BEBEK ALIŞVERİŞİ

0
Bebek Alisverisi

BEBEK ALIŞVERİŞİ İÇİN İP UÇLARI

Hamilelik heyecanıyla birlikte genellikle bebeğimize o kadar çok kıyafet alıyoruz ki, doğumdan sonra bir çoğunu bir kere bile giydirmeye fırsat bulamadan birilerine veriyoruz.  O da olsun, bunu da almalıyım diyerek ana kucağı, oyun halısı vb. ürünlerle evin her köşesini dolduruyoruz. Yine bir çoğunu kısa bir süre kullanıp dolaplara kaldırıyoruz. Doğumdan sonra ve kızım büyüdükçe anladım ki, aslında bir çok eşyamızı ikinci el alabilirdik.  Özellikle ana kucağı, oyun halısı, bebek arabası, buhar makinası gibi ürünleri ve daha fazlasını www.tutumluanne.com da bulmak mümkün. Kesinlikle bu listenin büyük bir bölümünü oradan temin etmenizi öneririm.

Alışverişin Büyüğü 🙂 (Olmazsa Olmazlar)

–       Bebek Arabası:  Bebek arabası almadan önce çok araştırma yaptım. Araştırmalarım neredeyse 2-3 ay kadar sürdü.    Beğendiğim arabaları kullanan annelerin tek tek görüşlerini aldım. Aslında büyük tekerlekli ve gösterişli bir bebek arabası çok istiyordum. Ama her zaman eşimle birlikte gezemeyeceğimi ve o arabayı günde belki birkaç kez katlayıp açmam, veya taşımam gerekeceğini göz önünde bulundurarak bir kaç farklı alternatifi inceledim. Beğendiğim bir çok araba, güzel görüntüsünün yanında, açıp kapamada, taşımada bana çok ağır geldi. Tekerlekleri büyük bebek arabaları her zaman gözüme daha güzel gözükmesine rağmen, kullanım zorlukları, bebeğin kilosu attıkça bu arabaların ağırlıklarıyla birlikte birleşince itmesinin iyice zorlaşacak olması, bu sebepten baston pusete geçecek olmamız beni hep küçük tekerlekli, pratik ama şık bir ürün arayışına itti. Bugaboo Bee, kolay katlanır olmasının yanında, hafifliği sayesinde, çocuğunuz 4 yaşına gelene kadar, baston pusete geçme gereksinimi duymaksızın kullanacağınız şık bir bebek arabası.

Bugaboo_Bee_Sun_Canopy_Hood_Jade_Green

 

–          Maxi Cosi –Pebble Kucağı: Ana kucağı seçiminde en önemli nokta bebeğin vücut yapısını olumsuz yönde etkilemeyecek, ve içinde rahat edebileceği bir ürün seçmek. 0-13 kg arası kullanılan bu ana kucakları, bebeğin en huzursuz dönemlerine denk geldiğinden, seçim bence çok çok önemli. Ben bu konuda uzun araştırmalarım sonucu, Maxi Cosi ana kucağını tercih ettim. Gerçi Melina çok gazlı bir bebek olduğundan ve
dışarı her çıktığımızda saatlerce ağladığından biz ana kucağını pek kullanamadık. Genelde evde oturmak zorunda kaldık ama ergonomik açıdan kesinlikle tavsiye edebileceğim bir ürün. Bunun dışında, birkaç arkadaşıma Family Fix Baza’nın (Ana kucağını tek bir hareketle arabaya takmanıza yarayan alet) gerekli olup olmadığını sorduğumda bana çok da elzem olmadığını söylemiş olsalar da, ben bu bazanın eksikliğini çok çektim. Oto koltuğunu yerleştirmek için her seferinde, emniyet kemerlerinden geçirmeye çalışırken terler içinde kalıyorduk. Alabilme imkanınız varsa ben oto koltuğunu araba koltuğuna bağlayan bazayı da almanızı şiddetle tavsiye ederim.

