ORGANİCERA ÇÜNKÜ….

IMG_4625

 

Geçen gün, sevgili arkadaşım Pınar Mallı (@gebbepinar) davetiyle bir organik firmasının ürünlerini tanımak için bir araya geldik. Haftalar öncesinde, giyim kategorisindeki ürünlerini denememiz için bizlere birkaç gönderim yaptığında zaten batan, rahatsız eden, kaşındıran kıyafetleri giymeyi reddeden Melina direk kendi onay vermişti… Artık davete gittiğimde, ürünlerin çocuğum için rahatlığından emindim fakat gerçekten organik miydi? Nasıl bir süreçten geçiyordu tüm ürünler? Bunların cevabını merak ediyordum.

Tamamen organik bir kahvaltıyla karşıladılar bizi. Firma sahibi gayet sıcak ve samimiydi.

Uzun uzun bu işe nasıl başladığını, gerçekten organik üretilen hammaddeleri nasıl seçtiğini, organik tarımın inceliklerini, organik tarım yapan birinin 100 ton yerine nasıl 50 ton pamuğa razı olduğunu anlattı. Zor bir işti… Organik boya ondan daha da zor bir işti! Tahmin ediyordum ama oraya gidip bu kadar ince ayrıntısına kadar dinledikten sonra organik ürünlere olan bakış açım gerçekten değişti. Aslında böyle bir zamanda, para kazanma arzusu uğruna piyasada türlü alavere dalavere dönüyorken, nasıl yürekli bir iş yapıyorlardı? Kendisini dinlerken hayranlığımı gizleyemedim..

Organik tarımda öyle tarım ilaçları vb zararlı maddeler kullanamıyorsunuz. Hasat alacağınız bölgenin etrafındaki tarlaların bile öyle olması gerekiyor. Çünkü rüzgarla bu maddeler sizin arazinize taşınabiliyor. Meğersem öyle çok prosedürü varmış ki bu işin, öyle zormuş ki, birkaç hafta önce kızımın üzerine giydirdiğim o ürünleri o an gördüğümden çok daha farklı  görüyorum şimdi…

Mesela pamukları böcek bassa, ilaç veremedikleri için doğal olan çok daha pahalı yöntemlere başvurmak zorunda kalıyorlar. Örneğin bunlardan biri, başka bir tür böcek alıp taraya salmak gibi..

Organicera’nın UNİQ İstanbul’daki mağazasına girdiğimde gördüm ki, yalnızca kıyafet satmıyorlar. Bebek bezinden, mamaya, mobilyadan, ayakkabıya kadar, çeşit çeşit ürün var. Bunları sertifikalarının doğruluğundan emin olmadan mağazalarından içeri sokmuyorlar.

organicera

Organicera’nın bütün ürünleri sertifikalı organik. Üretimin hiçbir aşamasında GDO’lu tohumlar, tarım ilaçları, zehirli gübreler, zararlı boya bileşenleri kullanılmıyor. Çünkü cildimize temas eden her türlü maddenin en az %60’ı cilt tarafından emiliyor. Düşünsenize bebeklerin cildi ise bizimkinden 5 kat daha ince….

Organicera’da tüm üretim süreçleri GOTS (Global Organik Tekstil Standardı) na uygun olarak gerçekleşiyor.

Organicera marka kurucusu Nur Hanım diyor ki, ‘Organik sertifikası olmayan tüm ürünlerde mutlaka insan sağlığına zararlı suni gübre ve böcek ilaçları kalıntıları vardır.’ Ve ekliyor; ‘Organik srtifikalı ürünleri alarak sadece kendinizin ve bebeğinizin sağlığını değil, tüm çevre sağlığını ve temizliğini kormumuş olursunuz…Bebeklerin cildi bizlerden daha emicidir. Bu yüzden yalnızca kıyafetlerin değil, aynı zamanda ağzına aldığı tüm oyuncakların da organik olmasında fayda var.’

Toplantı sırasında özellikle üzerine basa basa bize söylediği bir şey daha var Nur Hanım’ın, organik sertifikalarda mutlaka sertifikanın sağ alt köşesinde bulunan, yeşil daire içine alınmış t-shirt logosunun mutlaka burada gördüğünüz biçimde eksiksiz olması lazım diyor.

organicera

Ben tüm bunları gözlerimle gördükten sonra, gönül rahatlığıyla tam not verdim markaya.

IMG_5131

Pek yakında da web sitesi satışa açılacak. Ama o zamana kadar hiç vakit kaybetmeden Uniq İstanbul’daki mağazasına mutlaka uğrayın derim. Yazlık ürünleri de önümüzdeki hafta vitrinlerde yerini alacak.

Dip not: Nur Hanım bizimle davet günü çok ilginç bir detay daha paylaştı.  Ürünün yumuşacık olmasının onun organik olduğu anlamına gelmediğini biliyor muydunuz? Aksine organik  ürünler, pamuğun doğasını bozmadan üretildiği için sert bile olabilirmiş bazen.

Ayrıca pamuğun doğasında emicilik yokmuş! Emici olması için kimyasal işlemden geçiyormuş. %100 pamuklu atletleri ter emsin diye giydiriyoruz çoğu zaman ama %100 pamuk sıvı emme özelliğine sahip değilmiş maalesef….

@organicera

www.organikturk.com

www.organicera.com

Benden söylemesi 😉

Sevgiler;

Melina’s Mom

 

 

 

1 YORUM