OTO KOLTUĞU SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

0

Oto Koltuğu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Ülkemizde, oto koltuğu kullanımı, 2010 yılında yasalaşmış ve zorunlu hale getirilmiştir. Fakat ne yazık ki günümüzde hala oto koltuğu kullanmayan ve bunu bir risk olarak görmeyen aileler mevcut. Bu sebeple, zaman zaman, oto koltuksuz oldukları için yaşamlarını yitiren çocukların haberlerini hala okuyoruz… Aslında olması gereken,  aynen uçaktaki gibi; ‘seyir halindeyken çocuğun oto koltuğunda kemerleri bağlı olarak bulunması.’ Hep demez miyiz, araba trafiği uçaktan bin kat daha tehlikeli diye? Öyleyse, bu güvenlik mekanizmasını arabada neden hala reddediyor bazılarımız?

Peki, iyi ve güvenli bir oto koltuğu seçmek için nelere dikkat etmek gerekir?

Oto koltuğu seçimini yaparken, güvenlik testlerinden geçmiş bir markayı seçmek önemlidir. Piyasadaki birçok iyi marka bu konudaki testlerini başarıyla tamamlamıştır. İşte bu noktada, başka kriterler devreye girer.

Bir oto koltuğunun, ileri seviyede güvenli olması için en önemli özellik, isofixli olmasıdır. Bunun dışında, 5 noktadan bağlı emniyet kemerinin olması da zorunludur. Yandan gelecek darbelere karşı, dışarıdan “U” şeklinde bir yastık olarak gördüğümüz, aslında güvenlik için çok gerekli olan baş desteğinin olması çok önemlidir. Bunun, bebeğin boyuna uygun olarak kademeli bir şekilde ayarlanması, ciddi önem taşır.

Koltuğun hafif bir eğim alabiliyor olması, seyahatlerdeki konfor ve uyku saatlerindeki rahatlık açısından çok önemlidir. Kullanılan kumaşın kalitesinin önemi ise tartışılmazdır… Uyku sırasında terleme yapmayacak bir kumaş seçimine gitmek veya araba koltuğuna sentetik olmayan bir kumaştan kılıf almak faydalı olacaktır. Çünkü çocuğun koltuğa oturmayı reddetmemesi için, konforunun da düşünülmesi gerekir.

Koltuğun eğimli bir pozisyonuna, tek elle ve hareketle geçirilebilir olması, ciddi anlamda önemli bir özelliktir. Tek başına araba kullanırken, arka koltukta uykuya dalan çocuğu biraz daha eğik bir pozisyona getirmek için, dörtlüleri yakıp arabayı sağa çekmek zorunda kalınmayacak bir model seçimine gitmiş olmak, ileride faydası görülecek bir özelliktir.. Zira, bir anne ve babanın en çok elinin ayağına girdiği anlar, bu anlardır.

Özet olarak, oto koltuğu seçerken güvenlik testlerinden geçmiş bir marka olmasına özen göstermek, diğer tüm güvenlik kriterlerine uygunluğunu sorgulamak ve çocuğun oturmayı reddetmemesi için, konforu geri plana atmamak gerekir.

Lütfen çocuklarımıza uzun yıllar kullanabilecekleri, hayatı pahasına olan bu masrafı yapmaktan kaçınmayalım.

Sevgiler,

 

Melina’s Mom