ÇOCUKLARDA W OTURUŞ ŞEKLİ

0

W Oturuş Şekli Nelere Sebep Olabilir, Bu Konuda Ne Yapmak Gerekir?

Geçen gün İnstagram’da paylaştığım bir resim sonrasında, takipçilerimden biri Melina’nın oturuş şekli hakkında bana uyarıda bulundu. Sosyal medyada paylaşımlarda bulunan ve takip edilen bir anne olmanın büyük avantajlarını gördüğüme bir kez daha inandım böylece. Çünkü, bu sayede ileride problem yaratabilecek bir durumun, önüne geçmem gerektiğini öğrenme fırsatım oldu.

Bizim hoşumuza giden ve inanılmaz şirin bulduğumuz bu oturuş şekli, W oturuş olarak adlandırılıyormuş ve gelişim çağında olan çocukların bacak ve vücut yapısını bozuyormuş meğerse. Bunu duyar duymaz hemen bir araştırma içerisine girdim. Neydi bu W oturuş şekli? Nelere sebep olabiliyordu?

w oturuş

Okuduğum makalelerden çıkardığım sonuç, bir çok çocuğun zevk aldığı bu oturuş şeklinin, aslında onların koşma, hatta yürüme gibi becerilerine sekte vurabildiği. Uzun süre böyle oturmaları, ileriki zamanlarda duruş şekillerini ve bacak yapılarını bozabildiği gibi, düz tabanlığa ve içe basmaya bile sebep olabiliyor.

“Çocukların oturma şekli onların ayakta duruşları ile kaslarını dengeli ve koordineli kullanmalarına etki eder. Bebekler sürünmeden emeklemeye geçerken dizleri üzerindeyken bu oturuşu yapabilirler ancak bebek yürümeye başladığında bu oturma şekli kullanılmamalıdır. Yürümeye başladıktan sonra da bu şekilde oturmaya devam eden çocuklarda zayıf kas tonlaması veya aşırı hareketli eklemler görülebilir. Çocuğun “W” şeklinde rahat oturabilmesi için kaslar ve kalça çevresindeki bağlar normale göre daha yumuşak olur, ve daha esnektir. Ancak bu pozisyon eklem gelişimi ve işlevi için sağlıklı değildir.” Alıntı.

içe basma

Peki, bu konuda ne yapmamız gerekiyor?

W oturuşu tercih eden çocukları, bağdaş kurup oturmaya, emeklemeye, tırmanmaya ve yürümeye teşvik etmeliyiz. Yanlış kaslarının gelişimi önlemek için, öyle oturduklarını gördüğümüz her an, oturuşlarını düzeltmelerini sağlamalıyız.

Aslında, Melina doğduğundan beri çok rahat bir anne olmaya çalışsam da, bunu duyduğum anda biraz paniklemedim dersem yalan olur. İnternetten yaptığım araştırmalar sonrasında, Melina’ya, bilekten kavrayan ortopedik bir ayakkabı aldım. Kendisi bu ayakkabıları ayağına giydirdiğimiz anda kıyameti koparmış olsa da, ben zorlamaya çalıştım. Sonra bana bu konuda Mailler yağmaya başladı. ‘Bu ayakkabıları doktorumuz mu önermişti?’ Aslında, hayır.. Tamamen internetten kendi yaptığım araştırmalar sonucu karar vermiştim ve aile büyüklerimizin önerilerini dinlemiştim. Ama yanılmışım!

14. ay kontrolü için doktorumuza gitmişken, Yıldız Perk Hoca’mıza bu sorundan bahsettik ve aldığımız ayakkabıları gösterdik. Kendisi bize, bir çok çocuğun bu oturuş şeklinden keyif aldığını, yapılabilecek tek şeyin, öyle oturmasına izin vermemek için dikkatinin dağıtılması ve başka yönlere çekilmesi olduğunu belitti. Ayrıca son olarak da, ortopedik ayakkabılar almamıza gerek olmadığını, kesinlikle normal spor ayakkabılar kullanabileceğimizi söyledi. Muayene sonunda bu konuda derin bir “oh” çektik.

Ama çocuk olduktan sonra dertler meğerse bitmiyormuş. Şimdi de TSH yüksekliği problemimiz çıktı. Bunu duyunca birkaç gün kendime gelemedim. Şimdi bu konuda Endokrinolojiye gidiyoruz. Gelişmelerden ışık olması amacıyla haberdar edeceğim.

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom

Not: Melina’nın W oturuş resimleri için Instagram’a bakabilirsiniz. Instagram Hesap Adı: melinasmom

Altını Bölüm: www.ebeveynakademisi.net