maxi-cosi-pebble-ana-kucagi-walnut-brown-10141

 

 

–          Bebek Odası: Oda seçimimiz hakkında ayrı bir yazı yazacağım için bunu sadece listeye koymak için yazıyorum 🙂

–          Beşik: Bu konuda bir çok arkadaşıma danıştım, bana hepsi beşiğin bir kaç ay kullanılabildiğini, bu yüzden daha uzun süre işe yarayabilecek bir park yatakla bu işi de rahatlıkla çözeceğimi belirtti. Graco’nun park yatağını tercih ettik ve gazsancılarımız sırasında, bu yatağın titreşim özelliğinden çok fayda sağladık. Ayrıca Melina’yı 3. Ayın sonunda kendi odasına geçirdiğimizde, onu bir müddet salonda gündüz kestirmeleri için tuttuk. Sonrasında 7-9 ay arası oyun parkı olarak kullandık. 9 aydan sonra, park yatağımızı ananemizin evine yolladık, şimdi ananemize gittiğimizde yataktan düşecek endişesi duymadan rahat bir misafirlik geçirebiliyoruz 🙂

–          Bebek Telsizi: Ben ilk önce Weewell’in İpad ve İphone’dan internet bağlantısı ile izleyebileceğim en pahalı cihazını seçtim. Ama internetimizin hızında hatlarımızdan kaynaklı problemler yaşadığımızdan, zaman zaman görüntü donuyor ve biz tedirgin olup içeri gidip Melina’ya bakmak zorunda kalıyorduk. Bir de bu ürünün kurulumu için ücretsiz olarak yalnızca bir kez geliyorlar. Daha sonra eğer taşınırsanız veya annenize gittiğinizde bu kameralı telsizi yanınızda götürüp kullanma imkanınız ancak şöyle mümkün oluyor. O eve aynı cihazı kurdurmak için tekrar servisi çağırıyorsunuz ve bir ücret ödüyorsunuz. Ayarlar oraya göre yapılıyor. Fakat sonra evinize döndüğünüzde yine aynı işlemi yapmak zorunda kalıyorsunuz. Kısacası biz bu cihazı 1 ay kullandık. Şimdi çekmecemizde duruyor. Ardından Weewell’in daha basit, internet bağlantısı gerektirmeyen bir cihazını aldık. Onu her yere taşıyoruz ve rahatlıkla bebeğimizi izliyoruz. Açıkçası görüntülü telsiz ilk aylarda bence çok gerekli ama her yere taşıyabilmeniz açısından internet bağlantılı bir cihaz yerine basit olanları tercih edin derim. Çünkü çoğu zaman telsizle seyahat etmek gerekiyor.

 

Banyo Ürünleri

 

–          Küvet: Küvet alırken küçük boy almaktansa büyük boy olanlardan birini tercih etmenizi öneririm. Bebek ilk aylarda o kadar hızlı gelişim gösteriyor ki, hele bir de Melina gibi iri bir bebeğiniz varsa, küçük küveti ancak 2-3 ay kullanabiliyorsunuz. Ben bebeğimi hiçbir zaman yıkama filesine koymadım. Genelde sırtından tutup, yüzü yukarı gelecek şekilde suyun içinde yüzdürdüm ve şampuanladıktan sonra yüz üstü çevirip duruladım. Dolayısıyla, yüzdürdüğüm için büyük küvete çok çabuk geçiş yapmak zorunda kaldım.  Birkaç ay sonra, elleri ayakları her defasına küvetin kenarlarına çarpıyor, içine bir türlü sığamıyordu. Ok Baby Marka küvetten bu bakımdan çok memnun kaldım. Ayrıca içinde bulunan termometre özelliği sayesinde bebeğinizi yıkayacağınız suyun sıcaklık derecesinden emin olabiliyorsunuz.

okbaby-laguna-x

 

–          Yıkama Filesi: Aldım ama hiç kullanmadım. Ama bebeğine yalnız başına bakmak zorunda olanlar için durulama aşamasında büyük fayda sağladığını biliyorum.

