EK GIDAYA GEÇİŞ (6. AY)

2

EK GIDA’YA GEÇİŞ

6. AY

 

Ek gıdaya geçiş, bebeklerin yaşamında ciddi bir adımdır. Aylarca sadece anne sütüyle beslenen bebek, yeni tatlara alışmaya çalışırken, anneleri de bir telaş alır. ‘Ne vermeliyim? Nasıl vermeliyim? Hangi besinleri, kaç aya kadar vermemem lazım? Öğünleri nasıl ayarlamalıyım?’

Aslında o güne kadar bebeğinizi farklı besinlerle beslemenin heyecanını duymuş olsanız da, geçiş aşamasında sadece anne sütüyle beslediğiniz günleri özleyebilirsiniz. Henüz tecrübesiz olunduğundan, genelde anneler bu dönemde bebeklerinin doyup doymadığını anlamakta veya beslenme saatlerinin düzenini oturtmakta zorluk çekebilirler. Tamda, gün içinde kaç cc sütle doyduğunu çözmüşken, bu serüven başlayıverir.

Melina 6 aylık olduğunda, doktorumuz bizi en çok şu konuda uyardı. “Ek gıdaya geçişte, ilk ay ana öğün hala anne sütü olmalı. Önemli olan bebeğin ek gıda ile doyması değil, yeni tanıştığı gıdalara alışması.” Ben bu bilgi sayesinde, ek gıdaya geçişte hiç zorlanmadım diyebilirim. Henüz yeni tanıştığı gıdalara tepki gösteren bebeğimi, gönül rahatlığıyla başka bir sefere denemek üzere, sütünü verip doyurdum. Bunu hiçbir zaman da kendime dert etmedim.

Yaşadığım tek sıkıntı, neyi ne zaman vereceğimdi. Fakat zamanla, doktorumuzun da önerdiği saatlere bağlı kalarak, yeni beslenme düzenimizi oturttuk. Melina’yı 3 saatte bir sütle beslemeye devam ettim. En önemlisi, ilk ay gün içinde verdiğim süt oranı da aynıydı.

 

İlk Hafta: Kuşluk vaktine Meyve suyu ekledik.

İlk önce, kuşluk vaktinde meyve suyu tadımıyla başlamamızı önerdi doktorumuz. İlk gün, yarım fincan armut suyu verdim. Baktım, alerjik bir tepki yok, ertesi gün 1 kahve fincanı armut suyu verdim.

Sonraki 2 gün elmayı denedik.

Sonraki 2 gün şeftaliyi.

Önemli Not: Portakal, Mandalina ve Muz 8. Aya kadar verilmemeli. Çilek, kivi ve ananası da, 1 yaşa kadar önermiyorlar.

İkinci Hafta: Kuşluk vaktindeki meyve suyu yerine artık meyve püresi vermeye başladık.

Hiçbirine alerjik bir reaksiyon göstermeyince, meyveleri cam rendede püre haline getirip öyle vermeye başladım.

Sabah mamasını aldıktan 1- 1,5 saat sonra meyvesini yediriyordum. 1,5 saat sonra da tekrar mamasını verip yatırıyordum.

Elma kabız yaptığından onu hep yarım vermeyi tercih ediyordum. Veya yarım armutla, elmayı cam rendede rendeledikten sonra karıştırıyordum. Böylelikle kabızlık problemi çekmiyorduk.

Üçüncü Hafta: Öğlen öğününe sebze çorbasını ekledik. Öğlen öğünümüze sebze çorbamızı eklediğimizde, kuşluk vaktindeki meyve püremiz aynı şekilde devam ediyordu.

Yani sabah uyanınca sütünü veriyordum, 1,5 saat sonra meyve püresini yediriyordum. Yeterli miktarda yediyse uyutup, uyandıktan sonra tekrar süt veriyordum. Eğer bir iki kaşık alıp, tüm meyveyi yemeyi reddettiyse, süt içirip uyutuyordum. Uyandıktan sonra da, 1 gibi sebze çorbasını yediriyordum.

İlk önce, patates, havuç ve pirinç çorbasıyla başladım. Her gün yeni bir mevsim sebzesi ekleyerek de, zenginleştirdim. Bugün bile hala çorbalarını 3-4 sebze ve bir çeşit tahıl eklemeden hazırlamıyorum.

Çorba piştikten sonra 1 çay kaşığı zeytinyağı da eklerseniz, hem bağırsaklarının çalışmasına yardımcı olursunuz, hem de bebeğiniz cilt, kalp ve beyin sağlığı için önemli olan, Omega 3 yağ asitlerini almış olur.

Önemli Not: Sebze çorbasına, bakla ve patlıcan hariç tüm mevsim sebzeleri, denenerek eklenebilir.

Gelelim en önemli meseleye! Blender yaptım mı? !:)

Ben ilk aylar çorbayı blenderlamayı tercih ettim. Çünkü henüz dişleri çıkmamış olan bir bebeğe zaten yeni tanıştığı bir tadı, daha da itici hale getirmek istemedim. Her geçen ay, blender oranını azaltarak devam ettim ve bu sayede Melina ‘pütürüklü’  gıdalara çok kolay alıştı.

Dördüncü Hafta: İkindiye, yoğurt öğününü ekledik. Diğer öğünlerde aynı devam ettik.

Akşam öğününe de, pirinç unlu muhallebi eklenebilir. Biz kilo alımımız ileride olduğundan muhallebileri pek tercih etmedik.  Yine de ozendiğimden bir kaç  kere denedim fakat  Melina muhallebiyi pek sevmedi.

Ek gıdaya geçişteki ilk ay serüvenimizde, Melina bu bahsettiğim gıdaların hepsini asla tam olarak bitirmedi. Bazen 1 kaşık bile yediremezken, bazen 3-4 kaşık yedirebiliyordum. Ama hiçbir zaman, bir kaseyi bitirtmek için zorlamadım. Çünkü biliyordum, bu deneyim onun için çok yeniydi… Bugün bile hala, bazı öğünlerinde Melina yemeyi reddeder ve ben onu asla zorlamam. İleriki yaşlarda beslenme problemleriyle karşılaşmamak için, bunu uygulamanın doğru olduğuna inanıyorum.

 

Ayrıca bu aylarda bebeğiniz, doğal bir refleks olarak kaşıkla verdiğiniz gıdaları diliyle ittirebilir. Bu sizi endişelendirmesin ve üzmesin. Unutmayın ki, bunu her bebek yapıyor ve eninde sonunda hepsi ek gıdaya alışıyor.

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom

 

2 YORUMLAR

  1. Merve hanım,merhaba..
    benim kızımda 8 aylık oldu,ek gıdaya geçişte hiç bir zorlukla karşılaşmadım çok severek yiyor,ben size pekmez yedirip yedir mediğinizi soracağım,ne zaman ve hangi pekmez bebekler için uygun??