GİRİŞİMCİ KADIN ZİRVESİ

0

Bugün Lüleburgaz Belediye’sinin uzun süre önce planladığı ve davetini ilettiği Girişimci Kadın zirvesinde bir çok kıymetli konuşmacıyla birlikte aynı sahneyi paylaştım. Hepimizin ortak tek bir noktası vardı. ‘Başarılı birer kadın olmak.’

Girişimci Kadın Zirvesi
Girişimci Kadın Zirvesi

Lüleburgaz Belediye’si bu yılı ‘Kadın’ yılı ilan etti. Lüleburgaz’ın çiçek kadınlarını çağın meslekleri veya girişimleri hakkında bilgilendirirken, hayal ettikleri işleri hayata geçirebilmeleri konusunda yüreklendirmek, gözlerindeki o pırıltıyı görmek muhteşemdi.

Benden ilk defa yalnızca anne olmak için verdiğim derin çabanın hikayesini değil, nasıl bu kadar tanınmış bir anne-çocuk bloggerı olduğumu anlatmamı istediler. Yüzüme heyecan ve sevgiyle bakan onlarca kadına hayallerinin peşinden gitmeleri, onları küçümsememeleri, ufacık bir hayalin nasıl harika bir gerçekliğe dönüşebileceğini anlatırken inanılmaz heyecanlandım.

Girişimci Kadın Zirvesi
Girişimci Kadın Zirvesi

Onlarca girişim hayali olan kadın yanıma gelip bilgi isterken içimden ‘Keşke bunu tüm Belediyelerde uzun bir eğitim haline getirseler.’ dedim.

Yıllar önce, Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler bölümünde okurken benim için duayen olan Betül Mardin’den ders alırken onu ağzım açık, hayranlıkla dinlerdim. Arnavutköy Kız Koleji mezunuydu. Ama 1995 yılında  Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin ilk Türk kadın başkanı oldu. Benim okuduğum zaman da ‘Sosyal Medya’ diye bir bölüm yoktu. PR vardı, Medya vardı… Belki de yakında üniversitelerde de bölüm olarak açılır.

Bir çok kadın evinde çalışıp, ürettiği pırlanta değerinde el emeğinin ne kadar büyük kitlelerce rağbet görebileceğini bilmiyor. Ya da her birinin elinde bulunan akıllı telefon ve internetin medya aracı olduğunu ve pazarlamayla bunu nasıl birleştirip paraya çevirebileceğini. Hepimiz ayaklı birer medya kanalıyız aslında. Yaşayan, organik, gerçek ve anlık… Hepimizin kendi TV kanalı, gazetesi, dergisi var. Düşününce ne kadar büyük ve önemli bir fırsat! Doğru ve düzgün bilgilerle bunu kullanmak çok önemli. Çünkü bir o kadar da tehlikeli ve kontrolsuz bir alan…?

Lüleburgaz belediyesini, kadının gücüne güç katacak bu güzel projeye imza attığı için tebrik ediyorum.

Bu sırada Melina da ateşliydi ve onu bu kadar hastayken ilk kez anneme bırakıp bu etkinliğe katıldım. Hem uzun süre önce söz verdiğim ve akışı bozmak istemediğim, hem de gerçekten anlamlı bir proje olduğunu düşündüğüm için. Neyse ki emin ellerdeydi. Umarım hikayemle, ufacık da olsa birinin herhangi bir girişim için harekete geçmesini sağlamışımdır.

Sevgiler,

Melina’s Mom