Siz doğum planınızı hazırladınız mı?

Doğum yaptıktan sonra büyük pişmanlıklarım oldu. Bebeğime sağ salim kavuşmanın hırsıyla ne çok ince ayrıntıyı gözden kaçırmışım diye düşündüm hep. Genel anestezi ile sezeryan olmuştum ve baygın haldeyken de olsa bebeğim doğar doğmaz onu göğsüme yatırmalarını istediğimi söylememiştim doktoruma. Melina doğduğu anda nefes alamadı. Zaten hiç hazır değildi, biliyordum. Keşkelerim oldu benim doğumla ilgili hep…
Bugün hamile kalan arkadaşlarım bana ten teması, bebeğin hemen yıkanmaması vb gibi soruları sorduğunda, bunların hiç birini yapmadığımı düşündükçe büyük suçluluk hissediyorum. Sonra aklıma geliyor ne büyük zorluklarla hamile kaldığım ve yalnızca sağlıkla kollarıma almaya odaklandığım… Kendime yüklenmemem gerektiğini düşünüp rahatlıyorum. Ama ne yalan söyleyeyim, aşağıda sevgili arkadaşım Esra’dan istediğim yazıda bahsedilenler, içimde kocaman bir ukde.
doğum planı
O yüzden geçenlerde ona telefon açtım ve, ‘Bana hemen bir yazı hazırlamalısın. Sen hemşiresin, ben senin kadar ayrıntılı ve doğru yazamam! Doğum çantası hazırlamaya benzemez bu. Yazılarımı okuyan anne adayları doğuma hazırlanırken nasıl bir plan yapmalı, nelere dikkat etmeli?’ dedim ve sağolsun beni kırmadı. Esra zaten hemşirelik yüksek okulunu bitirmiş, yıllarca bu mesleği yapmış, şimdi de annelere ve anne adaylarına kendi eğitim merkezinde doğum/bebek ile ilgili kurslar veren harika bir insan. Buyrun okuyun bakın sizlere neler diyor…
Doğum Planı Neden, Nasıl hazırlanmalı? 
Hamilelik süreci ve doğum bir kadının  hayatının en özel dönemleridir. Bu süreçlere ve bebek doğduktan sonraki döneme hazırlıklı olmak hayatınızı çok kolaylaştıracaktır.
Bunun için ilk yapılacakların başında ‘Doğuma Hazırlık Kursları’na katılmak geliyor diyebiliriz. Hamilelik ve doğum sırasında neler yaşayacağınızı, eşinizin size nasıl destek olacağını öğrenmek sürecinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra ise hamileliğinizin son trimestrında bir doğum planı hazırlamakla başlayabilirsiniz.
Doğum planı, doktorunuzla konuşarak hazırladığınız bir listedir.Sizin doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında tercihlerinizin listesi. Bu listenin kullanılış şekli içeriğinden daha çok önemli. Bu planı sizin kendi başınıza yapıp bir kenara koymanız hiç bir işe yaramaz. Bunları eşinizle, ailenizle, doktorunuz ve hatta doğum sırasında vardiyada olacak hemşirelerle paylaşmanız gerekiyor.
Bu planlamayı yapmadan önce doğum yapacağınız hastaneyi ziyaret etmeniz, Kadın-doğum servislerini ziyaret etmeniz ve orada çalışan hemşirelerle tanışmanız gerekir. Onlardan doğum sırasındaki rutinleri öğrenmelisiniz. Ayrıca mutlaka bebek odasını ziyaret edip, oradaki hemşirelerle tanışıp, rutinleri öğrenin. Bunları bilmek doğum planınızı oluşturmanızda çok faydalı olacaktır.
Ardından da kadın-doğum hekiminizden size yapacağı uygulamaları, rutinleri öğrenin. Bu ziyaretler sizin istediklerinizi ve istemediklerinizi netleştirecektir.
Doğum planı için hazırladığınız listeden iki tane yapın. Biri doğum çantasında, biri doğumda sizin yanınızda olacak kişide bulunsun. Listede, doğum belirtileri başladığı zaman aranacak numaralar da bulunsun.

Size bir doğum planı hazırlamak için soruları aşağıda yazacağım. Bunlara eklemeler ve çıkartmalar yapabilirsiniz. Sonunda da bu listenizi doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

===================
doğum planı

DOĞUM PLANI


Doğumdan önce:

1. Odada müzik, tv, ses vs. istiyor musunuz?

2. Sancılarla başa çıkmak için neler yapacaksınız? Ör: Yoga, meditasyon, nefes egzersizi, masaj, sıcak su dolu kuvet, dişlerinizin arasına sert bir tahta vs.
3. Yanınızda olmasını istediğiniz kişi(ler)
.
4. Bebeğinizin kordon kanının saklanmasını istiyor musunuz? Doktorunuz kordonu ona göre kesecek. Kordon kanı saklatacaksanız mutlaka doktırunuzla irtibata geçmelerini sağlayın.

