HAYATA NASIL BAKIYORSUNUZ?

0

Hayata ne kadar başka bakıyoruz?
Eminim ki bu başlığı okuyan hemen hemen herkes kendisiyle ilgili bir şeyleri düşünmeyi başlamıştır. Mesela işe sürekli aynı saç modeliyle gittiğini farkedenler oldu mu hiç? Ya da takım elbisesine renkli bir mendil takan kaç erkek var aranızda? Evdeki herkes sıkıntıdan televizyona bakarken bir anda televizyonu kapatıp ‘Hadi evi dağıtarak oyun oynayalım’ diyen kaç çılgın anne çıkar bu platformdan? İşte tam da böyle bakınca hayatınızın ne kadar renksiz ve sıradan olduğu hissine kapıldınız mı siz de? Ben son bir kaç gündür bu konuyu çok sık düşünür oldum. Neden çılgın olamıyoruz? Neden sınırlarımızın dışına çıkamıyoruz? Aslında beni bu düşüncelere iten ve sizlere içimi dökmeme sebep olan bir reklam filmi oldu. ‘Çocukların hayata başka bakmaları için bizi ve onları harekete geçirmek isteyen bir oyun’ desem de yanlış olmaz. Hatta onlara sınırlar koymamamız gerektiğini bizlere hatırlatan çok önemli bir anne-baba yol haritası demek daha doğru olabilir.

Her çocuk farklı doğuyor ve ne yazık ki onları normalleştirmek bizim en iyi bildiğimiz şeylerden biri. Bizi normal yapan her normal şey; zamanla onları da aynı yapacak. ‘Kızım öyle gülme, kızım o renk giyilmez, yavrum düzgün otur, salonun ortasında bu meyvelerin ne işi var!!!’ gibi söylemler her annenin hayatında sık sık yer alıyor ve ne yazık ki çocuklarımızın hayal dünyasına bir sınır koyuyor. Onların super kahramanlardan alacağı ilhama engel olmak bile farkında olmadan yaptığımız ‘anne içgüdüsü’ başlığı altındaki şeylerden bir kaçı. Ve aslında yapmamız gerekenin bunun tam tersi olduğunun yani onları sınırlandırmak yerine ‘cesaretlendirmek’ olduğunu bizlere hatırlatmak isteyen birileri var; Dimes. Havuza atlayan bir çocuk görüntüsü vardı reklam filminde… Sırtında bir super kahraman pelereni beliriyor bir anda… Çünkü çocuk o an kendisini ‘uçuyor’ zannediyor. Aslında onun için çok büyük ama bizim için gün içerisinde yaptığı 100 atlayıştan sadece biri oluyor o an! 
Lütfen anneler olarak önce kendimizi sonra da çocuklarımızı hayata başka bir gözle bakmak için cesaretlendirelim. Geleceğimiz için sıradan olmayan, birazda olsa farklı, renkli ve eğlenceli bir nesil yetiştirmek için minik bir adım atalım ve ‘Hayata Başka Bakalım’