Bazıları kendimizi korumamız için gereken tüm malzemeleri bencilce yağmalayınca…

Eldiven, Maske, Dezenfektan ve Kolonya satışlarının patladığı günlerdeyiz… Bir çok arkadaşımın sosyal medyadaki paylaşımlarında dezenfektan, eldiven ve maske bulamadığından şikayetçi olduklarını okuyorum. Aynı şekilde bende üç gün önce İSTANBUL’da tam dört eczane gedim ve hiçbirinde bu bahsettiklerim asla yoktu.

Bu günlerde evde gereğinden fazla deterjan ve çamaşır suyu kullanarak iyi bir şey yapmaya çalışırken kendimizi birazda zehirliyoruz. Bunlar elbette hayatımızda olması gereken hijyenik tremizlik ürünleri fakat her şeyin fazlası zarar.

Benim sizlerle paylaşmak istediğim nacizane bir kaç önerim var. Bunun dışında bugün Hürryet.com.tr de okuduğum bir doğal dezenfektan tarifini de aşağıya iliştireceğim.

Birinci sorun eldiven. Eldiven bulamıyorsanız riskli bir şeylere dokunacağınız zaman elinize buzdolabı poşeti geçirebilirsiniz. Belki sizin aklınıza çoktan gelmiştir ama bu bizim aklımıza dün geldi. Sebze poşetlerini elimize geçirip market arabasını tuttuk:) Herkes bize deliymişiz gibi baktı ama umursamadık. Zaten maskelerimize de aynı tepkiyi verdiler..

Bunun dışında düz maskelerin Coronavirüs’e karşı bizleri korumadığını artık hepimiz biliyoruz. Ve maalesef hiçbir yerde bırakın Coronavirüs için olanını, standart maskeleri bile asla bulamıyoruz. Mecbur nalburdan ilaçlama yada boya yapılırken kullanılan maskelerden alıp çift kat taktık. Asla korumaz biliyoruz ama en azından bizde hastalık varsa başkalarına bulaştırmamış olacağımızı düşündük.

Son olarak da dezenfektan sorunu.. Dezenfektan bulamayan takipçilerime evde doğal malzemelerle yapabilecekleri bir tarif vermek istiyorum.

DEZENFEKTAN TARİFİ

İki bardak sıcak su

İki çorba kaşığı beyaz sirke

Bir çay kaşığı lavanta yağı

Üç damla çay ağacı yağı

Hepsini cam bir kaba koyup iyice karıştırdıktan sonra içine bir çay kaşığı da karbonat katın.

Hepimiz Allah’a emanet olalım.

Sevgiler;

Merve Öztürk