 –          Kova

 –          Maşrapa

 –          Banyo Havlusu

–          Banyo Süngeri: Bebeğinizi sabunlarken sentetik değil, doğal sünger kullanmanızı öneririm. Veya tülbent yardımıyla da aynı işlemi yapabilirsiniz.

 –          Banyo Termometresi: Bebeklerin banyo sularının sıcaklığı 36-38 derece arasında olmalıdır. Bunu ölçümlemek için küvetin içine ve kovanın içine atabileceğiniz bir banyo termometresi almanızda fayda var. Benim aldığım küvetten alırsanız zaten içinde bu özellik olduğu için, ayrıca banyo termometresi almanıza gerek kalmayacaktır.

–          Şampuan: Saçlarında konak oluşumunu önlemek için, bir kutu Mustela Konak Şampuanı almanızı, ve banyodan sonra mutlaka konak tarağı ile kafa derisini taramanızı öneririm. Bebeğinizin saçları olmasa bile lütfen bu işlemi yapın, aksi takdirde kafasında konak adı verilen kabuklar oluşabiliyor.

 –          Saç Fırçası: Mutlaka sentetik olmayan, at kılından üretilmiş bir saç fırçası edinmenizi tavsiye ederim.

 –          Vücut Nemlendiricisi: Banyodan sonra vücudunu Mustela vücut nemlendiricisi ile veya organik zeytinyağı ile ovabilirsiniz.

 –          Isıtıcı: Bebeğinizi yıkarken önce banyoyu, sonra da giydirirken odasını ısıtmanız için gerekli olacaktır.

 

 Bebek için Gerekli Diğer Ürünler

 

–          Bebek çantası:  Ben ilk etapta ünlü bir markanın çantasını aldım fakat güzel görünümünün yanında en büyük dezavantajı deri olmasından ötürü ağır olmasıydı. Bebek çantası seçerken, görselliğin yanında bir de çatanın geniş olmasına, biberon, emzik kutusu gibi şeyleri koymak için bolca gözünün olmasına, ve en çok da hafif olmasına dikkat etmek gerekiyor. İlk seçtiğim çantayla, kolik bir bebekle, sokakta hem onu sakinleştirmeye çalışıp, hem de omzumda ağır mı ağır bir yükle ne çok zorlandığımı hatırladığımda bile ter döküyorum. İkinci bir ürün olarak seçtiğim ve çok memnun kaldığım Kipling marka bebek çantaları bu bakımdan çok kullanışlı. Spor görüntüsünün yanında, hafif olmasından dolayı gerçekten önerebileceğim bir ürün.

 kipling-tote

–          Yan yatma yastığı:  Ben pimpirikli bir lohusaydım. Bebeğime kavuşmam epeyce zor olduğundan, aldığı nefesi bile kontrol eder haldeydim. Bebeklerin ilk aylarda gözetiminiz dışında, yüzükoyun veya sırt üstü yatması tehlikeli olabiliyor. Bu bakımdan ben yan yatma yastığından çok çok memnun kaldım. E-bebek, Joker veya Hello Baby gibi, tüm bebek mağazalarında bulunan, bebeğinizin dönmesini engelleyen bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim.

–          Bebek Bezi: Kesnlikle Prima Premium Care öneririm.

 –          Alt Açma Örtüsü: Bebeğin altını değiştirirken etrafa bulaştırmamak adına, ev dışında da bebeğin altını hijyenik bir zeminde değiştirebilmek adına önemli bir ürün. Herhangi bir markanınkini tercih edebilirsiniz. Ben kendi ürettiğimiz markayı tercih ediyorum baştan beri 🙂

 –          Pişik kremi: Ben pişik kremi kullanan ve önerenlerdenim. Bir alt açmada kremi sürüyorsam, diğer alt açmada sürmüyordum. Günlük kullanım için, Mustela’nın pişik önleyici kremini, pişik olduğunda ise Desitin Mor olanını gönül rahatlığı ile önerebilirim.

