PİRİNÇ UNLU MUHALLEBİ TARİFİ

0

PİRİNÇ UNLU MUHALLEBİ TARİFİ

 

Ek gıdaya geçtikten sonra başlayabileceğiniz Pirinç Unlu Muhallebi, bebeğinize akşam yemeği olarak yedirmeyi tercih edebileceğiniz bir besindir. Ben Melina’ya akşamları muhallebi yerine sütünü içirip yatırıyordum, çünkü bu aylarda kilo alımımız ilerideydi ve fazla kilo almasını istemiyordum. Kilo alımınız normal veya normalin altındaysa, akşam öğünlerinde bebeğinize yedirebileceğiniz pirinç unlu muhallebi, hem kilo alımının artmasına, hem de gece boyunca acıkıp uyanmasının azalmasına yardımcı olacaktır.

Bebeklerin 1 yıl boyunca, alerjik risk taşıdığından inek sütü alması önerilmediğinden, muhallebinizi hazır mama veya anne sütü ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

Anne sütü ve hazır mama kaynatılmadığından, doktorumuz eğer arzu edersek aşağıdaki tarifi uygulayabileceğimizi belirtmişti.

 

Malzemeler:

1/2 Bardak Su

3 tatlı kaşığı pirinç unu (silme)

4 ölçek hazır mama

veya

1 çay bardağı su

4 tatlı kaşığı pirinç unu (silme)

150 cc anne sütü

 

Hazırlanışı:

Pirinç unu, su ile karıştırılıp ezilir. Kısık ateşte, ağır bir kıvama gelene kadar pişirilir. Elimizle dayanabileceğimiz bir ılıklığa gelene kadar soğutulur. Arzuya göre, toz halinde hazır mama veya sağılmış olan anne sütü ilave edilip, karıştırılır.

 

Miniklere afiyet olsun 🙂

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom