BU HAFTA OKUDUĞUMUZ KİTAPLAR

0

YAŞASIN UZUN KİTAPLARA GEÇTİK !

Bu hafta Melina ile uzun kitaplar okumaya başladık. Kısa ve kocaman resimli kitaplar yerini uzun hikayelere bıraktı. Artık tamamen hayal gücünü kullanarak dinlediklerini kafasında şekillendiriyor.

Melina oldum olası konsantrasyonu yüksek bir çocuktu. Bu sebeptendir ki ince motor becerileri de hayli yüksek çünkü masa başında uzun süre oturup bir aktiviteyi tamamlamak için çaba sarf etmeyi seviyor. Daha 1 yaşındaydı, arka arkaya 4-5 kısa öykü kitabı dinleyebilirdi. Şimdi uzun öykülere geçmiş olmak hem bana hem de ona daha fazla keyif veriyor.

BU HAFTA OKUDUĞUMUZ KİTAPLAR

İlk ‘Küçük Prens’le başladık biz ve sanırım bu yaptığımız nokta vuruşu daha sonraki kitaplarda zorlanmamıza sebep oldu. Henüz onun kadar keyif veren bir hikaye daha okumadık. Ama tabi instagram sayfamızdan sorduk ve önerilerinizi aldık, iyi birer öğrenci gibi de gidip kitaplarımızı aldık 🙂 Bu hafta onları okuyacağız ama şimdi gelelim geçtiğimiz hafta okuduğumuz kitaplara…

Küçük Prens hem küçüklerin, hem büyüklerin mutlaka okuması gereken, muhteşem öğretiler içeren bir kitap. Zaman zaman durup kendinizi, insanları, dünyayı sorgulamanıza sebep oluyor. Çocukların da ilgisini gerçekten çekiyor.

Bir sonraki kitabımız ‘Küçük Kara Balık’ oldu. Küçük bir balığın hayallerinin peşinden nasıl sınır tanımadan gittiğini; engelleri istek ve azimle nasıl aştığını anlatan kitap biraz acıklı bitse de biz onu bambaşka yorumladık… Sonunda öldüğü düşünülen küçük kara balığın aslında kimse tarafından bir daha görülmeme sebebinin, bir geçtiği yerden bir daha geçmemesi ve hep hayal ettiği gibi durmadan dünyayı gezdiği olarak düşündük ve çok mutlu olduk. Söylenilenlerin aksine ağlamadık 🙂

Bilmiyoruz belki de bizimki doğrudur :=)

Son olarak bu hafta ‘Kalenya Koruyucu’larını bitirdik. Çok heyecanlı, fantastik bir hikaye. Önceki okuduğumuz iki kitaptan biraz daha sade bir dille anlatılmış. Cümleler kısa ve öz. Bazı bölümlerde Melina heyecandan gözlerini kapasa da, sonuna kadar büyük bir ilgiyle dinledi.

İşte bu haftalık bizden haberler böyle. Siz neler okuyorsunuz?

Sevgiler;

Merve