INFLUENZA

0

INFLUENZA VE TOPLUM BİLİNCİ

Merhaba,

Blogumda genelde göndermeler yapmaya, sitem etmeye, bilgi vermenin dışında pozitif olmayan duygularımı paylaşmaya alışkın değilim. Ama bu sefer kendimi gerçekten tutamayacağım.

Bildiğiniz gibi dün Melina’yı acilen hastaneye kaldırdık. Bir şekilde, bir yerlerden Influenza A virüsü kapmış. Evet biliyorum, bu virüs ve türevleri şu anda etrafta kol geziyor. Doktorumuzun dediğine göre, soğuk algınlığı gibi şikayetlerle gelen ve test yaptıran her 10 kişiden 9’unda influenza çıkıyor. Biliyorsunuz ki, bu virüsün tehlikeli olması için illa ki domuz gribi dediğimiz H1N1 versiyonu olması gerekmiyor. Aslında tüm grip çeşitleri yaşlılarda ve çocuklarda tehlike arz ediyor. Kendi çocuğumun daha önce hiç almadığı, yan etkileri arasında ciddi agresiflik ve huzursuzluk olan bir ilacı kullanmak zorunda kalması beni çok yıprattı. Hatta o perişan halini gördükçe, anne içgüdüsüyle her nereden kaptıysak bu virüsü, hedefini bilmediğim bir yere oklarımı göndermekten kendimi alamadım. Konu evladım olunca malesef pozitif duruşumu, soğukkanlılığımı koruyamıyorum. İşte bu yüzden bilinçlendirme amaçlı bu yazıyı yazma gereği duydum.  Bilmenizi isterim ki biz mikrop saçmamak adına 1 hafta kendimizi eve kapatmaya karar verdik. Doktorumuz da bu sürenin yeterli olacağını bildirdi.

Asıl vurgulamak istediğim nokta, 2 gündür çocuğumun 39,5 tan aşağıya inemeyen ateşi, defalarca istifra etmiş olması, öksürmekten uyuyamaması, ateşten inlemesi değil! Mesele, bu virüsle insanların çocuklarını okula göndermeye devam etmesi, çok önemli olduğu için bir takım toplantılarını ve etkinlikleri iptal etmeye yeltenmemesi. Ben bu hafta bir çok toplantımı ve aldığım işi iptal ettim. Çünkü kızımın şuanki halini görüyorum ve diğer çocukların da bizim yüzümüzden bu hale düştüğünü görmek istemiyorum!

Hasta hasta, ‘Benim bir şeyim yok, sadece biraz öksürüyorum’ deyip etrafta gezinen herkese iki çift lafım var. Lütfen biraz daha bilinçli olalım. Bu hastalıkla rapor alabiliyorsunuz. Yanına yaklaştığınız her kişi bir ebeveyn, abla, abi ya da bir kalp hastası olabilir. Sizi devirmeyen virüs, pimi çekilmiş bir bomba gibi bir başkasının hayatına mal olabilir. Rica ediyorum biraz saygı! Biraz….

Not: Hasta olmasına rağmen gerçekten zorunda olduğu için çalışmaya devam etmek durumunda kalanları tenzih ederim. Benim sözüm keyfi olarak sosyal yaşamlarına bu şekilde devam edebilenlere…

Uykusuz bir gecenin gününden herkese merhaba. Melina daha iyi olacak. Kusura bakmayın. Biraz yorgunum.

Sevgiler,

Merve