AVON – GÜÇLÜ KADINLAR KONFERANSI

Son yıllarda ülkemizde yaşanan kadına şiddet olayları, kız öğrencilerin yaşadığı tramvatik vakalar ve gündemi sürekli meşgul eden ‘kadın olmak’ sorunsalı; aslında toplumun kadınlarına daha da çok sahip çıkmasına imkan sağlıyor. Düşünsenize kadının sokağa çıkmasının bile tartışıldığı bir dönemde, birileri ‘kadın’a ilk defa güzellikten, masumluktan ve iyilikten öte bir sıfat ekleyebiliyor ve yüksek sesle ‘güçlü kadınlar’ diyebiliyor!

‘Kadının gizlenmiş gücünün cesurca ortaya koyulma hali’ karşıma ilk kez Hürriyet ve Avon iş birliğiyle düzenlenen ‘Güçlü Kadınlar Konferansı’nda çıktı. Bu konferans; kadının sahip olduğu sosyal ve hukuki haklardan, girişimcilik motivasyonlarına, ilham veren hikayelerden, sosyal sorumluluk projelerine kadar her türlü konuya titizlikle yer vermek amacıyla yapılıyordu. Toplumun farklı kesimlerinden kadınları, ortak sorunlar ve çözüm yolları etrafında bir araya getirmek isterken, anlatılan başarı hikayeleriyle ‘güçlü’ olduğunu düşünün kadınlar da dahil olmak üzere bir çok kişiye dokunmaya başarıyordu. Kadın bir mucizeydi ama ne yazik ki hayatın koşuşturmasından mıdır bilinmez bunu bazen bizler bile unutabiliyorduk. Sanırım bunun unutulduğunun farkına varan Hürriyet ve Avon; kadının fazlasıyla güçlü bir varlık olduğu hatırlatmak istiyordu.

Hele ki meme kanserini yenme hikayesini anlatmak yerine bunu gizlemeyi ve lezzetli yemek tariflerinin verildiği renkli bloğuyla ünlenen ‘Üşengeç Şef’ Dilek Yeğinsu’nun hikayesi benim için konferansın tüm seyrini değiştirdi diyebilirim. Dilek; kanser hastası olduğunu ve kemoterapi tedavisi gördüğünü söylemek istemiyordu çünkü o; ‘güçlü’ olmak ve ‘güçlü’ görünmek istiyordu. Ta ki bir takipçisi ona ‘ne kadar keyfe keder bir hayat yaşadığını’ ima edene kadar… Çünkü takipçisine göre Dilek her gün gezip tozan, yemekleri yapıp, restoranlarda tadım yapan bir ‘Üşengeç Şef’ti! =)  O; bu acımasız eleştirinin de altından kalkmayı başarmıştı çünkü ‘güçlü’ bir kadın olmak istediğine dair kendine söz vermişti ve öyle de olmuştu! Tüm güzelliği ve zerafetiyle sahnede dururken düşüncelere daldığımı hatırlıyorum…

‘Onun yerinde ben olsaydım bu kadar sağlam durabilir miydim?’

Hayatta bir çok şeyi başardığına ve çok güçlü bir anne olduğuna inanan biri olarak ben; ‘Güçlü Kadınlar Konferansı’ndan sonra kendimi yeniden sorgulamaya başladım. Neden daha güçlü olmayı tercih etmiyordum? Siz neden etmiyorsunuz? Haydi! Düşünmeyelim ve harekete geçelim.

Geleceğin kadınlarına ‘güçlendikçe’ değer kazanacakları bir dünya yaratabilmemiz dileğiyle…

Sevgiler,

Melina’s Mom