NEDEN ORGANİK DETERJAN, NEDEN U-GREEN CLEAN?

Geçenlerde Şebnem Seçkiner sayesinde beni sarsan ama ‘Zararın neresinden dönersen kardır.’ Dedirten ve harekete geçiren bir etkinliğe davet edildim. Bugüne kadar hiç yeltenmediğim, ‘Amaan, ne olacak, her yer kanserojen madde.. Hangi birinden kaçacaksın.’ Deyip normal bulaşık deterjanı ve temizlik malzemeleri kullandığım doğru. Ama Uzay Kimya’nın fabrika gezisini gerçekleşirdikten sonra fikrimin aynı kaldığını pek de söyleyemeyeceğim.

Uzay Kimya 1983 yılında Yüksek Kimya Mühendisi Sayın Sevda ARIKAN tarafından Türkiye’ de üretilmeyen ürünleri üretip tüketicinin kullanımına sunmak amacıyla kurulmuş. Firmanın önceliği doğaya zararsız veya en az zarar veren hammaddeleri kullanarak tüketicilerinin ihtiyaçlarına yönelik ürünler üretmek. Ürün gamları hayli geniş.; ahşap temizleyicileri, mobilya bakım cilaları, halı şampuanları, leke  çıkarıcılar, bulaşık makinesi deterjanları ve çamaşır makinesi katkı maddelerinden oluşmaktadır. Markaları; Uzay, U-Green, Benim  Bebeğim ve Giz.

U GREEN CLEAN ürünleri hem doğa dostu hem de toplum sağlığını düşünmekte.
Sıradan temizleyicilerde bulunan ve temas ettikten 26 saniye sonra kana karışan GDO, fosfat, Sles klor, paraben gibi zararlı kanserojen kimyasallar içermiyor. Organik ve doğal hammaddelerden üretilmiş ürün gamları insan sağlığı için ideal.

Türkiye’de bulunmayan ancak tüketicinin yaşam kalitesini yükselten temizlik ürünleri üretmek için kurulan Uzay Kimya, toprak, su ve havaya olan saygı ve sevgisi sebebiyle, insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen hammaddeler kullanmakta.

Türkiye’de 30 yılı aşkın süredir temizlik ürünleri ile pek çok yenilikçi üründe imzası olan Uzay Kimya, dünyadaki gelişmelerle birlikte 2007 yılından beri yeni ürün serilerinde bitkisel temelli ve petrokimyasallardan uzak hammaddelerle üretim yapıyor. 2014 yılı sonunda Türkiye’de ilk kez Uzay Kimya’ya verilen “Ecogarantie®  Sertifikası” ile, tüm dünyada ekolojik ürünler için uluslararası kabul görmüş bir belgeyi almaya hak kazanmış.

U GREEN CLEAN ürünlerinin başlıca özellikleri;

u green clean     

Formüllerde kullanılan hammaddelerin üretimlerinden itibaren tüm aşamaları ekolojik sertifikalı,

Avrupa Birliği’nden ECOGARANTİE sertifikasına sahip,

Bitkisel ve doğal hammaddelerle üretiliyor, petrol ve hayvansal kaynaklı hammaddeler içermiyor,

Klor, SLES, Paraben, Sentetik Parfüm ve Fosfat gibi zararlı kimyasallar KESİNLİKLE içermiyor,

Sentetik Parfüm yerine organik yağlar kullanılıyor,

Zararlı kalıntı bırakmıyor,

İçeriğindeki tüm hammaddelerin doğada biyolojik olarak parçalanıyor çevre ve cilt dostu.

Yaptığımız toplantıda, toplumumuzda hala çamaşır suyunun insan sağlığına olan zararının yaygın olarak bilinmediği; ciddi solunum, allerji, irritasyon problemlerine sebep olmasına rağmen temizlik malzemesi olarak kullanıldığı da ayrıca konuşuldu.

Toplantıda en çok şaşırdığım ve anneliğimi sorgulamama sebep olan gerçek, haftada 100 gram bulaşık deterjanı içtiğimizle yüzleşmekti. Eğer bu davete katılmamış olsaydım sanırım hala antibakteriyel sabunla el yıkamaya, bulaşık makinama sıradan tablet atmaya devam ederdim. Doğal olması için sirke ile yıkamak da bulaşık makinasına zarar veriyormuş ve ‘Biz sizin ve makinalarınızın sağlığı için uzun Ar-Ge çalışmaları sonucu bu karışımları bir araya getirdik ve bu ürünleri geliştirdik. Hiç bir şey kullanmamak da elbette ileride kapkacaklarda kalan artıkların bakterilere dönüşmesine sebep olacak ve bize hastalık olarak dönecektir. Dolayısıyla en uygun olan ürünleri de kullanmalıyız.’ dedi Sevda Hanım.

Toplantı sonrasında ‘Ben bugüne kadar kaç kilo kimyasal yedim? Yedirdim kızıma?’ diye düşünmeden edemedim.  Kendimi, anneliğimi sorguladığım bir gün oldu. Koskoca tesisi ve Ar-Ge departmanını gezerken yüreğime bir yumru oturdu. Fabrika gezimiz sırasındaki sunumda; doğada her şeyin çözümünün olduğunu belirttiler. Leke çıkarmak için portakal yağları, bir takım bitkisel ürünler kullanıyorlarmış üretimlerinde.

Uzay Kimya ürünlerine Carrefour, Metro ve organik marketlerden ulaşabilirsiniz. Online satışı henüz yok ve merak edenleriniz için helal sertifikası da mevcut.

#ugreenclean @ugreenclean #deterjan #organikdeterjan #bitkiseldeterjan #doğaldeterjan #organiktemizlik #organiktemizlikurunleri

Sevgiler;

Melina’s Mom