İLK 1 YIL HAYATIMIZI KURTARAN OYUNCAKLAR!

0

İlk 1 Yıl, hayatımızı kurtaran oyuncaklar!

Bebek sahibi olduğumuz ilk aylar genelde en zor zamanlardır. Bazen ellerimizi yıkamaya bile fırsat bulamadığımızdan yakınırız. Böyle anlarda, 3 dakikalığına bile olsa, bebeğimizin bizi güvenli bir şekilde bekleyebileceği, emniyetli ama eğlenceli oyuncaklar ararız. Veya biz iş yaparken, yanımızda ağlamadan oyalanıp, keyif alabileceği oyuncaklar bulmayı isteriz.

Bu konuda deneyimli bir anne olarak, taze annelere öneride bulunabilmek için, ilk 1 yıl, bizim için olmazsa olmaz olan, Melina’yı ciddi anlamda uzun süre oyalayan oyuncaklardan bahsetmek isterim. Bunun yanında, boşuna para verdiğimizi düşündüğümüz oyuncaklara da değineceğim tabii.

Oyun Halısı:

Melina, ilk 3 aydan sonra, etrafındaki nesneleri ve kişileri daha net algılamaya başladı. İlk aylarda tüm gün uyuyan bir bebekken, 3 aydan sonra gün içindeki uyku saatleri kısaldı ve onu oyalayacak bir şeyler bulmam gerekiyordu. Bu noktada internetten yaptığım araştırmalarım sonucu acilen bir oyun halısı almam gerektiğine karar verdim. Ne kadar da doğru yapmışım!

Oyun halıları, üzerindeki oyuncaklar sayesinde, bebeklerin el-göz koordinasyonunu kurmalarına ve beyin-motor gelişimlerine faydası bulunan bir ürün.  Melina için aldığım tüm oyuncaklar arasında, en hakkını veren kesinlikle bu oyun halısı oldu. Neredeyse 7. Ayın sonuna kadar kullandık diyebilirim. 5 aylıkken Melina’nın yüzükoyun dönmeye başlamasıyla, oyuncağı yerde güvenli bir noktada tutmaya çalıştık. Melina’ya o dönemde tamamen yalnız başıma baktığımdan, onun orada saatlerce oyalanıyor olması beni gün içinde çok rahatlatıyordu. Biz Playgro –Mutlu Çiftlik oyun halısından inanılmaz memnun kaldık.  Yan taraflarının emniyet açısından kapanıyor olması, ve üzerindeki oyuncakların çeşitliliği bu ürünü tercih etme sebebimizdi.

oyun halısı

Fisher Price Yağmur Ormanı Ana Kucağı:

Bebek bakarken bazen insanın elini yıkamaya gidecek vakti bile olmuyor, işte bu ana kucağı sayesinde ben bir çok işimi rahatlıkla gördüm.

Oyun halımız 7. Aydan sonra işlevini yitirdi. Artık Melina daha hareketli ve koyduğumuz yerde durmayan bir bebekti. Onu emniyetli bir şekilde bağlayabileceğim, ama üzerinde de keyifli vakit geçirebileceği bir şey bulmam gerekti. Daha önce aldığımız salıncağa onu oturtuyorduk, fakat kesinlikle 5 dakikadan fazla üzerinde durmak istemiyordu. Bir arkadaşımın şiddetli tavsiyesi üzerine, Fisher Price Yağmur Ormanı Ana Kucağı’nı aldık ve neredeyse 10 aylık olana kadar bu ana kucağını kullandık. Işıklı ön paneli ve bebek hareket ettikçe yaylanma özelliği sayesinde, gerçekten çok eğlenceli ve keyifli vakit geçirilen bir oyuncak. Hele ki bebeğine yalnız bakan bir anneyseniz, bu ürünün gerçekten çok faydasını göreceğinize inanıyorum.

ana kucagı

Fisher Price Eğitici Köpek:

Geçen gün İnstagram’da da paylaştığım gibi, biz her ne kadar hiçbir şey anlamıyorlar zannetsek te, bebekler doğdukları andan itibaren her şeyi belleklerine kodlamaya başlıyorlar. Melina, 8 aylıkken ‘anne’ dedi.. Doğduğu günden beri, her sabah uyandığında yanına kocaman bir gülücükle ve nağmeli bir “günaaydıııın!” la gittiğimden olsa gerek, Melina daha 9 aylıktı, uyanınca ‘Günaydın’ demeye başladı. 1 yaşında ikl cümlesini kurdu, sokak kapısının önünde dikildi ve ‘Atta gidiyo’ dedi.

Doğduğu günden beri, her altını açtığımda çoraplarını çıkarır ayaklarını dakikalarca öperim, bazen şaka yollu “püüüf” derim J Melina 8 aylık olduğundan beri, gülerek ayaklarını ağzına götürür ve “püüf” der espiri yaparak J Anlayacağınız o ki, onlara alacağımız bazı oyuncaklar, onları gerçek anlamda oyalarken, hem eğitmeli, hem de pozitif duygular aşılayabilmelidir.

Bu anlamda eğitici köpeği biz çok faydalı bulduk. El, ayak, burun, göz gibi organları öğretirken, aynı zamanda “ seni seviyorum”, “benim arkadaşımsın” gibi güzel olumlamalarla çocuğunuza pozitif duygular aşılayan bir oyuncak. Biz araba seyahatlerinde bu köpekçik sayesinde çok rahat ettik.

