EV YAPIMI, ORGANİK DOMATES SALÇASI TARİFİ

1

EV YAPIMI ORGANİK DOMATES SALÇASI TARİFİ

YAPTIM OLDU 🙂

 

Ev hanımlığı ve aşçılığımın verimliğini, Melina’dan önce & Melina’dan sonra olarak, iki farklı dönemle değerlendirebilirsiniz. 🙂 “Ben kiiim, salça yapmak kim!” derdim ama, anne olduktan sonra ilk defa böyle bir işe giriştim ve “yaptım oldu.” Bakın nasıl yaptım da, nasıl oldu :))

Salçamı yapmak için arkadaşım Gingersbazaar Sinem’in tarifini uyguladım. Tüm işlemlerin bitmesi sadece 1,5 saatimi aldı. Hiç de gözümde büyüttüğüm kadar zor değilmiş!

Tabi yüzmilyon kere Sinem’i arayıp, telefonla teknik destek aldığımı söylemeden geçersem ayıp olur di mi? 🙂

 

Malzemeler:

6 Cam kavanoz (Kavanoz kapakları yeni olmalı ki salçalar tutsun, aksi takdirde tutmuyor.)

10 kg organik domates

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı şeker

1 çorba kaşığı sıvı yağ

 

Domatesleri kabuklarıyla birlikte kaynar suyun içine atıp, 15 dakika beklettim. Sonra hepsini sudan çıkarıp elimle kolayca kabuklarını soydum.

Kabuklarını soyduğum domatesleri bıçakla dörde böldüm ve rondodan geçirdim.

Rondolanmış domatesleri, 1 çorba kaşığı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı şeker ekleyerek 45 dakika pişirdim.

45 dakikanın sonunda, bir cezve yardımıyla tek tek kavanozlara doldurdum.

Dikkat etmeniz gereken püf noktalar;

Kavanozların ve kapakların yeni olması gerekiyor. Her sene yapıyorsanız, kavanozlarınızı saklayıp, yeni kapak alabilirsiniz.

Domates sosunu kavanozlara, ocağı kapatır kapatmaz dökmelisiniz.

Kavanozları, bir parmak boşluk kalacak kadar doldurmalısınız.

Eğer ki sos, kavanozun kapak gelecek kısmına bulaşırsa, peçete yardımıyla kavanozun ağzını iyice temizlemeniz gerekiyor ki kapakları düzgünce kapansın.

Kapakları, hava almayacak şekilde iyice kapatmalısınız.

Her bir kavanozun kapağını kapatıp, tek tek ters çevirip düz bir zeminde ve serin bir köşede 24 saat beklettikten sonra, salçalarınız hazır 🙂

Artık kavanozları düz çevirip, kuru erzak dolabınıza kaldırabilirsiniz…

Kapakları şişen, yandan domates sızan kavanozlardaki salçalar tutmamış oluyor. Tutmayan salçalarınızı o hafta içinde tüketmeniz gerekir.

Benimkiler tuttu, tek bir fire bile vermedim. Sebebi acemi şansı mı, hünerli ellerim mi bilemedim :=)

Darısı başınıza!

Afiyet olsun.

 

Melina’s Mom

salca 3 salca 2 salca 1

 

1 YORUM

  1. Merhaba Merve. Ne kosullarda anne oldugunu okudum. Srnin kadar olmasa da ben de cocuk sahibi olana kadar zihinsel ve fiziksel olarak zorlandim. Seni anlayabiliyroum. Saniyorum bizim gibiler xcocuklara karsi daha hassas oluyor. Imkanim olsa her yavrunun yuzunu guldurebilsem.bir yavru var Ruzgar Emir Guney, tedsvi olmasi gerekiyor. Tedavi masraflari icin yardi topluyorlar, change.org da gorebilirsin. Bu ocugu tanimiyorum ama 4.5 yasinda bir cocugun hayatinin elinden kayip gitmesini de kabullenemiyorum. Ilk kez boyle bir istekte bulunuyorum, kusura bakma lutfen. Sen de elinden geldigince yardimda bulunur musun? Teşekkürler. Sevgiler. Berrin