–          Biberon: Baştan beri sütümün az olmasından ötürü bir meme, bir mama şeklinde beslenmemize devam ettik. Ve Melina emmeyi bırakmasın diye Medela’nın Calma biberonunu kullandım. Ondan önce kullandığım tüm yeni doğan biberonları akış hızı yavaş olsa da, çektiği anda süt geldiğinden Melina’yı memeden uzaklaştırdı. Calma biberonun özelliği, bebek bir kere çektiğinde hemen sütün akmaması. Aynı anne memesinden emiyormuş gibi, iki üç çekişte bir süt ağzına akıyor. Medela’ya geçtikten sonra bu biberon sayesinde Melina tekrardan memeye alıştı. Emme dönemimiz çok kısa sürdüğünden, 6 aydan sonra Dr. Brown’s marka biberona geçtik. Bu biberon da gaz önleyici özelliği sayesinde geçekten şiddetle tavsiye edebileceğim bir ürün. Normal biberonlarda bebek birkaç kez süt çektikten sonra, emzik ucunda hava almadığı için yapışma oluyor ve normalde tekrardan hava dolup şişmesi için bebeğin bu emziği bir iki saniye ağzından bırakması gerekiyor. Dr. Brown’s biberonda bebek hiç ağzından emziği ayırmadan emmeye devam edebiliyor. Ve içindeki özel bir sistem sayesinde hava yutmuyor.

 –          Emzik: Nuk damaklı emzik kullanıyoruz. İlk zamanlar kauçuk olanları tercih ettim, fakat daha hızlı yıprandığı için, silikonlu olanlara geçiş yaptık.

 –          Tübent:  Taa annelerimizin hatta ananelerimizin zamanından beri kullanılan tülbentler şimdiki annelerin de hala vazgeçilmezi! Annem bana tülbent vermeyi teklif ettiğinde, ne gerek var dedim ve sonra Joker’e gittiğimde gördüm ki, bir sürü hamile düzine düzine alıyor. Bu işte bir şey var herhalde dedim ve internetten araştırdım. Gördüm ki, bebekler için en fazla kullanılan ürünlerin başında geliyor.

Mesela biri evinize ziyarete geldiğinde bebeğinizin misafirinizin omzuna yüzünü dayamasını istemiyorsanız, bu tülbenti omzuna koymasını rica ediyorsunuz ve böylelikle bebeğiniz korunması gereken dönemde dış etkenlerden bir nebze korunuyor. Veya bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra, banyo havlusunun iç kısmına bir tülbent koyuyorsunuz ki o tülbent vücudundaki ilk suyu çeksin. Daha sonra aradan tülbenti çektiğinizde kupkuru bir havluya sarınmış olan bebeğiniz böylece üşümüyor.

–          Kusmuk Bezi:  10 adet almanız yeterli olacaktır.

–          Nevresim: En az 2 adet nevresim takımı almanızı öneririm.

–          Alez: En az 2 adet alez almanızı öneririm. Zira bebekler ilk dönemlerde çok kusabiliyorlar ve bu tarz durumlarda yatağa geçmemesi açısından ve acil olarak bebeğinize tekrar temiz ve kuru bir yatak hazırlamak için yedeğine ihtiyaç duyabiliyorsunuz. Az kusan bir bebekse, ve bu başınıza sadece 2 kere gelecek olsa bile alın derim. Melina hiç kusan bir bebek değildi, sadece hastalandığında 3 gece boyunca kustu ve ben eğer yedek alezim olmasaydı o gecelerde ne yapardım bilmiyorum.

–          Hastane Çıkışı: En az 2 adet hastane çıkışı almanızda fayda var. Ben organik olanları tercih ettim. Mevsimine göre ek olarak battaniye almayı da unutmayın.

 –          Çıtçıtlı Bodyler: Mevsimine göre, kollu veya kolsuz alttan çıtçıtlı bodylerden en az 8 adet aldım. Bu dönemde her gün 2-3 kere çeşitli sebeplerden bebeğin üstünü değiştirmek zorunda kalıyorsunuz.

 –          Kiloya göre yeni doğan kıyafetleri:  Bir bebeğe hediye alırken nedense kimsenin eli büyük kıyafetlere gitmez ve en çok gelen hediye yeni doğan kıyafetleridir. Bu yüzden kendi alışverişinizi yaparken yeteri kadar kıyafet almışsanız gelecek olan hediyeleri de düşünüp frene basın derim zira o dönemde gerçekten çok hızlı büyüyorlar ve çoğu şeyi en faza bir kere giyiyorlar.

 –          Hırka & Yelek: Bebeğiniz uyandığında, veya gece emzirmeye kalktığınızda, sırtına bir yelek geçirebilirsiniz. Böylece uyku mahmurluğu ile üşümez.

 –          Otribebe Burun Aspiratörü: Bebeğinizin burnu tıkalıysa, rahat nefes alabilmesini sağlamak amacıyla açmanıza yardımcı olacak aspiratörler arasında en memnun kaldığım marka.

–          Ateş Ölçer:  Çok iyi bir markanın kulaktan ateş ölçerini aldım. Herkes onu önerdiği için, ve iyi bir marka olduğu için çok güvendim. Fakat alet çok nadir olarak ateşimizi doğu ölçtü. İlk dönemlerde bebek çok hareketli olmadığından, sıradan bir koltuk altı derecesi işinizi inanın rahatlıkla görecektir.

  

Alınması zorunlu olmayan ama benim fayda sağladığım ürünler

 

–          Termometre / Nem Ölçer: Yeni doğan bebeklerin oda ısısı 21-24 derece arasında olmalıdır.  Geceleri 20 ya da 21 derece arası bir sıcaklık bebeklerin huzurlu bir uyku uyumasını sağlar. Nem oranı % 40-60 arası olmalıdır. Ben Weewell’in oda sıcaklığı ve nemini gösteren, ayrıca saat özelliği de olan bir ürününü tercih ettim, ve çok memnun kaldım. Işıklı saat özelliğinden ötürü geceleri emzirirken rahatlıkla dakika tutabiliyordum.

weewell-whm120-higro-z

 

 

–          Sterilizator: Weewell marka sterilizatör kullanıyorum ve bu üründen çok memnun kaldım. Alışveriş yaparken ilk başta, sterilizatöre boşu boşuna para vermemin mantıksız olacağını, eski usül kaynatarak biberonları steril edebileceğimi düşündüm. Fakat sonra fark ettim ki, kaynatmak çok meşakkatli bir ve masraflı bir yol. Sterilizatör aldıktan sonra daha birkaç ayda verdiğim paranın hakkını çıkardım. Çünkü kaynatırken çok fazla su kullanmanız gerekiyor ama steril aleti buharla steril ettiğinden, alete yalnızca birazcık su koyuyorsunuz.

 –          Biberon ısıtıcı: Avent biberon ve mama ısıtıcısı sayesinde, mama suyumu hep istediğim sıcaklıkta hazır olarak tuttum. Geceleri kalktığımda su ılıtmak bana çok zor geldiğinden, bu ürünü mama kullanan veya dolaptaki sütünü benmari usulü ısıtan annelere gerçekten öneririm. Daha sonradan öğrendim ki, Weewell’in seyahatlerde ve arabada da kullanabileceğiniz, fiyatı gerçekten uygun olan bir ürünü varmış. Ben bazı araba yolculuklarımda, öngördüğüm saatten erken acıkması ve yanımda sıcak su olmaması yüzünden Melina’ya mama hazırlayamadım. Bu yüzden bu ürünü de tavsiye edebilirim.

