TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇOCUK MÜZİKALİ BAŞLIYOR!

0

“Sezuş’ un Hikayeleri : Efe ile Bulut, Osman bey’e karşı”

Çocukluğumun en unutulmaz, en keyifli anlarıydı ailecek tiyatroya gittiğimiz zamanlar. Gözlerimi kapatsam, dünmüş gibi resmedebilirim hatıramda…

‘Sallanan kulaklı taçlar takmış onlarca çocuk arasında annem, babam, kardeşim ve ben.  Bizim taçlarımız da var. Birbirimize bakıp gülüyor, heyecanla sergilenecek oyunu, söylenecek şarkıları bekliyoruz kardeşimle. Hareketli bir çocuk olmasına rağmen çıt çıkarmadan izliyor tüm oyunu o da bizimle.  Çıkışta tiyatro bittiği için hüzünlüyüz yine. Her seferinde bir sonrakinin ne zaman olabileceğinin pazarlığını yapıyoruz babam ve annemle…’

Tüm bu sanallığın içinde, en çok istediğim şey sanat kültürünü, tiyatro sevgisini aşılayabilmek kızıma. 3 yaşına yaklaşmasıyla birlikte, onun için değişik bir aktivite ararken harika bir tiyatro turnesine rastladım. Hem konusu ilgimi çok çekti, hem çocukları cezbedici harika müziklerle sahneleniyor olması… Hem de bana kendi çocukluğumdaki heyecanlarımı hatırlattı birden.

Türkiye’nin çocuklara yönelik en büyük müzikli tiyatrosu “Sezuş’ un Hikayeleri : Efe ile Bulut, Osman bey’e karşı”  24 Ekim’de Türkiye turnesine İstanbul’dan başlıyor. 24-25 Ekim tarihlerinde Mall of İstanbul-MOI Sahne’de gösterimde olacak bu eğlenceli tiyatro, ardından Rize, Trabzon, Gaziantep, Kayseri, Bursa, Adana, Mersin, Antalya, İzmir, Ankara ve Erzurum’da sahne alacak.

 Melina’yı yakından takip edenler bilirler ki, tiyatronun konusu da tam bize göre. Hayvanların insanlardan korunmaya ihtiyaç duymayacağı bir mahalle için, çocuklar ve hayvanseverlerin el ele mücadelesini konu alan hikaye, çocuklarımıza hayvan sevgisi, hoşgörü, empati gibi duyguları aşılarken, müzikli tiyatro olmasıyla sanatla tanıştıracak harika bir etkinlik. Hayvanlarla alakalı oluşu, eğlenceli müziklerle sergileniyor oluşu onun hiç sıkılmadan izleyeceği bir tiyatro olacağını getiriyor aklıma.

Türkiye’nin çocuklara yönelik en büyük müzikli tiyatrosu olan  ’Sezuş’ un Hikayeleri : Efe ile Bulut Osman Bey’e karşı’’ İstanbul Entertainment Group- IEG Family tarafından oyunlaştırılmış, Finansbank ana sponsorluğunda ve Hürriyet’ in katkılarıyla sahneleniyor.

Sezen Aksu’nun bestelerinden uyarlanan şarkıları ve masalsı anlatımı ile çocuklarla sevgi dolu bir öyküyü buluşturan çocuk müzikali bir mahallede geçiyor. Animasyon oyun karakterlerinin özel olarak tasarlandığı sahneler, film görselliği ile canlandırılıyor. Çakkıdı, Şarkı Söylemek Lazım, Adem Olan Anlar, Tiki Tak gibi Sezen Aksu’nun bestelerinden uyarlanan şarkılarının da yer aldığı oyun, hem minikler hem de bizler için eğlenceli bir hafta sonu aktivitesi olabilir bence.

 

Sevgiler;

 

Melina’s Mom

Biletix: http://goo.gl/r5PPFh
http://www.efeilebulut.com
https://www.youtube.com/watch?v=C47QbJDiN9U
Sosyal medyadan #EfeileBulut ile takip edebilirsiniz.