ÇOCUKLARIN ZEKA GELİŞİMİNDE ETKİLİ BESİN ÖĞELERİ (Bebek Beslenmesi)

0

ÇOCUKLARIN ZEKA GELİŞİMİNDE ETKİLİ BESİN ÖĞELERİ

Bebek Beslenmesi

 

Beslenme, her dönemde olduğu gibi bebeklik çağında da karın doyurmak değil, tüm besin öğelerini yeterli dengeli ve ölçülü olarak tüketmektir. Beslenme anne karnından başlayarak, insan sağlığının korunması ve yaşam kalitesinin artırılmasında çok önemli yere sahip etkenlerden biridir. Doğumdan itibaren zeka gelişiminde çevresel ve genetik etmenlerin yanı sıra, beslenme oldukça önemli bir yere sahiptir. Bebeğin beyin gelişimi anne karnında başlar, ilk 5 yılda çok hızlı gelişir. Beynin en önemli enerji kaynağı besinlerdir. Besinlerden sağlanan besin öğeleri, bebek ve çocukların zihinsel performanslarının gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Buna göre Bebek Beslenmesi nasıl olmalı, hangi gıdaları almalıdır? Bu besinler:

KIRMIZI ET:

Bebeklik çağındaki beslenmede, çorbalarda, köfte olarak, veya sebzelerin içinde bebeklerin ihtiyacı oranında kullanılan kırmızı et, içerdiği demir minerali, B12 vitamini, kaliteli protein ile, çocukların öğrenme ve zihinsel performanslarının gelişimine destek sağlar. Bebeklik ve küçük çocukluk çağında demir yetersizliği anemisi ile karşılaşıldığında, bilişsel gelişimi geriletip, IQ puanlarının düşmesine neden olduğu, yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Demir minerali, hemoglobin sentezi için gerekli olup, yetersizliği durumunda oksijen kapasitesinin azalması ile bağışıklık büyüme gelişme ve öğrenme etkilenmektedir. Demir minerali, hayvansal kaynaklı olarak, yumurta hindi ve tavuk etinde ve bitkisel olarak kuru bakagiller, ceviz ve ıspanak, kuru meyveler ve kuruyemişlerde bulunur. Bebek ve çocukların sağlıklı beslenmesinde, özellikle hayvansal kaynaklı demir mineralinin kullanımı çok daha yüksektir.

KARBONHİDRATLAR:

Bebeklik ve çocukluk çağında, tam buğday unundan yapılmış ekmekler, çorbalar, tahıllı mamalar, pilav vb şekilde kullanılan karbonhidratlar, vücutta çok önemli görevler üstlenirler. Beyin dokusu, enerji için sadece karbonhidratları kullanır. Bebekler büyüme ve gelişme dışında, tüm enerji ihtiyaçlarının büyük bölümünü karbonhidratlardan sağlarlar. Karbonhidratlar, dikkat ve öğrenme açısından önemli olan B grubu vitaminler ve folik asitten zengindirler. Bu besin öğeleri, beynin hafıza fonksiyonlarının düzenlenmesine yardım eder.

YUMURTA:

Kaliteli protein, demir ve Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan yumurta, kolin vitaminin en iyi kaynaklarındandır. Yumurta sarısında bulunan kolin, hafıza gelişiminde destek sağlar. Ayrıca süt, tam buğday ve kuru baklagiller kolin içermektedir. Bebek ve çocuklara, aylarına uygun olarak kahvaltılarda, çorbalarda, köfteler ve yemeklerde yumurta bulundurarak, kurubaklagil çorbaları ve yine aylarına uygun olarak, kurubaklgil yemekleri ile kolinden zengin bir beslenme planı oluşturulabilir.

BALIK:

İyi bir protein kaynağı olan balık, beyin gelişimi için gerekli olan fosfor dışında, iyot, d vitamini ve özellikle yağlı balıklar, temel öneme sahip olan DHA ve EPA omega -3 yağ asidi kaynağıdır . Bebeklik ve çocukluk çağında beslenme programlarında yağlı balıkların tüketilmesi ile, öğrenme ve genel yetenek testlerinde başarı oranının arttığına işaret eden çalışmalar vardır. Çorbalarda, ana öğünlerde, haftada 1-2 kez balık tüketimi sayesinde, sağlıklı Omega 3 kaynakları tüketilmiş olur.

RENKLİ SEBZE VE MEYVELER:

Mevsiminde tüketilen ve bebeklerde ay veya yaşına göre tercih edilen sebzeler, ıspanak, domates, pazı, balkabağı, havuç, patates antioksidanlar açısından zengindirler. Çocuk ve bebeklerde, özellikle renkli sebzeler; domates, balkabağı, havuç, ıspanak, meyvelerden de elma armut, çilek, şeftali, eğer alerjik reaksiyon oluşturmuyorsa, İYİ BİRER ANTİOKSİDAN kaynaklarıdır. Sebze çorbaları, sebze yemekleri, taze mevsim meyveleri veya meyve püreleri ile antioksidan özelliği yüksek beslenme planı ile sağlıklı beslenme sağlanır.

KURUYEMİŞLER:

Ceviz, badem, fındık, eğer alerjik sorunlar oluşturmuyorsa, bitkisel protein, Omega -3, Omega-6, magnezyum ve çinko ile, beyin gelişiminde ve hafızanın güçlendirilmesinde önemli rol oynarlar.

ZETİNYAĞI :

Bebeğinizin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi için, çorbası ve sebze yemeklerine ekleyeceğiniz zeytinyağı, bebeğinizin cilt, kalp ve beyin sağlığı için önemli olan, Omega 3 yağ asitlerini sağlar.

 

Dyt.Şengül Üre

Diyetinfo

Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık