TEGV’DEN GELECEĞE DAİR ETKİLİ BİR HAMLE DAHA…

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın varoluş nedeni ilköğretim çağındaki çocuklarımızın devlet tarafından verilen temel eğitimlerine katkıda bulunmak ve onlara yaşam becerileri kazandırmaktır. Fark gözetmeksizin bütün çocuklarımızı geleceğin dünyasına donanımlı, özgüvenli, yaşam becerilerine sahip, kendisiyle barışık bireyler olarak hazırlayabilmek için Vakfımız, 4 ana başlıkta (bilim-sanat-okuma-matematik) özel Eğitim Programları ve etkinlikler oluşturuyor.

Yeni hayata geçen “Matematik Fen Eğlenerek Öğren” Eğitim Programları, çocuklarımızın araştıran ve sorgulayan bireyler olarak yetişmesini hedefleyen bir proje.

Matematik ve Fen Eğlenerek Öğren Eğitim Programları, 2015 – 2016 Sonbahar Etkinlik Dönemi’nden itibaren TEGV’in 9 Eğitim Parkı ve 38 Öğrenim Birimi olmak üzere toplam 47 Etkinlik Noktasında çocuklarla buluşuacak. 2016-2017 Sonbahar Etkinlik Dönemi itibarıyla ise program, Ateşböceklerinde ve okullarda da uygulanacak.

tegv

Matematik Eğlenerek Öğren

Matematik Eğlenerek Öğren Eğitim Programı, çocukların matematik kaygısını azaltabilmek ve matematiği çocuklara sevdirebilmek amacıyla ortaya çıkan eğitim programımızdır. Pilot uygulaması Mart 2015 itibariyle uygulanmaya başlanan program, 2015-2016 Sonbahar Etkinlik Dönemi’nde TEGV etkinlik noktalarında yaygın olarak uygulandı. Program iki farklı modülden oluşuyor. Onar haftalık eğitim programları olan Modül 1 ve Modül 2, farklı malzemelerle desteklenen, matematiği diğer disiplinlerle kaynaştırarak çocuklara aktaran ve bu sayede çocuklarda matematiğe karşı olumlu bir tutum geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlayan modüllerdir. Matematik Eğlenerek Öğren Modül 1 Eğitim Programı, 2015-2016 Sonbahar Etkinlik Dönemi’nde toplam 3876 çocuğa ulaştı. Modül 2 Eğitim Programı ise, pilot uygulama sonrası 2016-2017 Sonbahar Etkinlik döneminde yaygın uygulamaya geçecek.

tegv

Fen Eğlenerek Öğren

“Fen Eğlenerek Öğren Eğitim Programı”nın içerikleri hazırlandı. Pilot uygulama sonrası, 2016-2017 Sonbahar Etkinlik döneminde yaygın uygulamaya geçilecek.

 tgv

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı hakkında: 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, ilköğretim çağındaki çocuklarımızın, daha güzel bir çocukluk yaşamaları ve yarınlara umutla bakmaları için, okul içi ve dışı saatlerde çok yönlü bir eğitim desteği almalarını ve çağdaş eğitim olanaklarından faydalanmalarını amaçlıyor. Türkiye genelinde, 31 yerleşik ilde 10 Eğitim Parkı, 38 Öğrenim Birimi, 24 Ateşböceği (Gezici Öğrenim Birimi) ile çocuklarımıza hizmet vermeyi sürdürüyor. Eğitim Gönüllüleri, her yıl yaklaşık on bin gönüllüsünün yardımıyla kuruluşundan bu yana 2 milyonu aşkın çocuğumuzun aydınlık geleceğine katkı sağladı. Eğitimde özgün modeli ile ulusal ve uluslararası işbirlikleri bulunan TEGV, 2007 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı. TEGV ile ilgili detaylı bilgi için www.tegv.org adresi ziyaret edilebilir.

Bilgi için: Serdar Erdoğan [serdare@tegv.org / (0216) 290 70 93]

TNC İletişim; Berkay Kundakçı [ berkay.kundakci@tnc.com.tr  / (0216) 356 60 60 – 17]