Doğum şekli:

1.Normal/Sezeryan/Evde/Suda vs. (Buna doktorunuzla, sizin ve bebeğinizin sağlık durumuna göre karar vereceksiniz. Bazen normal doğum isteseniz bile son dakika değişiklikleri nedeni ile sezeryan doğum gerçekleşebilir. Beklentileriniz herşeyin her an değişebileceği yönünde olsun.)
Doğum sırasında:

1. Ağrı kesici ve uyuşturucular:
-Normal doğum a) ağrı kesici ve uyuşturucusuz b) epidural c) ağrı kesici
-Sezeryan a) epidural b) genel anestezi
2. Acı bir karar ama gerekirse kesik (epizyotomi) yapılmasını istiyor musunuz? Bu karar o anda size mi sorulsun, doktor mu karar versin?
3. Gerekirse bebeğin çekilmesi için forseps veya vakum kullanılmasını istiyor musunuz? Bu karar o anda size mi sorulsun, doktor mu karar versin?

4. Yanınızda olmasını istediğiniz kişi(ler)
5. Bebeğin kordonunu kesmesini istediğiniz kişi. Özellikle eşiniz bebeğinizin kordonunu kesmesini istiyorsanız bunu doğumdan önce mutlaka kadın doğumcunuzla paylaşın. Ve en önemlisi bu konu ile ilgili eşinizi zorlamamanızı tavsiye ederim.
6. Doğum sırasında doğum fotoğrafçısı istiyor musunuz?
 
Doğum sonrası:

1. Bebeğinizi doğumdan hemen sonra kucağınıza mı almak istiyorsunuz? Ten teması çok önemli. Çoğunlukla artık doğum sonrası rutinlere eklense de mutlaka doğum öncesi bunu doktorunuzla paylaşın. Özellikle ilk anda bebeğin yaşadığı ayrılık psikoloji için, bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve anne – bebek arasındaki güvenli bağlanmanın ilk anda başlaması için çok çok önemlidir.
Ayrıca babalara doğum olduğu gün gömlek giymesini tavsiye ederim. Bebeğinizle babanın ilk karşılaşmasında baba gömleğinin 1-2 düğmesini açarak bebeğiyle ten teması halinde olur. Onunla konuşur. Bu ilk karşılama ile bebeğiniz 9 aydır sesini duyduğu babası ile karşılaşmış olacaktır.
2. Bebeğinizi ilk saat içinde emzirmek mi istiyorsunuz?

3. Bebeğiniz odanızda mı kalıp geceleyecek? Gece bebek bakım odasında kalabilir mi?
Aynı odada kalması artık “Bebek dostu- Anne sütü dostu hastanelerin ” en önemli şartıdır. Bu şekilde anne ve bebek her istediğinde ten teması halinde olacaktır.
4. Bebek bakım odasında kalırsa acıktığında emzirmeniz için size mi getirilsin yoksa mama ile beslenebilir mi? Mama illa ki verilmesi gerekiyorsa biberonla değil, kadeh ile verilmesi istenebilir.
5. Bebeğe emzik verilmesini istiyor musunuz?

6. Bebeğiniz erkek ise doğum sonrası sünnet olmasını istiyor musunuz?
7. Siz ve bebeğiniz hastaneden verilen kıyafetleri giymek mi istiyorsunuz, yoksa muhakkak sizin getirdikleriniz mi giyilecek?
===================
Bu liste sayesinde doğum sırasında şu veya bu olursa sancı ve heyecan arasında bir de bir sürü insana laf anlatmak durumunda kalmazsınız. Daha da önemlisi doktorunuz dışında, siz ve bebeğiniz hemşirelere emanet olacağınız için sizin tercihlerinizi bilirlerse, bebeğe emzik veya mama verme, bebeği sizin yanınıza getirme gibi kararlar onların insiyatifine kalmaz ve böylece sinirlenme ve üzülme olasılığını ortadan kaldırırsınız.
Yukarıdaki sorularla kendi “Doğum planınızı ” hazırlayabilir ve bu soruları basamak basamak doktorunuzla konuşarak rahat ve huzurlu bir ortamda bebeğinize kavuşabilirsiniz.
 
Sevgiler,
Esra Ertuğrul
Diğer Yazıları İçin: www.bebeimgeliyor.com