mutlu çocuk nlp

MUTLU ÇOCUK BÖLÜM 3

Anne olmak, kanından bir parçanın canlanmasını, 9 ay boyunca karnında büyümesini, ilk insan şeklini almasını izlemek mucizevi bir olay. Doğum, ilk temas, bebek kokusu, ilk adımlar, ilk sözler… Yüzünüze kocaman bir gülücük yapıştıran bu liste uzar gider…

Sahip olunması mucizevi bir gerçeklik olan evladı mutluluk ve huzur içinde yetiştirmek emek ister. Günümüzde NLP ekolüne önem veren, çocuklara ileride mutlu bireyler olmaları için bu sisteme bağlı kalarak yaklaşan ana okulları giderek artmakta. Peki, nedir bir çocuğa NLP sistemine bağlı kalarak yaklaşmak?

0-3 yaş dönemde olumsuz kalıpların oluşmasını önlemek.

0-3 yaş döneminde karşılaştıklarımız hayatımızın geriye kalan döneminin mimarıdır. Bu dönemde ebeveynlerimizin mimiklerini, beden dillerini kopyalarken, aynı zamanda olaylar karşısındaki duruşları, bizimle iletişim kurma biçimleri karakterimizi şekillendirir.

NLP artık bazı ana okullarında eğitmenler tarafından eğitimi alınan bir ekol. Hatta ben kendi kızımı NLP altyapılı bir ana okuluna gönderiyorum.

Kişiliğin oturma süreci olan bu kritik dönemde anne-babaların çocuklarına yaklaşım biçimleri çok önemlidir.  Ego savaşları (2 yaş sendromu), beslenme, tuvalet alışkanlığı kazandırma dönemi, biberon, emzik bırakma, memeden kesme, uyku eğitimi gibi kilit dönemlerdeki tutumları çocukların karakterlerine ve ilerideki yaşamına zarar vermemek adına önemlidir.

Mutsuz insanların, mutsuz olma sebeplerinin irdelenip, yıllardır süregelen deneyimlerinle edindikleri negatif kalıplardan, onları başarıya ve mutluluğa giderken önlerini kesen yanlış algılardan kurtarmak için kullanılan yöntem olan, beynin yeniden yapılanmasını sağlayan NLP bugün bir çok psikoterapist tarafından da uygulanmakta ve kabul görmekte. Başarılı insanların, başarılarının modellenmesiyle, (taklit ederek değil) model alınarak benzer başarılara ulaşmanın mümkün olduğunu savunan bu yöntem asında çok basit işliyor.

1950’lerde stil sahibi kayakçıların, bu yeteneğe doğuştan sahip oldukları düşünülüyordu. En iyi 10-15 kayakçıyı, Alpler’de siyah beyaz filme çektiler. Sonra bu kayakçıların dönüşlerde, inişlerde, duruşlarda uyguladıkları yöntemleri izlemek için yavaş modda tüm hareketlerini irdelediler. Gördüler ki hepsinin stili farklı olsa da, stratejik noktalarda yaptıkları hareketler aynıydı. Bu hareketleri modelleyip, o güne kadar yeteneği olmadığını düşündükleri insanlara bunları öğrettiler. Sonuç, modellemeyle verilen derslerle en iyi 10-15 kayakçıyla aynı estetikte kayabilen kişiler yetişti.

Aslında bu tekniği hayatımızda uygulayarak, başarılı insanların olaylar karşısındaki duruşları, izledikleri yol modellenerek aynı başarılara ulaşmak mümkün. Yalnızca bunun yol haritasını o kişiyi modelleyerek, yanlış anlamayın taklit ederek değil, teknik olarak haritasından faydalanarak yapmak mümkün.

Kişisel gelişim, NLP, EFT, Nefes gibi teknikleri kullanarak, hayal ettiği başarılara ulaşmış bir sürü insan ve örnek var.  40 yaşına gelindiğinde bile, başarılı olan insanların neler yaptığı modellenerek, örnek alınıp benzer başarılara ulaşılıyorsa, bu kalıplar daha küçük yaşlarda düzgün bir şekilde oturtularak mutlu, başarılı, kendine güvenen bireyler yetiştirmek de mümkün.

