KADIKÖY ŞİFA, GEÇ DE OLSA GENÇ ANNE OLMAK !

0

YUMURTA DONDURMADA YENİ YÖNETMELİK

Dün son tüp bebek denememi gerçekleştirdiğim, benim için yeri çok özel ve anlamlı olan Kadıköy Şifa Hastane’sinin blogger davetinde ev sahipliği yaptım. Toplantımızı başlatmak için konuşma yaparken, gözüm bir anda doktorlarıma takıldı. İlk muayene, yumurta toplama işlemim için ameliyahthaneye sedye ile heyecanla gidişim, transfer masasında umutla onların gözlerinin içine bakışım canlandı hayalimde. O günlerde nasıl bilebilirdim ki, o çare arayan gözlerin sahibi olan ben, bir gün anne olacağım, bir de üstüne anne-bebek bloggerı olup, o hastanenin bir etkinliğinde bu konuda ev sahipliği yapacağım. Keşke şimdi geçmişe gidip de o çaresiz bakan gözlere bu anı resmedebilseydim…

IMG_9990

IMG_0023

Toplantımızda, Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr Yasemin Yakut bizi ileri yaş gebelikleri ve riskleri hakkında bilgilendirdi. İleri yaş gebeliğini kimlerin tercih ettiğini açıklarken ideal biyolojik doğum yaşının 18-28 arası olduğunu belirterek, 35 yaşından sonra yumurtalık fonksiyonlarının azaldığını ve gebe kalmanın güçleştiğini önemle vurguladı.

Günümüzde çocuk sahibi olmayı erteleyen kadınların ortak nedenleri:

*Uzun süren eğitim

*Eğitim sonrası iş sahibi olma arayışı

*Kariyer planları

*Ekonomik kaygılar

*Çiftlerden birinin doğacak çocuğun sorumluluğu için kendini hazır hissetmemesi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr Yasemin Yakut, bir kadının gebelik için en ideali 18-28 yaş sınırı olduğunu belirtti. 35 yaşından sonra yumurtalık fonksiyonlarının azalıyor ve gebe kalmanın olasılığı düşüyor. İleri yaşlarda gebe kalmak sorun olabileceği gibi, ileri yaş anne gebeliklerinde bebeklerde de doğum anomalileri görülme olasılığı artıyor.

İleri yaş annelerin gebeliklerinde sıkça karşılaşılan sorunlar:    

  • Yaş ilerledikçe görülen Tip 2Diabet, Gestasyonel Diabet
  • Yüksek tansiyon
  • Ödem , tansiyon yükselmesi ve idrarda albümin çıkması
  • Düşük yapma olasılığının yüksek olması
  • Dış gebelik olasılığının yüksek olması
  • Başta Down Sendomu olmak üzere anomalili bebek doğurma riskinin artması
  • Gebelik sırasında plasenta dediğimiz bebeğin eşine ait problemler
  • Çoğul gebelik riski
  • Bebekte gelişme geriliği ve erken doğum riski

İleri yaş gebeliklerinde doğum, anne, bebek ile ilgili riskler artarken doğum hekiminin de sorumlulukları artıyor elbette.

Dr. Yakut bu konu ile ilgili çok değerli bir gelişme hakkında da bizleri bilgilendirdi. 10 Eylül 2014 tarihide tüp bebek yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile geç anne adaylarına büyük bir fırsat verildi. Yumurtlama kapasitesi düşük olan ve hiç doğurmamış, aile öyküsünde erken menopoz olan, kanser öncüsü hücre tespit edilip yumurtalıkları cerrahi olarak çıkarılacak adaylar, yine meme kanseri gibi kemoterapi ve radyoterapi gerekli olan durumlarda toplanan yumurtaların saklanması ülkemizde yasallaştırıldı.

Geç genç anne adaylarının gebeliklerinin zorluklarını bahsederken karamsar bir tablo ile karşılaşmış olsak da, bu dönemde tıbbi olarak yapılabileceklerin ve gelişmelerin farkında olmak elbette bizi mutlu ediyor.

 

Aslında hiçbir şey için geç değildir ………..Çünkü;

İleri yaş gebeliklerinde anneler yaşam telaşını geride bırakmış oldukları için çocukluklarıyla daha dolu dolu ve kaliteli zaman geçiriyorlar. Gelişimleriyle ilgili daha bilinçli davranıyor, topluma mutlu nesiller yetiştirmek  için  sonsuz katkıda bulunuyorlar.

Bence tıbbın getirdikleri ve sunduklarıyla, geç genç anne olmak artık o kadar da ürkütücü değil. Çünkü dondurttuğunuz yumurta, o andaki yaşınızın kalitesinde oluyor. Siz onu ister 40 yaşında alın, ister 45 🙂

IMG_0026 IMG_0032 IMG_0041 IMG_0042 IMG_0044 IMG_0063 IMG_0068 IMG_0070 IMG_9963 IMG_9972 IMG_9986 IMG_9987 IMG_9990IMG_0004

Sevgiler;

 

Melina’s Mom