Trafik Hayattır’dan trafikte çocuk  güvenliği için Blogger buluşması!

Doğuş Otomotiv ve İtameks (Britax Römer) katkılarıyla…

Geçtiğimiz haftalarda harika bir davete ev sahipliği yaptım. Etkileyici olduğu kadar benim için gurur verici bir gündü.

Kurumsal sorumluluk platformu Trafik Hayattır!, trafikte çocuk güvenliği konusunda farkındalık yaratmak ve araç için çocuk güvenliği konusunda aileleri bilgilendirmek için yeni bir projeye imza attı . 5-14 yaş grubunun trafik kazalarından en çok etkilenen 2. grup olması ve ülkemizde de kazalardan etkilenen çocuk sayısının giderek artması sebebiyle Trafik Hayattır ‘Trafikte Çocuk Güvenliği’ isimli bir inisiyatif başlattı.

Lacivert Restoran’da 20 blogger anne bir araya geldik, Prof. Dr. Üstün Dökmen’in sunumuyla, çocuklara nasıl sınır koymamız gerektiğini, kemer takmanın önemini pedagojik açıdan nasıl bir yaklaşımla vurgulayabileceğimizi dinledik.

Etkinlikte bahsi geçen, şahit olduğumuz veriler tüylerimizi diken diken etmeye yetti.

Doğuş Otomotiv, 2004 yılından itibaren toplumun tüm kesimlerinde trafik güvenliği bilincini arttırmak amacıyla yürüttüğü “Trafik Hayattır!” kurumsal sorumluluk platformu kapsamında trafik güvenliği eğitimleri ve trafikte sorumluluk yaklaşımına yönelik farkındalık projeleri gerçekleştiriyor. Bu eğitim projeleri kapsamında bu kez de Trafikte Çocuk Güvenliği projesini hayata geçirerek, günlük trafikte özellikle çocuklu ailelerin, araçta çocuklarının güvenliğini sağlama konusunda bilinçlenmeleri ve bu konuda farkındalık kazanmalarını amaçlıyor.

Her 5 aileden 4’ü çocuk koltuğu kullanmıyor

Trafik Hayattır projesinin “Trafikte Çocuk Güvenliği” projesi kapsamında, bir yol haritası hazırlamak ve alınacak aksiyonları belirlemek üzere, Ankara, İzmir ve İstanbul’da 2015 yılı sonlarında Türkiye’nin ‘Araçta Çocuk Güvenliği’ araştırması gerçekleştirildi. Çocuk koltuğu üreticisi Römer’in Türkiye Distribütörü İtameks’in desteğiyle 3000 kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırmayla, trafikte çocuk güvenliği konusunun aslında ülkemiz için hayati öneme sahip olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Araştırmaya göre ülkemizin üç büyük ilinde, çocuklu ailelerin sadece yüzde 23’ünün koltuk kullandığı belirlendi. Çocukları 3 yaşını geçtikten sonra ise, ailelerin yüzde 93’ü çocuk koltuğunu yenilemiyor ve akabinde kullanımı bırakıyor. Araştırmada ayrıca ebeveynlerin çocuklarını ön koltuğa oturtup oturtmadıkları, emniyet kemeri takıp takmadıkları da soruldu.

Prof. Dr. Dökmen: “Çocuk koltuğa oturmuyor değil, siz oturtamıyorsunuz”

Projenin dijital medya ve sosyal medya ayağında yine Römer Türkiye distribütörü İtameks firması işbirliğiyle 6 Ekim tarihinde düzenlenen etkinlikte, Trafik Hayattır Danışmanı Prof. Dr. Üstün Dökmen, Türkiye’nin önde gelen Anne-Çocuk Blogger’ları ile bir araya geldi. Trafikte Çocuk Güvenliği projesinin, özellikle çocuklu ailelere ulaşmasında Trafik Hayattır’a destek veren olan Psikolog Prof.Dr. Üstün Dökmen de Bazı anne-babalar, arabalarda çocuk koltuğunun ve çocukların kemer bağlamasının önemini yeterince bilmiyorlar. Bazıları ise konunun önemini biliyorlar ancak çocuklarına söz geçiremiyorlar, “Ne yapayım arkaya oturmuyor” diyor. Aslında bu cümle şöyle olmalı: “Bir türlü arkaya oturtamıyorum” dedi. Dökmen, çocuğu araç içinde trafik kurallarına ve güvenliğine uygun oturtmamanın, çocuğa sınır koymama sorunu olduğunu söyleyerek, ailelerin bu sınır koyamama sorununu başka alanlarda da yaşadığını ifade etti.

Trafik Hayattır çatısı altında yürütülen proje kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü, belediyeler ve valiliklerle koordine olunarak anaokulları, kreşlerde anne-babalara ve çocuklara ayrı ayrı kurgulanan eğitimleri veriliyor.

Trafik Hayattır Trafikte Çocuk Güvenliği Projesi, her biri konusunda uzman akademisyenlerin danışmanlığıyla hazırlanacak bilgilendirici metinler ve videolarla sosyal medyada destekleniyor.

Biz Blogger Anneler, o gün bu önemli eğitimden mezun olduk. Uygulamada sınıfta kalmamak dileğiyle…

Sizler de bizden bu dersi online almış oldunuz. Haydi, kep atma sırası sizde!

img_4967

Sevgiler;

Melina’s Mom