ÇOCUKLARA D VİTAMİNİ TAKVİYESİ VERİLMELİ Mİ?

Bu konuda benim gibi bir çok annenin soru işaretleri vardı. Sevgili Hassasanne, Ece Kumkale önderliğinde bu soruların cevabını alabileceğimiz harika bir etkinliğe katıldık. Wellcare firmasının düzenlediği etkinlikte Pediatri Uzmanı Dr. Dicle Çelik tüm sorularımızı yanıtladı.

Yaptığı sunumda bizlere D vitamini takviyesinin 2 yaşına kadar alınmasının şart olduğunu, ondan sonraki yıllarda da alınmaya devam edilmesi gerektiğini bildirdi. D vitamini eksikliğinin neden olabileceği durumlara da şöyle değindi;

“D vitamini vücutta önemli görevleri olan yağda çözünen bir vitamindir.

Diyetle alınan kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilmesini sağlar.

Kemik erimesine yol açan bir hormon olan, paratiroid hormonun salgılanmasını önler.

Vücutta kalsiyum ve fosfor dengesini sağlar, kemik ve kasların sağlığı için gereklidir.

Bağışıklık sistemine olumlu etkiler yapar.

Hipertansiyon, kalp hastalıkları, bazı kanser ve otoimmün hastalıklara karşı koruyucudur

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE NELER OLUR?

Kanda kalsiyum düzeyi düşer(Hipokalsemi )

Kanda fosfor düzeyinin düşer(Hipofosfatemi)

Çocukluklarda kemiklerin yumuşaması ve eğrilmesi , kafatasında yumuşama, kaburgaların kemik- kıkırdak birleşim yerlerinde şişlikler, el bileklerinde şişme, süt dişlerinde ufalanma, o veya x şeklinde bacak, büyüme gelişmede – boy uzamasında duraksama, yürümede gecikme, ördek gibi yürüme…….(Raşitizm)

Erişkinlerde kemiklerin yumuşaması ve kas güçsüzlüğü (Osteomalazi)

Kemik kütlesinin azalması ve kemik kırılganlığının artışı (Osteoporoz)

Cam arkasından D Vitamini üretimini sağlayacak UV-B ışını almak MÜMKÜN DEĞİLDİR.. Cildin üst deri tabakasında UV-B ışınlarıyla oluşmuş olan Previtamin D3’ün tam anlamıyla absorbe edilip damarlara iletilmesi için 48 saate kadar zaman gerekebilmektedir. Bu yüzden güneş banyosundan sonraki ilk dört ila altı saat duş alınmamalıdır, en azından sabunla. Aksi halde ciltte yeni oluşmuş Previtamin D3’ün tenden akıp gitmesi söz konusudur.”

Kaynak:  Pediatri Uzmanı Dr. Dicle Çelik’in sunumu

Sunum sonrası sorulan sorularda can alıcı bir konu vardı. İngiltere, Almanya vb. bazı ülkelerde doktorlar tarafından D vitamini takviyesi verilmediğinden ve bunun sebebinden bahsedildi. Dicle Hanım, bu ülkelerde Halk Sağlığı PolitikAları uygulandığı ve en çok satılan gıdalara D Vitamini takviyesi eklendiğinden doktorların o ülkelerde D vitamini vermediğini vurguladı.

Bu faydalı etkinlikte, çocuklarına en doğalı vermek isteyen anneler için Wellcare Vitamin D3’ü tanıdık. Paraben tarzı koruyucular içermeyen bu ürün yüksek teknoloji ile üretiliyor ve koruyucu olarak yalnızca saf zeytinyağı kullanılıyor. Bu etkinliğe gitmeden önce zeytinyağının böyle mucizevi bir özelliği olduğunu bilmiyordum ve çok şaşırdım. Ürünü kutusundan çıkarıp denediğimde de ağzımda gerçekten saf zeytinyağı içerdiğini hissettim.

Pompalı (fısfıslı) ambalajı sayesinde, çok verdim, az verdim derdi yaşamadan Wellcare Vitamin D3’ü kullanabiliyorsunuz.

YÜZDE YÜZ SAF İÇERİKLİ D VİTAMİNİ: WELLCARE VİTAMİN D3

Yüzde 100 saf içeriğe sahip, sağlık otoritelerinden onaylı Wellcare Vitamin D3’ü bebeğinizde ve kendinizde güvenle kullanabilirsiniz.

Wellcare Vitamin D3, yeni doğandan itibaren çocuklarda ve yetişkinlerde D vitamini eksikliğini gidermek ve günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kullanılır. Türkiye’de ilk defa 400IU – 600 IU – 1000 IU olarak farklı doz seçeneklerine sahip Vitamin D3 takviyesidir. Avrupa Endokrin Derneği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı son kılavuzlara göre çocuk ve erişkinlerde önerilen D3  vitamin dozları şu şekildedir:

 0 – 1 yaş 400IU ile 1000IU arası (2000IU kadar güvenli)

1 – 18 yaş 600IU ile 2000IU arası (4000IU kadar güvenli)

18 yaş üstü 1000IU ile 2000IU arası (10000IU kadar güvenli)

Her üç formun içeriğinde etken madde olarak yüzde 100 saf D vitamini ve çözücü olarak zeytinyağı bulunmaktadır. Wellcare Vitamin D3 Türkiye’de bir ilk olan sprey formu sayesinde ağız içine bir ya da iki kez püskürtülerek kullanılır ve bu özelliğiyle kullanım kolaylığı sağlar.

Çocuklarda güvenle kullanılabilen Wellcare Vitamin D3; BHA, paraben, alkol, şeker, yapay tatlandırıcı ve yapay koku ile koruyucu içermez, sadece eczanelerde satılır.

“Wellcare; İLKO İlaç’ın tüketici sağlığı markasıdır. Globalden gelen gücü, Türkiye’deki sağlam altyapısı, bilimsel ve güvenilir portföyü ile doğumdan itibaren yaşam döngüsünün her aşamasında; sağlık problemlerine çözüm sunma ve yaşam kalitesini yükseltme hedefi ile çalışmaktadır. Bebek sağlığı, sindirim, probiyotikler, alerji, vitamin ve mineraller, soğuk algınlığı ve öksürük olmak üzere 6 farklı kategoride tamamlayıcı tedavi ürünleri bulunmaktadır.”

Sevgiler;

Melina’s Mom