EVİNİZİ KİMLERLE PAYLAŞIYORSUNUZ?

0

Alerjik çocukların kabusu, toz keneleri nasıl yok edilebilir?

Geçenlerde mailime bir bülten düştü. Genelde kendi yazılarımı paylaşmaktan keyif aldığım blogumda gerekli olduğunu düşünmedikçe başkalarının yazılarını yayınlamayı sevmiyorum. Ama maili açar açmaz öyle etkileyici bir görselle karşılaştım ki, çocuklarımızın sağlığıyla alakalı olduğunu hemen fark ettim ve bülteni etraflıca okumaktan kendimi alı koyamadım.

Bizim evde vileda elinde gezen bir minik var. Beni yakından takip edenler çok iyi bilir… Her gün temizlik yapılır. Beyaz tenli bir miniğim olduğundan fazlasıyla alerjik bir bünyesi var. Hatta uyumadan önce odasını mutlaka her gün temizlerim. Ama karşımda “Sizce eviniz ne kadar temiz?” Sorusu içeren bir metinle karşılaştım ve beni en ince noktamdan vuran bilgileri sizlere aktarmadan geçemedim.

Dyson markasının bilgilendirmesine göre,  insanlar her gün 2 – 3 gram kadar deri pulu döküyor. Bu haftada 28 gr yapıyor yani bir paket cips kadar! Ve bunlar da evimizdeki toz kenelerinin besinleri oluyor… Bir fena oldunuz değil mi? Evet, benim içim gıcıklandı hele ki resimleri görünce!

Dyson Cinetic™ DC52 ve Dyson DC62 Digital Slim bu gözle göremeyeceğiniz küçüklükteki kenelerle mücadele edebilen bir elektrik süpürgesi. Piyasada buna benzer pek fazla ürün yok.
Son 5 yıl içinde yapılan araştırmalarda Türkiye’de hemen hemen her 4 çocuktan birinin alerjik hastalığa sahip olduğu ortaya çıkmış. Ülkemizde alerjinin en önemli sağlık problemlerinden biri olduğunu artık kabul etmemiz lazım. Peki ne yapacağız? Tabi ki ilk olarak yaşadığımız ortamı buna göre korumakla işe başlamalıyız.
Ev ortamındaki tozun içerisinde bakteriler, küf hücreleri, toprak ve deri parçacıkları, polen ve sigara dumanı gibi alerjenler bulunur. İnsanlar haftada 28 gram yani bir paket cips kadar deri döker ve evimizdeki halının sadece bir metrekaresinde 1000 kadar toz akarı (mite) yatak ve mobilya döşemelerinizde, hatta perdelerinizde yaşar. Bir insanın yatağı ortalama olarak 10 bin toz akarı barındırır. Çoğu zaman gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu parçacıkların bir araya gelmesi alerjiye neden olur. Ancak mikroskop altında görülebilecek kadar küçük olan ev tozu akarları, alerjiye duyarlı kişilerde hapşırma, öksürme ve burun akıntısına sebep olurken, özellikle çocuklarda yaşamı tehlikeye atan astım krizlerini tetikleyebilir. Bu ihtiyaçtan yola çıkan, inovasyonu ve fonksiyonelliği temsil eden teknolojinin öncüsü elektrikli süpürge markası Dyson, 2 özel ürünü ile bu sorunda çözüm getirmiş.
Elektrikli süpürgesiyle alışılagelmiş makinelerden farklı bir vizyonla üretilen Dyson Cinetic™ DC52 ile sadece alerjiye karşı korunmuş olmuyorsunuz, aynı zamanda toz torbası ve filtre bakım derdiniz de ortadan kalkıyor…
Ömür boyu emiş gücünü hiç kaybetmeyen Dyson Cinetic™ DC52, toza karşı alerjisi olan astım hastaları ve çocuklu ailelerin dostu oluyor.

Tozu, kiri ve mikroskobik partikülleri dahi ayrıştıran DC52, diğer süpürgeler gibi filtrelere ve toz torbalarına gereksinim duymuyor. 5 yıl yedek parça ve işçilik garantisine sahip DC52, patentli siklon teknolojisi sayesinde alerjenleri bile emiş gücü kaybetmeden yakalıyor. Daha temiz hava çıkışına sahip olan DC52 astım hastalarının ve çocuklu ailelerin için de oldukça ideal bir buluş.

10 yıla eş değer toz testi
Dyson mühendisleri DC52 ürününü gerçek ev ortamlarında ve mikrobiyoloji laboratuvarlarında araştırma yaparak 10 yıla eş değer ev tozu ile test etmişler. Diğer süpürgelerin bir hazne dolusu toz ile girdikleri emiş gücü ölçüm testine Dyson, 10 yıllık bu toz ile girdi. Dyson Cinetic™ DC52 bu testten, filtre bakımı ve emiş gücü kaybı olmadan başarıyla geçmiş.

Eğer sizin de benim gibi alerjik bir çocuğunuz varsa, hiç düşünmeden alın derim…

https://www.youtube.com/watch?v=zcwIqwGYcvg&list=PLbo7ZANrwXHkjQ2HQFVvY6oKWA3q3tA_G
Sevgiler,

Melina’s Mom