Peki, yaşını almış insanlarda işe yarayan bu teknik (NLP), 0-3 yaş gibi en kritik dönemde nasıl kullanılabilir ve ne işe yarar?

Yaşamın en kritik dönemi, 0-3 yaştır. Karakterin oturmaya başladığı bu dönemde yanlış kalıpların oluşmasına engel olup, başarı için gereken modellemeleri öğrenip bunları onlara en taze dönemde aşılamakla ilerideki yaşamlarını pozitif şekillendirebilir miyiz? Daha mutlu ve başarılı bireyler yaratabilir miyiz her anlamda? Cevap, evet.

Çağımızda yaşam deneyimlerimizden kaynaklanan, zamanla oluşturduğumuz olumsuz kalıpların, olumlu kalıplarla yer değiştirmesi için, pozitif düşünebilmek, hedeflerimize dolanmadan ulaşmayı kolayca başarabilmemiz için, huzur için, mutluluk için onlarca uygulanan yöntem var. NLP bunlardan biri. (Noro Linguistic Programming.)

Mutlu Çocuk / NLP
Mutlu Çocuk / NLP

Mutlu çocuk yetiştirebilmek için, bu yaştan sonra Çocuk Gelişimi Bölümü okuyamayacağımıza göre, işe önce kendimizi bu tarz kişisel gelişim alanlarında geliştirmekle başlayabiliriz. Çocukla en kritik dönemde nasıl konuşmamız, nasıl cümleler kurmamız gerektiğini öğrenerek yanlış kalıplar ve önyargılar oluşturmasını önleyebiliriz.

Yanlış, olumsuz cümle kalıpları kullanarak, dikkatini aslında çekmek istemediğimiz yönlere çekeriz çocukların. Örneğin, Melina, aşırı gözlemci bir çocuk. Fakat ona “Şu raflardaki deterjanlara dokunma!” demedim hiçbir zaman. Onun yerine ilgisi o tarafa yöneldiği anda, sakince oranın tehlikeli olduğunu bir cümleyle belirttim ve ona mutfakta keyif alacağı bölgeleri, çekmeceleri tanıtmayı, oradakilerle yeterince keyifli vakit geçirebileceğini anlatmayı tercih ettim. O hiçbir zaman o çekmecelerin haricindeki yerlere gitme ihtiyacı duymadı. Yani doğru algı yönetimiyle, mutlu olabileceği yerleri gösterirken, pozitif bir biçimde sınırlarını çizmiştim aslında.

Size siyah bir nokta düşünmeyin desem. O an da bir çoğunuz onu düşünmemeniz gerektiğini algılayana kadar o noktayı bir hayal eder, düşünürsünüz. Mutlu Çocuk serisinin ilk bölümünde bundan bahsetmiştik. İşte olumsuz söylemlerde insan beyni ilk önce aklına o olumsuzluğu getirir. Ne olmayacağını görebilmek için ilk önce ne olabileceğini deneyimlemek ister…. Yani içinde hiç öyle bir istek yokken çocukta onu deneyimlemek için bir arzu uyandırırsınız.

Çocuğunuza, en kritik nokatalarda doğru cümle kalıplarını kullanmayı bilerek yaklaşmak, onu şekillendirirken veya motive ederken negatif cümleler kullanmamak, kişilik olarak daha güçlü bireyler yetiştirmenize, anne-çocuk arasındaki çatışmaların ve ileriki yaşlarda çözümlenmesi gereken travmaların minimumda olmasına yardımcı olur.

Mesela, travma demişken, yüzmeye giden çocuğu olan bir anne hayal edin. Onu motive etmek için, hızlı bir ses tonuyla bağırır gibi konuşuyor ve negatif söylemlerle motive ediyor.