Yürüteç:

Melina 11,5 aylık olana kadar emeklemediği ve sürünmediği için, zaman zaman almak istediği bir oyuncağa uzanamadığından stres yaşıyordu. Yattığı yerde dönebiliyordu ama bundan fazlasını yapamadığından, ve oturur vaziyette kalmayı pek fazla sevmediğinden, onu oyalayacak yeni bir çözüme/oyuncağa ihtiyacım vardı. Her ne kadar doktorumuz sıcak bakmamış olsa da, 8. aydan sonra ben Melina’yı yürüteçle tanıştırdım.

Yürütecin, çocuğun fiziksel gelişimine olumsuz bir takım etkileri olabileceğini artık günümüz annelerinden neredeyse bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Ama ben ve kardeşim, yürüteçle büyümüş ve vücudumuzda hiçbir deformasyon oluşmamış bir şekilde bu yaşa kadar gelmiş olduğumuzdan, ben çocuğumu yürütece koymakta hiçbir sakınca görmedim.

Sıkıştığımız, oyalayacak bir şey bulamadığımız durumlarda, günde 1 saati aşmamak suretiyle Melina’yı yürütece koyduk. O yarım saat, 1 saati genelde günün en huysuz anına denk getirmeye çalışıyorduk ve bu anlamda biz yürütecin fazlasıyla yararını gördük.

Vtech Yürüteçli Piano – İlk Arabam:

Bu oyuncak 10 aydan sonra, bebeğin tutunarak yürüyebilmesine yardımcı oluyor. Fakat ön yüzündeki ışıklı ve sesli panel, bebeğinizin 6 aydan itibaren oynayabileceği ve tepki vereceği bir oyuncak. Melina, bu oyuncak sayesinde uzun bir süre oyalanmıştı ve biz bu oyuncağı aldığımıza gerçekten şükrettik J Harfleri, kelimeleri, sayıları, hayvanları ve renkleri öğretmesinin yanında, el ve göz koordinasyonunu sağlayarak motor gelişimine katkıda bulunan bu oyuncağı gerçekten tercih etmenizi tavsiye ederim.

PlaySkool Top Atan Fil:

9 aydan sonra aldığımız bu oyuncakla Melina gerçekten hala çok keyifli zaman geçiriyor. Hiç bıkmadık diyebilirim. Bize ilk başta anlamsız gelen bu oyuncağı, alıp eve getirdikten ve Melina’nın sevincini gördükten sonra biz de çok mutlu olduk.

Kitaplar:

Melina 6 aylık olduğundan beri kitaplara karşı aşırı ilgi duyuyor. Biz de kitap alışverişine bu yüzden çok erken başlamak zorunda kaldık. Hala seve seve her sayfasını ilgiyle incelediğimiz seri olan, ve gelişimine inanılmaz büyük katkı sağlayan ABC yayıncılığın – ‘Dokun Hisset’ Kitap ve Kart serisini almanızı tavsiye ederim. Bu kitaplar, beslenme saatlerinde hala en büyük kurtarıcımız..

Pilsan Çit:

Çocuğunuzun evin güvenli bir köşesinde oyalanması için, ona ufak bir alan yaratacağınız bu çitler gerçekten çok faydasını gördüğümüz ürünler arasında.

 


 

Memnun Kalmadığımız Oyuncaklar!

 

Bumbo:

Bebeğinizi 4 aylıktan itibaren oturtabileceğiniz bu koltuk, aslında bir çok annenin memnun kaldığı, fakat bizim tombul bebek oluşumuzdan ötürü hiçbir zaman içinde rahat edemediğimiz bir üründü. Lütfen bu koltuğu almak istiyorsanız bile, mutlaka bebeğinizin bacaklarının içerisine sığıp sığmayacağını kontrol edin 🙂

bumbo

Summer Infant 3 fonksiyonlu Süper Koltuk:

Bu oyuncağı büyük heveslerle aldık fakat içerisinde sabit kalma duygusu, en sakin çocuklardan biri olan Melina için bile çok bunaltıcıydı. Bu yüzden içine oturmadan, dışarıdan üzerindeki oyuncaklarla oynamayı tercih etti hep. Bu oyuncak yerine, herhangi bir aktivite masası almamız da aynı işlevi görecekti. Ben bunun yerine bir aktivite masası almanızı öneririm.

summer infant

Bright Starts Ingenuity  Otomatik Salıncak:

Bu salıncağı Melina doğmadan önce, büyük bir hevesle arayıp bulmuştuk. Ana kucağı şeklinde olsa da, maalesef çok derin olmasından ötürü, ilk aylarda bebeği içine yerleştirmede zorluk çektik. Minnacık bebek içerisinde iki büklüm kalıyordu ve rahatsız hissediyordu. Vücut yapısını bozacak endişesiyle ilk birkaç ay içine koymayalım, sonra nasılsa kullanacak diye düşünüp geri iade etmedik. 3 aydan sonra da, Melina nedense bu salıncaktan hiç ama hiç keyif almadı. Bunun üzerine yukarıda bahsetmiş olduğum, hayatımızı kurtaran Fisher Price’in Yağmur Ormanı Ana Kucağı’nı aldık ve çok memnun kaldık.

Piyano Halı:

Her 2 ayda 1, Melina’yı oyalaması, aynı zamanda da gelişimine katkıda bulunması için yeni bir oyuncak arayışına giren ben, bu sefer yerde emeklerken veya yürürken ses çıkarabileceği, ped şeklinde bir piyano halı aldım. Fakat bir kere elini değdirdi ve ondan sonra bir daha hiç yüzüne bile bakmadı. Maalesef bebeklerin gücü bu tarz ped şeklindeki müzikli aletlerden ses çıkarmaya yetmeyebiliyor. Böyle bir arayış içindeyken, alternatifleriniz arasında bu oyuncakları almayın derim..

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom