HAMİLELİKTE TÜKETİLMEMESİ GEREKENLER

0

Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler

Bu konu atık günümüz hamlelerinin fazlasıyla dikkat ettiği ve bilinçlendiği bir konu.  Eski zaman kadınlarına baktığımda, ne yenmesi veya ne yenmemesi gerektiğine çok fazla dikkat etmediklerini ve önemsemediklerini görüyorum. Hamileliğim boyunca, yemediğim şeyleri ‘neden yemediğimi bilmeden’ çok fazla eleştiren kişiyle karşılaştım. Ben mantık çerçevesi dahilinde açıklamamı yaptıktan ve sebebini güzelce anlattıktan sonra da, ‘Aman zaten bizim zamanımızda sucuk, sosis mi vardı’ deyip, işin içinden sıyrılıyorlardı. Eski zamanda doktora bile gidilmiyormuş ki… Öylece, hamile kalınıyormuş ve doğuruluyormuş. Bir kere bakılıyormuş çocuk var mı yok mu diye, sonra da pat diye doğuma gidiliyormuş. Şimdi herkes daha bilinçli, kadınlar daha temkinli.

 


 

Peki, nedir bu hamilelikte alınmaması gereken besinler? Neden alınmamalılar?

  1. Alkol alınması, bebeğin karnınızdaki gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği için önerilmez.
  2. Salam, sosis, sucuk, pastırma: Gebelik boyunca şarküteri ürünlerinden uzak durmanız gerekir. Eğer çok canınız çekerse iyi piştiği takdirde tadabileceğiniz ürünlerdir fakat asla normal beslenmeniz içinde yer almamalıdırlar.
  3. Gebelik boyunca çiğ et yenmesi önerilmez. Ette bulunabilecek bakteriler normal bir insanın bile sağlığını tehdit edebiliyorken, hamile bir kadının ve karnındaki bebeğin etkilenme riski dikkate alınması gereken bir unsurdur. Çiğ et ellendiğinde dahi, eller güzelce yıkanmalıdır.  Çiğ şarküteri, çiğ et, ve kedi kumundan (dışkısından) geçebilecek “Toksoplazma”, anne karnındaki bebeği olumsuz yönde etkileyebilir.
  4. Pastorize edilmemiş gıdalar: Taze köy peynirleri, markası belli olmayan, pastörize edildiğinden emin olmadığınız peynirler ve sütler, çiğ yumurta, salmonella, brucella, listeria gibi bakterilerin kapılmasına sebep olabilir. Gebeliği olumsuz yönde etkileyebilme riskine sahip olduğundan, gebelik süresince pastörize olduğuna emin olunmayan gıdalardan uzak durulmalıdır.
  5. Karides, sushi gibi çiğ ve az pişmiş deniz ürünleri yenmemelidir. Bunlar da salmonella riski taşırlar.  Aynı zamanda, campylobacter (hem hayvanlarda hem de insanlarda hastalık yapan bir bakteri) ve listeria da taşıyabilirler. Deniz ürünlerini, bakterilerinin ölmesini sağlamak için iyice pişirmek gerekir.
  6. Konserve balıklar, haftada 2 kereyi geçmemek kaydıyla tüketilebilir.  Köpek balığı ve kılıç balığı, midye, istiridye, dip balıkları, içerdiği yüksek cıva miktarı sebebiyle uzak durulması gereken deniz ürünlerindendir.  Bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilir. Hamilelere iyi pişmiş olmak kaydıyla; lüfer, palamut, levrek, sardalye, uskumru ve somon tavsiye edilir.
  7. Çiğ sebze ve meyveler, iyice yıkandıktan veya sirkeli suda bir müddet bekletildikten sonra yenmelidir. Hamilelerin dışarıda, temizliğine güvenmediği bir yerde salata tüketmemesi daha sağlıklı olabilir.
  8. Çiğ köfte, içeriğindeki çiğ etten ötürü yine tüketilmemesi gereken gıdalardandır.
  9. Kızarmış patates, cipsler tüketilmemelidir. Bunlarda bulunan Acrylamide kanserojen etkiye sahiptir.
  10. Kafeinli ve asitli meşrubatlar tüketilmemelidir. (Doğal maden suyu hariç). Kahve ve kolalı içecekler içerisindeki kafein direk olarak plasentayı geçebilir. Fazla tüketimi erken doğum riskine sebep olabilir. Fazla çay tüketimi de, demir eksikliğine sebep olabilir. Özellikle light kola içeriğindeki tatlandırıcı sebebiyle kesinlikle tüketilmemelidir.

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom