KABAK CİPSİ TARİFİ 

0

KABAK CİPSİ TARİFİ
Cips’in ‘’Kabak’’ Hali Nasıl Mı Olur?


Kışın mutfakta zaman geçiren annelerden en çok duyulan sözlerin başında şu gibi şeyler gelir: ‘’Ay dönüp durup aynı yemekleri yapıyorum, yok mu değişik bir tarif falan?’’ Fazlasıyla haklı gördüğüm, bu tatlı ama sitemkar cümlenin bana göre başlıca sebepleri şunlar; kışın evde daha fazla geçirmek, hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenmeye daha çok özen göstermek ve soğuk havaların iştah açıcı bir yönünün olması ve buna bağlı olarak pazardan, manavdan sebze ve meyvelerin bol bol alınması… Sonuncusu biraz saçma gelebilir ama cümlenin başında ‘bana göre’ demiştim =)

Bugünkü tarifim de yine sağlıklı, pratik ama çocuklarımıza sevdirebileceğimiz türden. Bir an önce denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
Öncelikli hedef kitlem; bu hafta pazardan kilo kilo kabak alan kadınlar olurken, tarifi beğenince kabak almak için yola çıkan kadınlar da ikinci ama kıymetliler oluyor ?

Fırında Kabak Cips Tarifi

Yarım Kilo Kabak

Yarım çay bardağı zeytinyağı

1 çay kaşığı tuz

1 diş sarımsak

Tercihe göre üzerine parmesan veya kaşar peyniri serpilebilir.

Kabakları kabuklarının biraz koyu yeşil ve minik boy olanlarından seçersek sunum için daha keyifli bir sonuç elde edebilirsiniz.

Yapılışı: 

Kabakları kabuklarıyla birlikte çok ince olacak şekilde dilimliyoruz. Dilimlenmiş kabakları geniş bir kaba aldıktan sonra üzerlerine tuz, yağ, dövülmüş sarımsağı döküp, iyice harmanlıyoruz. Pişirme kağıdını serdiğimiz fırın tepsimizi önceden ısıtılmış fırına verip yaklaşık 35 dakika pişiriyoruz. Daha sonra kabakları ters çevirip diğer yüzlerinin de kızarması için bir 20 dakika daha fırında pişiriyoruz.

Not: Servis ederken yanına yoğurtlu ve kekikli dip sos yapabilirsiniz.

Öneri: Siz kabak cipslerini anne-baba olarak film karşısında cips yiyerek izliyormuş gibi yaparsanız, çocuklarda o cipsten yemek isteyeceklerdir =) #tipsformoms

Afiyet olsun!

Sevgiler;
Melina’s Mom