hızlı büyüyorlar ki, çoğu şeyi yalnızca bir kaç kere kullanabildik.”

Bu sözler size tanıdık geliyor mu? Bana çok tanıdık geliyor… Çocuklarımıza anneliğin ilk heyecanıyla birlikte o kadar çok eşya, kıyafet alıyoruz ki, bir çoğunu giydirmeye fırsat bile olmadan dolaplara kaldırıyoruz ya da birilerine veriyoruz. Ana kucağı, oyun halısı vb. ürünleri de, kısa bir dönem kullanabildikten sonra evin bir yerlerinde saklamak üzere kaldırıyoruz. Sizler de çoğu zaman bu sorundan yakınıyor, elinizdeki her türlü bebek eşyasını satıp değerlendirmeyi veya ikinci el olarak bebek eşyası almayı düşüyorsanız, sizi çok güzel bir site ve sistemin sahibesiyle tanıştırmak istiyorum.

 

1)      Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

 

ODTÜ Sosyoloji mezuniyetinden sonra 15 yıl çeşitli bankalarda kurumsal bankacılık yaptım. 4,5 yıl önce anne oldum canım oğlum ‘Tibet’ hayatıma girdi. Anne olmanın getirdiği farklı düşünme biçimleri yıllardır sorguladığım kurumsal iş hayatına nokta koymak için beni tetikledi ve 2012 yılı Eylül ayında kurumsal iş hayatını bıraktım.  Bir yıllık bir hazırlık sonrasında yani 2013 Eylül ayında tutumluanne.com hayata geçti.

 

2)      Tutumluanne.com nasıl doğdu?

                                                                                                         

Bildiğiniz gibi fikirler genelde ihtiyaçlar sonunda ortaya çıkar. Ben de çocuğum olduktan sonra bu ihtiyacı fark ettim. Anneler babalar bilirler, minicik bir bebek getiririz dünyaya, ama bir süre sonra evler öyle bir hal alır ki, sanki  o küçücük bebekler sırtlarında kocaman bir bavulla gelmiş gibi olur evimiz. Bu hem bebeklerin çok hızlı büyümesinden hem de anne babalar olarak bizim biraz tecrübesizliğimiz biraz da özenmemiz nedeni ile çok alışveriş yapmamızdan kaynaklanır. Bunun sonucunda çoğu çok az kullanılmış ve yeni gibi kalmış eşyalarla dolar evimiz.

Aslında bizim kültürümüzde çocukların küçülenlerini etrafımıza vermek oldukça yaygın ve de bu çok güzel bir gelenek. Ancak çevremizde her zaman bu ürünlere ihtiyacı olan birilerini bulamayız, oysa ki başka bir yerde başka bir annenin tam da bu ürünlere ihtiyacı vardır.

Bu fikir aklıma geldiğinde tamam dedim işte bu, hem başkalarına fayda yaratan hem de yapılmamış bir iş. Gelişmiş ülkelerde uygulanan benzer örnekler de bana cesaret verdi ve dedim ki neden bizde de olmasın?

 

3)      Tutumluanne.com nasıl bir sistemle işliyor?

 

Sistemin hem alıcı hem satıcı açısından güvenli olmasına ama bir yandan da kullanımının anlaşılır ve basit olmasına dikkat ettik.

Satıcı ürünün fotoğrafını çekip  sisteme yükler, alıcı ürünü seçer, kredi kartı bilgilerini girerek ödemeyi yapar. Yapılan ödeme tutumluanne bloke hesabında bekletilir. Satıcıya ödemenin yapıldığı ve blokede olduğu bilgisi verilir, ödemeyi takip eden 3 işgünü içinde satıcı ürünü alıcıya gönderir. Alıcı ürünü teslim aldığında sistem üzerinden onay verir ürün bedeli alıcının onayı satıcının banka hesabına aktarılır.

Tabi her türlü sıradışı durum sistem tarafından kurgulanmış durumda bunu detayları sitemizde mevcut.

 

4)      Sitede ne tarz ürünler yer alıyor?

 

Sitemizde anne, bebek, çocukla ilgili her türlü ürün satılıyor ve alınıyor. Mama sandalyesinden bebek telsizine, ana kucağından travel sistem bebek arabasına kadar her türlü ürün mevcut. Ürünler 7 ana kategori ve onların alt kategorilerine ayrılmış durumda. Tutumluanne’de sadece kullanılmış ürünler satılmıyor, bazen alıp kullanmadığımız etiketi üzerinde ya da ambalajlı ürünler de olabiliyor. Bu nedenle alıcı için de satıcı için de daha anlaşılır olması için ürünlerimizi 3 kategoriye ayırdık:

Yepyeni: Ürün hiç kullanılmadı. Bu kategoride mümkünse ürünün üzerinde etiketi olmalı ya da ambalajı, garanti belgeleri muhafaza edilmiş olmalıdır.

Yeni Gibi: Ürün kullanıldı ama üzerinde kullanıldığına dair hiçbir iz yok.

İyi Durumda: Ürün kullanıldı ve üzerinde çok az ve ufak tefek izler var.

 

5)      Sitenizde Kanserli Çocuklara Umut Vakfı ve Tutumlu Anne’nin ortak bir projesi olduğuna dair bir bannera rastladım. Bu ortak proje nedir? Biraz bahseder misiniz?

 

Projemiz bir de sosyal sorumluluk projesi içeriyor. Bu işi kurgularken bizden çok daha başka dertleri olan annelere de fayda yaratmak istedim. Bu kapsamda ‘Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’’ (Kaçuv) ile bir işbirliği yaptık. Kaçuv Cerrahpaşa Hastanesi  Çoçuk Onkoloji servisi Doktorları tarafından kurulmuş, uzun süren tedavi süreci boyunca kanser hastası çocukların ve onların ailelerinin yanında olan, hem psikolojik hem de maddi destek veren bir vakıftır.

Vakıf’la işbirliğimize ‘Anne Dayanışması’ adını verdik. Buna göre Tutumluanne’de satılan her ürünün %0,5’i otomatik olarak Kaçuv’a bağışlanıyor. Ayrıca dileyen anneler sattıkları üründen kendilerine gelecek olan gelirin tamamını vakfa bağışlayabiliyor.

 

6)      Bebeklerin bazı kıyafetleri yalnızca bir iki kere giyebildiği, bazılarını ise giyemeden büyüdüğünü hepimiz anne olarak deneyimledik. Kurmuş olduğunuz bu sitenin ev ekonomisine sağladığı katkı yadsınamaz bir gerçek. Bu konuda nasıl geri dönüşler alıyorsunuz? Beklediğiniz ilgiyi gördünüz mü?

 

Üyelerimizden gelen olumlu geri bildirimler bizi inanılmaz mutlu ve motive ediyor. Anneler ve babalar sitemize inanılmaz ilgi gösteriyorlar. Her ay üye ve işlem sayımız düzenli olarak büyüyor. Büyüdükçe hem ürünler daha kolay satılıyor, hem de ürün çeşitliliği artıyor. Biz de bir deyiş vardır ‘alan memnun satan memnun’ Tutumluanne tam da buna uyuyor. Alışveriş yapanların ne kadar memnun olduğunu gösteren önemli bir nokta da, iade oranları. Tutumluanne.com’da iade oranları %1-2 seviyelerinde. Alan da, satan da anne olunca ürünler ‘anne özeni’ ile gönderiliyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=QMjm3Ut2J34

https://tutumluanne.com/