“KİMSESİ SİZSİNİZ”! PROJESİ VE KORUYUCU AİLELİK

0

“KİMSESİ SİZSİNİZ”! PROJESİ VE KORUYUCU AİLELİK

Her şeyden koptuğum, tamamen kendimle baş başa kalmak istediğim o dönemde sordum o can alıcı soruyu eşime. Evliliğimizin devamı tamamen bu sorunun cevabına bağlıydı.  “Ya hiçbir zaman olmazsa, başaramazsak? Evlat edinmeye nasıl bakarsın?”

Beni yanıltmayacak o cevabı vermişti çok şükür ki.

“Tabi ki de sıcak bakarım, ama bunları konuşmak için henüz erken. Olacak, inanıyorum.”

Bu konuşmayı yaptığımız gün, dün gibi aklımda. Ben televizyon karşısında ayaklarımı kendime çekmiş, elimde lap topum bir şeyler araştırıyorken, o TV’ye bakıyordu. İkimizde orada değildik, ama aslında kafalarımız aynı noktadaydı yine. O günden sonra rahatlamıştım. Aldığım cevap sayesinde, öyle ya da böyle bir gün anne olabileceğimi hissettim. Evlat edinme düşüncesi, her ne kadar Tüp Bebek sürecindeki bir kadını umutsuzluğa düşürse de, bir yandan da ihtiyacı olan bir bebeğe annelik edebilecek olma duygusu kendini çok daha yüce bir mertebede hissetmesine sebep oluyor.

Geçen gün, İstanbul Koruyucu Aile Derneği’nin #kimsesisizsiniz projesi için gerçekleştirmiş olduğu sosyal medya lansmanındaydım. Evlat sahibi olamama endişesini iliklerine kadar hissetmiş ve acısını her bir hücresinde tatmış bir kadın olarak, bu toplantıya ilgiyle katıldım. Dinlerken kulaklarımı dört açtım, nedir bu Koruyucu Ailelik? Nasıl işliyor? diye.

Bu kadar olayların içinde olan biri olarak ben, koruyucu aileliğin, yalnızca maddi destekten ibaret olduğunu, çocuğun yine yuvada ya da kendi evinde yaşıyor olduğunu, koruyucu ailelerin yalnızca maddi destekte bulunduğunu zannederdim. Ne kadar da yanlış bilgilere sahipmişim.

 

Koruyucu Ailelik Nedir?

Evlat edinmeden çok daha kolay bir prosedüre sahip, koruyucu ailelik sistemi.  Bir yakını olmayan veya çeşitli sebeplerden ötürü ailesinden ayrı yaşamak zorunda kalan ve yuvaya yerleşen çocuklarımızın, kendilerini koruyacak, sevecek, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır.  Çocuklarımız kendi soyadını taşıyarak, velayeti alınmadan, kimi zaman öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar bir aile korumasına ihtiyaç duyarlar. Topluma yararlı bireyler olarak yetişebilmeleri için, psikolojik ve sosyal ihtiyaçları karşılanan bireyler olmaları gerekir. İşte bu noktada, koruyucu ailelik gerçekten çok yüce bir seçimdir. Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

İstanbul Koruyucu Aile Derneği Neler yapıyor?

2012 Aralık ayında, İstanbul’da kurulmuş ilk dernek olan İstanbul Koruyucu Aile Derneği, bu konuda aileleri bilinçlendirme toplantıları düzenliyor. Koruyucu aileliğin, sanıldığı gibi çekinilecek bir durum olmadığını, sağlıklı bireylerin sevgi ve ilgiyle, biraz da psikolojik destekle nasıl yetişebildiğini örnekliyor ve bizlere kanıtladığı gibi, bu desteği gerçekleştirmek isteyen ailelere de anlatıyor. Yuva yurtlarındaki çocukların, güvenilir ailelerin korumaları altında olmaları için çabalıyor. Nitelikli ailelerin yanına yerleşmelerine katkıda bulunuyor. Koruyucu aileliğin sürekliliğini artırmak için, bilinçlendirme odaklı çalışmalar yapıyor.

Ailelerin diğer koruyucu ailelerle bir araya gelip, sohbet edebilmesini ve sorunlar karşısında yalnız olmadıklarını hissetmelerini, duygu, düşünce ve paylaşım toplantıları düzenleyerek sağlıyor.

Koruyucu ailelerin yanına yerleşen çocuklarımızın, sosyal gereksinimlerinin düzgün sağlanabilmesi, kendi kendilerine yetebilen, özgüvenleri yüksek olan bireyler olabilmeleri için, ailelerin nasıl davranması gerektiği, ne tür destekler almaları gerektiği konusunda bilinçlendiriyor.

Devletin sağladığı maddi destekler de çok tatminkâr bu konuda. Mesela ben, en çok eğitim konusunda destek olup olunmadığını merak ettim. Özel okullar bu çocuklarımıza %100 burs vermek zorundalar ve öncelik tanımak durumundalar. Bu bağlamda, maddi olarak en büyük meblağ olan eğitim masrafı Devlet desteği altındaysa, koruyucu ailelere, psikolojik ve manevi desteğin haricine maddi olarak sosyal gereksinimlerini ve fiziki gereksinimlerini karşılamak düşüyor.

İstanbul’da şu anda 311 koruyucu aile var. Türkiye’de koruyucu aile yanındaki çocukların oranı %24’ken İngiltere’de bu oran %75. Yani hala koruyucu ailelerini bekleyen, geleceğe umutla bakan binlerce parlak çocuk var.

 

“Kimsesi Sizsiniz” projesi nedir? Nasıl destek olabilirsiniz?

Bu proje, koruyucu ailelikle ilgili geniş kitlelere ulaşarak bilinç ve farkındalık yaratma amacını gütmektedir. Bu amaç doğrultusunda, 20 Kasım Çocuk Hakları Günü’nde sosyal medya üzerinden yürütülmesi planlanan ve tanıtım amaçlı etkinliklerin düzenlenmesini kapsayan bir projedir.

Siz de bu yazıyı #kimsesisizsiniz hashtagiyle paylaşıp daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Koruyucu aile olamasanız bile, kim bilir belki olabilecek birilerine ulaşmasına katkıda bulunursunuz.

Derneğin ayrıca kendisine yardım etmek isteyen gönüllülere, insan desteğine de ihtiyacı var.

Elimizde hangisi geliyorsa yapalım…

Twitter: ISTKoruyucuAile

Facebook: İstanbul Koruyucu Aile

 

Sevgiler;
Melina’s Mom