MERCİMEK ÇORBASI TARİFİ

0

Kışın ‘Koruma Kalkanı’, Mercimek Çorbası Tarifi  

Havalar serinlemeye, öksürmeler ve burun akmaları başlayınca anneler olarak hemen bir panik olma haline geçiyoruz. Kışın gelmesiyle birlikte artan nezle ve grip vakalarına karşı çocuklarımızı korumamız gerekiyor ve bunun için onların hoşuna gidecek formüller üretmemiz gerektiğinin de farkındayız. Peki ama bunun için pratik olarak ne gibi çözümler üretebiliriz diye düşünen annelerin sesini duydum ve bu hafta boyunca çocuklar için hem kolay hem de besleyici bolca ‘koruma kalkanı’ tarifleri hazırladım. =)

Hepsi bildiğimiz belki de her hafta yediğimiz sebze ve meyvelerden oluşsa da, günün koşuşturmasında aklımıza gelmeyen tarifleri birkaç minik değişikliklerle sizlerle paylaşacağım.

İlk olarak Türk mutfağının ve kışın olmazsa olmazı ‘çorba’ ile başlamakta hepimizin hem fikir olacağına eminim. =) Çorbanın; hem çocukluktan gelen hem de faydalı birçok besini aynı anda içerebildiği için bir ‘her derde deva’ olma hali mevcuttur. İster baklagil olsun ister sebze; 70den 70e herkes en az bir çeşidini müptelasıdır.

İlk çorba tarifimde de hepimizin bildiği ve sevdiği Mercimek Çorbası’na yeni bir dokunuş getirerek çocuklarımıza farklı bir tatmış gibi içirmeyi planladım. =)

Pirinçli Mercimek Çorbası Tarifi                                              

Malzemeler;

3/4 çay bardağı mercimek

2 kaşık havuç rendesi

2 kaşık pirinç ( ince yasemin pirinci tercih edilebilir)

Tercihe göre et veya tavuk suyu

Tereyağı

Yapılışı;

Tüm malzemeleri bir tencerede pişirip, kaynatın. En son blender’dan geçirerek üzerine maydanoz veya dereotu ekleyerek servis edin.

 

Sevgiler;

Melina’s Mom