“Hadi senin neyin eksik, tabi ki de ilk üçe girebilirsin! Senin gibi güçlü bir çocuk başarır bunu!” X

Negatiflik bunun neresinde? diyecek belki de bazılarınız. Hani insan beyni duyduğunu anında kodlar ya. Bu çocuk bunu duyduğunda, diğer takım arkadaşlarından neyinin eksik olduğunu düşünmeye başlayıp, noksan bir taraflar çıkarmayı başarabilir. Aslında çok başarılı olacağı bir yarışmada, bu algı onu demotive eder. Gerçek başarısızlığı getirir. Düşündükçe fazlalığının olduğu noktlara odaklanıp motive olmak yerine, noksanlarını beyninde listelemeye başlayarak demotive olur. Eksikler ile bunu ona hatırlatan dikte eden annesini bağdaştırabilir ve yıllar sonra bu travmanın kırılması için bir psikoterapiste, NLP uzmanına gidip, negatif kalıplarının, pozitif kalıplarla yer değiştirmesi için uzun seanslara maruz kalabilir.

Peki, olumlu cümlelerde motive edilseydi, o yarışmayı kazanamasa bile, özbenliği, özgüveni zedelenmeyen bir çocuk olma ihtimali daha yüksek olmaz mıydı sizce de?

“Uzun süredir harika bir performans sergiledin ve bu işe çok emek verdin. Elinden gelenin en iyisini başaracağını biliyorum” demek onu daha rahatlatırdı belki de…

KORKULARLA BAŞ ETME DÖNEMİNDE DE NLP EKOLÜ ÇOK FAYDALIDIR!

Örneğin kritik dönemlerden biri olan korkularla baş etme dönemi de aynıdır. 2 yaş civarı seslerden, gölgeden, karanlıktan korkma dönemleri başlar. Bu dönemde NLP teknikleri kullanarak çocukların korktukları şeyleri çizmelerine teşvik edebilirsiniz, çizdiklerini birlikte çöpe atma aktivitesi düzenleyip, minik hayal dünyasında ona onu yok ettiğinize inandırabilirsiniz.

Korkunç rüyalar görüyorlarsa, kartondan rüya kovucu yapma, bir sprey şişesine su koyup  önce kapının eşiğine sıkıp onun koruyucu bir kalkan oluşturacağını söyleyebilirsiniz. Korkacak bir şey yok demek yerine, onların hayal dünyalarına inmeyi ve korkuları oyunlarla kovmayı başarabilseniz, bu korku dönemlerinin çoğu zaman  kısa sürdüğünü görürsünüz.

Bu yöntemlerle “Annem bana inanmıyor, beni anlamıyor. Korkacak bir şey yok diyor! Oysaki var! Ben ona var diyorum işte bak var!” diye düşünmesine, anneye olan güveni kaybetmesine, kendi sözlerinin değersiz hissedilmesine fırsat vermeden bir travma yaratmadan sorunu çözmüş olursunuz.

OKUL DÖNEMİNDEKİ HATALI SÖYLEMLER

Okul döneminde oluşturulan yanlış  kalıplardan biri de “Akıllı çocuklar okula gider” örneğidir. Bu çocukta okula gitmek istememe güdüsüyle, akıllı olmadığı algısını birleştirebilir. ‘Akıllı çocuklar okula gider. Ben okula gitmek istemiyorum. Öyleyse ben akıllı değilim.” DÜZ MANTIK.

Öneri: NLP’de yerine koymak, empati yapmak vardır. Eğer çocuğunuza karşı nasıl bir anne olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız, onun anne, sizin çocuk olacağınız oyunlar oynayın. Ör: Melina hep toplantıya giderdi. Ne kadar çok çalışıyor muşum? Biraz azaltmayı denedim!

Ben de mükemmel bir anne değilim elbet. Her insan gibi, hatalarım var. Hiç bir zaman mükemmel olduğumu savunmadım. Ama onun geleceği ve Mutlu Bir birey olarak yarınlara hazırlanması için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

MUTLU ÇOCUK ???
Bu yazımı size NLP Uzmanı olarak aktarıyorum. 
Hangisi? Sizin elinizde.
Hangisi? Sizin elinizde.

Sevgiler;

Melina’s Mom