İBS’NİN ARDINDAN

Bu yılki İBS Fuarı’nın teması ‘dönüşüm’dü… Annelerin dönüşümü, içsel yolculukları nasıl başlıyordu ve neler hissediliyordu? Konusunda uzman birçok kişi konuştu, anlattı içinden geçenleri. Aynen benim de 3 gün boyunca anlattığım gibi. Beni tanıyanlar bilir, gönül rahatlığıyla desteklemediğim hiç bir markanın ve projenin içinde yer almam, destekçisi olmam. Çok şükür ki bu yıl da beni seçen tüm markalar gönlümden geçenleri konuşmama, ben gibi olmama müsaade ettiler… Ne mutlu bana ki sizlerle bir araya geldiğimde bir kağıda yazılanları değil de, gönlümden geçenleri okuyabildim.

Fuara gelemeyenler, gelip dinleyemeyenler ya da içimden gelenleri okumayı özleyenler için bir şeyler yazıyorum. Bu yazı da burada dursun. 5 yıl sonra tekrar okuduğumda neler hissedeceğimi şimdiden merak ediyorum. =)

Bana hayatla ilgili dönüşümümün, bambaşka bir Merve olmamın nasıl başladığı sorulduğunda dudaklarımdan şu cümleler döküldü;

“Çok düşünen ama az konuşan, yoğun hisseden ama belli edemeyen bir kadındım. Güçlü bir anne olmak istiyordum ama tam anlamıyla güçlü bir kadın olduğumu düşünmüyordum. İçimden güçlenmek için bir şeyler yapmak gelse de bu hevesim hep yarım kalıyordu. Kendi kendime ikna bile olmuştum naif bir kadın ve anne olarak kalacağıma… Ta ki Melina’yı kucağıma aldığım o ana kadar. Hemen anlamıştım onun rolünün beni değiştirmek, güçlendirmek olduğunu… Beni bambaşka bir kadın ve anne yapacaktı buna emindim. Önce iyi hissetmem gerektiğini, bilincimin hep yüksek olması gerektiğini öğrendim sayesinde.  Çünkü biliyordum ki ne kadar kötü olay yaşarsak yaşayalım bizim için hayat devam ediyordu ve ruh sağlığımızı korumak için kendimize bir çıkış yolu bulmalıydık. Bu yolu bulmakta çok zorlanmamıştım…

Onun gözlerine baktığım an bir ışık beliriyordu ve bu umudun yaktığı bir ışıktı. Ben de yolumu bu ışığı takip ederek buldum. Enerjimi yüksek tutacaktım, ne olursa olsun gülümseyecektim. Çünkü böyle yaparsam çocuğum da ‘mutlu’ bir çocuk olacaktı. Olumlama yapmayı öğrenerek devam ettim bu yola ve bunu çocuğuma da öğrettim… Şimdi bildiğim tek bir şey var; bu ikimizi de iyi geliyor, gelmeye de devam edecek!”

MELİNA’NIN ENERJİ ALANI

Son zamanlarda yaşanan olaylar olumlu olmama, enerjimi yüksek tutmama engel olsa da, bunu 4 yaşındaki kızıma yansıtmamam gerektiğini düşünerek hareket ediyorum. O bu gerçekleri öğrenmek için çok küçük. Bunu söylerken onun yaşındaki çocukların acımasızca hayatlarını kaybettiklerini elbette ki biliyorum ve buna elbette üzülüyorum. Elimden geleni yaptıktan sonra olaylarla bağımı kesiyorum. Çünkü ondan ötesinin yani düşünüp kendi enerji alanımı daraltmamın hiç bir işe yaramayacağını, aksine çocuğuma zarar vereceğini biliyorum. Dönüşümüm bunun için gerekliydi ve bunu başarabildiğim için kendimle gurur duyuyorum.

Kim bilir belki de dünyayı her şeye rağmen ayakta kalabilen, zor şartlara rağmen yüzü güzel çocuklar yetiştirebilenkadınlar kurtaracak… Ve bu kadınların yetiştirdiği yeni nesiller başka nesillerin umut ışığı olacak. Işığınızı kaybetmemenizi diliyorum!

 

Sevgiler,

Melinasmom