GAZLI BEBEK! (İlk 4 ay, Gaz Sorunumuzu Halletmek İçin Neler Yaptık?)

0

Gazlı Bebek!

Bebeğimi kollarıma alacağım günü beklerken, zamanın bir an evvel geçmesi için sabırsızlanıyordum.  Su gibi akıp gitmesini istediğim zaman, bir türlü geçmek bilmiyordu. Ben bu arzular içerisindeyken, anneliği deneyimlemiş kişiler, “Bak, içeride olduğu günleri özleyeceksin, hamileliğin tadını çıkar” deyip duruyorlardı. ‘Ne olursa olsun bir evvel kucağıma almak istiyorum, bunlar ne diyor?’ diye düşünüyor, bu yaklaşıma bir türlü anlam veremiyordum.

Doğum yaptıktan sonraki ilk haftalarda, sadece emmek için uyanan bir bebeğim vardı. O kadar stresli bir hamilelik geçirmiş olmama karşın, Melina aşırı sakin bir bebekti. Beşikte onu izlerken içimden ‘Ne kadar da sakin, naif yavrum’ diye geçirdim. Eşimle, nazar değmesin düşüncesiyle bu durumdan kimseye bahsetmeme kararı aldık. 14. günün akşamı saat 5 sularında acı gerçekle yüz yüze geldik. Melina birden ağlamaya başladı! Ama nasıl bir ağlamak… Ayaklarını kendine çekiyor, kucağımızda ve yattığı yerde, minik bir kedi gibi kıvrım kıvrım kıvranıyordu. Canı fena halde yanıyordu belli ki, ama tam olarak neyi vardı bir türlü anlayamıyorduk. 2 saatte 1 besleniyordu, sütünü de 4’de içmişti halbuki!

IMG_1825

‘Yine aç mı acaba?’

‘Kulağına dokun bakiyim, kulağı mı ağrıyor?’

‘Doktora mı götürsek acaba?’

Her kafadan başka bir ses çıkıyordu!

Tekrardan mama yaptık ve hapur hupur götürdü, açmış herhalde diye düşündük ama bu sefer daha büyük bir ciyaklama koptu! Yaka paça başka bir tarafta, hastaneye gitmek için evden çıktık ve Melina’yı araba koltuğuna yerleştirdik. Tam araba hareket ettiğinde o ciyaklama durdu! ‘Bu ne şimdi böyle’ dedim içimden..

Doktora girdiğimizde, “Evde ağlıyordu ama arabaya bindiğimiz anda sustu ve şimdi hiçbir şeyi yok” dediğimde bana bu senaryoyla defalarca karşılaştığını belirtti. Melina’nın çok gazlı bir bebek olduğu için ağladığını, bir meme bir mama şeklinde devam eden beslenmemize aynen devam edeceğimizi, mamamızı değiştirmemiz gerektiğini, benim de yediklerime dikkat etmem gerektiğini belirtti.

Konuşmamızın sonunda eve geldik, internet üzerinden ve deneyimli arkadaşlarımdan yavaş yavaş edindiğim bilgileri bir araya toplayıp uygulamaya başlamadan önce gördüm ki, bu gaz olayının özeti şu;  Bebeğinin önce açlıktan, yedikten sonra da gazdan ağlamasına sebep olan bir kısırdöngüden ibaret. Anneye elinden hiçbir şey gelmediği için evladına yardım edemiyormuş hissini yaşatan acayip bir olay.. Maalesef bu kısırdöngü birkaç ay böyle devam ediyor, ama her bebeğin unuttuğu gibi sizin bebeğinizde bu günleri unutuyor.

Bir gazlı bebek annesi olarak araştırmalarım ve deneyimli arkadaşlarımdan edindiğim bilgilere dayanarak, yalnızca kafama yatanları Melina’nın rahatlaması için uygulamaya başladım. Tabi ki her söyleneni uygulayamazdım..  Buna göre;

 • Beslenme şeklimizi 3 saatte bir olarak değiştirdik. Dayanamazsa en fazla 2 saatte bir beslenecekti. Çünkü sık beslenme daha fazla gazlanmaya sebep oluyordu.
 • Conformil Mama’ya geçiş yaptık.
 • Gaz ilacına ve bağırsak düzenleyici ilacımıza başladık.
 • Ben inek sütü, inek peyniri ve yoğurdu tüketmeyi kestim. Çünkü bunlar sütümün Melina’ya gaz yapmasına sebep olabilirdi ve risk almak istemiyordum.  Sadece keçi peyniri ve keçi yoğurdu yemeye devam ettim.
 • Sütümü arttırmak için yediğim bulgur ve yeşil salatadan vazgeçtim. Her yediğim Melina’nın saatlerce ağlayıp kıvranmasına sebep oluyor, ben kendimi suçlu hissediyordum. Sütümü arttırmak için sadece bolca su içmeye devam ettim.
 • Dana eti alerjik olabileceğinden, kuzu eti tükettim.
 • Her besleme arasında ve sonrasında gazını çıkarmaya özen gösterdim. Gece beslenmelerinde dahi gazı çıkmadan yatağına yatırmamaya çalıştım.
 • Beslenme sonrası, hazmın kolay olmasını sağlamak için Melina’yı sol tarafına yatırdım. Saati 1 saat sonrasına kurup, kafasının şeklinin bozulmaması için sağ tarafına çevirdim. Bir sonraki beslenmeden sonra yine sola yatırıyordum.

