Doğum ve Çocuk Fotoğrafçısı

1

 

Doğum ve Çocuk Fotoğrafçısı

Melina’ma zorlu bir sürecin ardından kavuştuğum için mi, yoksa Yengeç burcu olmanın getirdiği aşırı anaçlıktan mı bilemiyorum ama bebeğimin sürekli üzerine titriyor, her hareketinin video kaydı, her dönemini belgeleyen profesyonel fotoğrafları olsun istiyorum. Telefonla yapılan çekimler bunu bir nebze sağlasa da, Melina’nın, ileride de kendi fotoğraflarına bakıp, aradaki teknolojik farka burun kıvırmamasını, bu hatıralara en az benim kadar değer vermesini istiyorum.

Bu fotoğraf sevdam yüzünden kızım şimdilik biraz yoruluyor ama eminim ki, ileride bu karelere bakıp bana teşekkür edecek.

Hamile olduğumu öğrendiğim günden itibaren, doğum fotoğrafçısı arayışım başladı. En iyi doğum fotoğrafçılarının web sitelerini ziyaret ediyor, aralarından bir seçim yapmaya çalışıyordum. Bu kadar önemli bir konuyu şansa bırakmam mümkün değildi. Hayatımın en özel gününü belgeleyecek, bana ve büyüyen aileme en anlamlı hatırayı bırakacak olan kişiyi doğru seçmek zorundaydım.

O andan itibaren, ihtiyaç duyduğum her şeyin, birileri vasıtasıyla karşıma çıkıyor olması daha da enteresan bir hal almaya başladı.

2.tüp bebek denemesi esnasında sürekli yatmak zorunda olduğum için düğününe bile gidemediğim, ancak sağlam temeller üzerine kurulu bağımızı hiç koparmadığımız bir dostum, aniden aradı. Daha önce, müstakbel eşinin profesyonel fotoğrafçı olduğundan bahsetmişti ancak, hala fotoğraflanmasını istediğim özel anılara kavuşma çabası içinde olduğumdan, bu bilgiyi göz ardı etmiştim.

Havadan sudan konuşurken, ona, bu arayışımdan, bir arkadaşımın nişanını çeken Dream Story Photography’i beğendiğimden ve onlara ulaşmayı düşündüğümden bahsettim. Arkadaşım Deniz, gülmeye başladı ve zaten ulaşmış olduğumu söyledi. Dream Story Photography’nin sahipleri arkadaşımın eşi Kürşad ve ortağı Berkay’dı! Bu tesadüfler artık hayatımda öyle bir hal almıştı ki, ben bile inanamaz duruma gelmiştim.

Sabırla beklediğimiz gün nihayet gelmişti. Sabah erkenden hastaneye doğru yola çıktığımızda, fotoğraf seansı başladı ve hastane odasına yerleşmemiz, doğum öncesi heyecanımız, doğum, doğum sonrası ve bebeğimle buluştuğum an dâhil olmak üzere tüm gün devam etti. Kürşad, her adımda yanımızdaydı ve bu hassas günümde, beni ve bebeğimi büyük bir dikkat ve titizlikle fotoğrafladı.

Çıkan sonuçları anlatmama gerek olduğunu düşünmüyorum, çünkü gözlerinizle görmenizi ve kendi kararınızı vermenizi istiyorum. Bu yüzden, galeri bölümünden Dream Story Photography’nin gerçekleştirmiş olduğu doğum fotoğraflarıma ulaşabilirsiniz.

 

Gelelim Melina’nın şu meşhur son fotoğraflarına!

Deniz, yıllarca medya sektöründe, kamera arkasında ve prodüksiyon alanında çalışmış, sonrasında ise, fotoğrafçılığa olan merakına yenik düşüp, kendini bu alanda geliştirmeye adamış bir arkadaşım.  Çalışmalarının yalınlığını ve fotoğraflarının kalitesini burada uzun uzun anlatmamın bir anlamı olacağını sanmıyorum. Zira galeri bölümünde Çilekli Dondurma’mın muhteşem poz ve fotoğraflarını görünce, bana hak vereceğinize eminim.

Fakat çalışma biçiminden bahsetmek istiyorum.

Benim düşünceme göre, çocuk ve bebek fotoğrafçısı olmak, sadece o çocuğun en güzel karelerini yakalayıp, onları en iyi biçimde sunabilmek değil. Anne olduktan sonra anladım ki, minikleri fotoğraflarken, onların konforunu ön planda tutmak ve keyifli anlar geçirmelerini sağlamak, işin en önemli boyutlarından birini oluşturuyor.

Deniz, gerçekleştirdiği portre ve dış mekân çekimlerinin yanı sıra, kendi evinde kurmuş olduğu profesyonel stüdyosunu, sadece çalışmak için değil, aynı zamanda misafirlerine sıcak bir ev ortamı sağlamak ve onları mümkün olduğunca rahat ettirmek için de kullanıyor.

Deniz’i arayıp, Melina’nın yeni fotoğraflarını çektirmek istediğimi söylediğimde, bana Melina’nın uyku saatini, günün hangi saat dilimlerinde keyfinin yerinde olduğunu ve nelerden hoşlandığını sordu. Ona göre, miniklerin fotoğraf seanslarını belirleyenler, odak noktasında yer alacak olan çocuk ve bebeklerin ta kendileriydi. Bu hoşgörülü ve özenli davranışının yanı sıra, minik misafirleri için yaşlarına uygun oyuncaklar ve gerektiğinde dinlenmelerini sağlamak bir park yatak kullandığını, kendi çarşafımızı getirirsek daha rahat edeceğimizi belirtti.

Çekim için gittiğimizde her şey Melina’nın rahat edeceği şekilde hazırlanmıştı. Stüdyo gerektiğince ılık, ve temiz. Deniz ise, miniklerin ne kadar hızlı yorulduklarını bildiği için hiçbir şeyi aceleye getirmeden misafir etti bizi. Çekim esnasında Melina’nın hoşuna giden hafif bir müzik bize eşlik etti. Oyuncaklar ile Melina’nın dikkatini çekerken, yorulduğunu hissettiğimizde de, alışık olduğu konforunu bozmadan uykuya dalmasını sağlayıp, üst kata çıkıp kahvelerimizi yudumlama imkânı bulabildik.

Deniz’in galerisine baktığınızda göreceğiniz fotoğraflar zaten fazla söze gerek bırakmıyor 🙂

 

Sevgilerimle,

 

Melina’s Mom

 

 

 

 

1 YORUM

  1. […] Melina henüz doğmadan evvel objektiflerimize poz vermeye başlamıştı. 23 Şubat’ta 1 yaşına basan Melina’nınhikayesi, çocuk sahibi olmak isteyen bir çok anne-babaya ışık tutacak cinsten. Melina’s Mom’a Melina’s Mom adresinden ulaşabilirsiniz. Melina’nın annesi Merve’nin doğum ve bebek fotoğrafçılığı ile ilgili yazmış olduğu yazı da ilginizi çekecektir: Doğum ve Çocuk Fotoğrafçılığı […]