–          Avent Termal Çanta: Bu ürün sayesinde, kısa mesafe gezmelerimde 2 saat boyunca mama suyumu ılık,  sağdığım sütü de taze tutabildim. Ben çok faydasını gördüm.

–          Avent Mama Kabı:  Doğumdan sonra mama vermek durumunda kalırsanız tercih edebileceğiniz bir ürün. Bu ürün sayesinde mamalarınızı ölçekli bir şekilde öğünlere ayırıp ayrı gözlere koyabilir, dışarıda panik yaşamadan mama hazırlayabilirsiniz. Ben başlarda fazlasıyla panik bir anne olduğumdan bu ürün çok işime yaradı diyebilirim J

 –          Soğuk Buhar Makinası: Bebeğinizin bulunduğu ortamdaki nem oranını istenilen aralıkta tutabilmek ve burnunun kuruyup rahatsız olmasını önlemek için önerebileceğim bir ürün. Ben bu ürün için de başlarda çok önyargılı davrandım. Ne gerek var para vermeye, eski usül kaloliferin üstüne bir tas su koyar havayı nemlendiririm diyordum. Fakat nem ölçerin göstergesinde yeterli artışı görmedim ve bir hastalık dönemimizde bu makinaya çok ihtiyaç duydum.  Kullanmaya başladıktan sonra nem oranındaki farkı ve Melina’daki rahatlamayı gördüm.

 –          Biberon fırçası: Bir çok markanınki biberonları fırçalarken her yere rahatsız edici derecede su sıçrattığı için, şiddetle Avent marka olanı öneririm.

 –          Ev tipi ana kucağı: İlk etapta otomatik sallanan salıncak tipi bir ana kucağı aldık. Fakat Melina o ana kucağını hiçbir zaman sevmedi. Bizim hayatımızı Fisher Price Yağmur Ormanı Ana Kucağı kurtardı. Gerçekten bir çok arkadaşımın bebeğinin de bu ürünü ne kadar sevdiğini ve üstünde ne kadar uzun vakit geçirdiğini gördüm.

–          Oyun Halısı: Fisher Price marka oyun halısıyla Melina ilk 5 ay gerçekten çok eğlendi. Gün içinde uyanık kalma saatleri uzamaya başladığında, bebeklerin oyalanmasını sağlayan bir ürün. Ayrıca motor becerilerinin ve el-göz koordinasyonlarının gelişimi açısından gerçekten faydalı bir ürün.

Listemde olmayan ama bazı annelerin tercih ettiği ürünler

 

–          Reflü Yastığı: Almadım! Bence çook gereksiz! Bebeklerin yarısından fazlasında ilk 3 ayda mide kapak düzeneğini oluşturan yapılar henüz gelişmediğinden, reflü problemi olabiliyor. Bu genelde 3 ay sonrasında geçebilen, bebek reflüsü adı verilen bir durum oluyor. Bu durumda, doktorlar, bebeklerin beslendikten sonra, gazlarının çıkarılmasını ve yan olarak, eğimli bir yatağa yatırılmasını öneriyorlar. Biz bu durumu, yatağın altına birkaç battaniye katlayıp, eğim vererek gerçekleştirdik ve bizim hiç reflü problemimiz olmadı. O yastığın gördüğü işlevi tamamen bu yöntemle elde edebilirsiniz.

 –          Boğulma önleyici yastık: Bebeğimi genellikle yan yatma yastığı ile yatırmayı tercih ettiğim için almadım. Ve hiçbir zaman gerek de duymadım. Ama bu yastığın ismi o kadar ürkütücü ki, sadece kendi adıma gerekli bulup bulmadığımı söyleyebilirim. Hiçbir anneye bunu alın, almayın diyemem.

 

 

Sevgiler,

Melina’s Mom