IMG_2728

 • Gün içinde, gözümün önünde uyuduğu saatlerde yüzükoyun yatırıyordum ki uyku sırasında rahatlıkla gazını çıkarabilsin. Bu bizi akşamüstüne kadar rahatlatıyordu.

yuzukoyun

 • Günde 2 bardak çörek otu ve kimyon karışımından çay yapıp içmeye başladım.
 • Eczaneden aldığım “Gaza Son” isimli yağı, Melina’nın karnına saat yönünde, fazla bastırmadan masaj yaparak uyguladım.
 • Zaman zaman “Gaza Son” yerine, Wind Salbe isimli, Alman markası olan bir ürünü kullandım, masaj yaparken bu ürün de çok işimize yaradı.
 • 2 aylık olduktan sonra, günde 1 kez, genelde akşamüstü topuklarına birer damla olmak kaydıyla “Acı Elma Yağı” sürdüm. Bu bizi inanılmaz rahatlatıyordu..
 • Günde 1 defa Milupa’nın Rezene Çayını verdim. Bu akşamüstü başlayan kolik sancılarını biraz olsun hafifletiyordu.
 • Her akşam ılık bir banyo ve ardından, Mustela’nın Masaj Yağı’yla gaz masajı uyguladım. Youtube’dan Ayşe Öner’in gaz masajını açıyor, bakarak aynı anda uyguluyordum. Sonra hareketleri yavaş yavaş ezberledim.

2013-07-14-15h43m53

 • Ayaklarında acı elma yağı yokken (çünkü aynı anda sıcak da uygularsanız tenini yakarsınız) sıcak su torbası koydum.
 • Fön makinasını açmam Melina’yı inanılmaz rahatlatıyordu. Kolik atakları sırasında bunu sık sık uyguladım.
 • Kriz saatlerinde “White Noise” dinlettim! Tam bir cevher! Özellikle dinlettiğim “Baby Got Colic” Melina’nın hala anne karnında hissetmesini ve rahatlamasını sağlıyordu. https://www.youtube.com/watch?v=QQUjMtQRUbg

White Noise; davlumbaz, fön, dalga sesleri gibi seslerin birleşiminden oluşmuş, aslında bebeklerin anne karnındayken dış dünyayı duyma şekline benzetilerek üretilmiş bir efsane! Açtığım anda Melina rahatlamaya başlıyor, gözkapakları ağırlaşıyor ve uykuya dalıyordu!

 • Melina, gece uykusuna geçerken ne kadar uçak moduna alsam da başının ucuna bir ipad veya iphone koymak yerine, White Noise’daki sesleri içeren “Sleep Sheep” Uyku Arkadaşı’nı koyuyordum. Aynı şekilde, bu kuzucuk da Kolik ataklarını rahatlatıyordu.

Sheep-Sheep-Uyku-Arkadasi_5072_1

Tüm bunları yaparken, bir yandan da deneyimli arkadaşlarımla sürekli telefonda konuşuyor, bu gaz sancılarından ne zaman kurtulacağımızı soruyordum. Araştırmalarımdan az çok biliyordum ki, gaz sancıları ya 3-4 ay, ya 6 ay ya da 2 sene sürebiliyordu. Ben hep 3 ayda geçsin diye dua ettim. Melina, tam 3 ay 15 günlükken gaz sancıları bıçak gibi kesildi. İlaçları yavaş yavaş 1 ay içinde bıraktık. Umarım sizin de bu şiddetli gaz sancılarınız kısa zamanda bıçak gibi kesilir.

Düşündüm de, White Noise dinlemeyeli  tam 11,5 ay olmuş. O zamanlar öylesine bıktığım bu karmaşık sesi, ne kadar özlediğimi fark ettim ve bu yazıyı yazarken açıp dinledim. Beni o günlere götürdü.. Bir yandan White Noise dinliyor, bir yandan da dudağımda tatlı bir gülümsemeyle bitiyorum yazımı. 🙂

Şu an çok zor zamanlar geçiriyor olsanız da, bu stres altındayken bile bebeğinizin her saniye tadını çıkarmaya çalışın. İnanın zaman su gibi akıp gidiyor ve her şey bittikten sonra insan bu zor anları bile özlüyor 🙂

 

Gazsız Günler, Geceler sizinle olsun!

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom