BABY SHOWER PARTİSİ

0

Baby Shower Partim

Hamileliğim boyunca yatmak zorunda olduğum için, Baby Shower hazırlıklarımı da evden yönetmek zorunda kaldım. Tek başıma tüm organizasyonu yapmam mümkün olmadığı için, adını duyduğum birkaç organizasyon firmasını evime davet ettim. Kendimi bildim bileli mükemmeliyetçi olduğumdan, yıllardır umutla beklediğim bu etkinliğe çok iyi hazırlanmak zorundaydım. Bu yüzden en azından 3 firmayla görüşmem şarttı!

Organizasyon firmaları sunumlarını yapmaya geldiklerinde, ilk olarak mekân önerilerini öğrenmek istedim çünkü tüp bebek süreci de dâhil olmak üzere, yaklaşık 9 aydır yatıyordum ve en yeni, en iyi mekânlardan bihaberdim. Baby shower gününde fazlaca yorulmamam için, mekân evimize yakın olmalıydı ve Avrupa yakasında uygun mekânlar önerilse de, kabul etmem mümkün değildi.

İlk öneri bir otelde bir süit kiralayıp, partiyi orada yapmaktı. Böylece catering hizmetini otel sağlayacak, süsleme, cupcake, popcake ve hediyeleri ise organizasyon firması üstlenecekti. Fikir cazip gelse de, istediğim konseptten uzaklaşmak zorunda kalacaktım. Bir otel odasının süiti dendiğinde, aklıma Swarovski’ler, ışıklar ve şamdanlar geliyordu. Oysa ben, ilk defa, sade bir parti istiyordum. Bir Palace’ın salonunda Baby Shower düzenleme fikrini de, yine bu sebeple reddettim.

Sonunda, partiyi bir kafede düzenlemeye karar verdim. Böylece daha sıcak, samimi bir ortam olacak ve istediğim sade konseptten uzaklaşmamış olacaktım. Uzun bir araştırma ve beyin fırtınası sonunda, 2 kafe alternatifi buldum. Evime yürüme mesafesinde olan ile görüşmeye gittiğimde, kafenin çok büyük olduğunu fark ettim. Mekânı doldurmak için en az 100 kişi davet etmem gerekiyordu ancak ben en fazla 30-40 kişilik bir parti planlıyordum. Şayet bu mekânda karar kılarsam, işletmeciler bana bir köşe verecek ve geriye kalan yerlere diğer müşterileri alacaklardı. Bebeğimin ilk partisini, tanımadığım insanların arasında yapacak olma fikri hiç hoşuma gitmedi. Ayrıca, onca masrafın ve hazırlığın sonunda, süslemelerin mekânın genişliğinde kaybolması ihtimali de hiç hoş değildi.

İkinci alternatif, Caddebostan sahil yolunda yer alan, şahane bir deniz manzarası olan Zanzi Bar’dı. Zanzi Bar hem evime yakındı, hem de yıllardır yemeklerini ve hizmetini beğendiğim bir mekandı. Görüşmeye gittiğimde, çok kalabalık olmayacağımızı, diğer müşterilerle bir arada olmak istemediğimizi, rahat ve orta genişlikte bir alanda bu etkinliği yapmayı planladığımızı belirttim. Zanzi Bar’ın işletmecisi Savaş Bey üst kattaki salonlardan birini, 30-40 kişilik partilerde kullanabildiklerini ve oda şeklinde olduğu için diğer müşterilerden ayrı olduğunu söyledi. Salonu görür görmez doğru karar verdiğime emin oldum, tavanların yüksek olması mekana ferahlık katıyordu. Boydan boya camlarla kaplı olan salonun manzarası bir tabloyu andırıyordu.

Mekana karar verdikten sonraki aşama, doğru organizasyon firmasını seçmekti. Araştırmalarım esnasında dikkat ettiğim iki unsur vardı; İlki, firmanın üstlendiği işi hakkıyla yapması ve organizasyonu profesyonelce yönetmesi, ikincisi ise, tüm bunları bütçemizi sarsmadan pratiğe dökmesiydi.

Yaklaşık bir hafta süren araştırma ve görüşmelerin sonunda, arzu ettiğim tüm malzemeleri uygun fiyata zevkli bir şekilde temin edebilecek olmalarından ötürü My Cleo Orgaizasyon’la çalışmaya karar verdim. Ayben Hanım ve Eflan Hanım, istediklerime önem veriyor, fiyatlandırma sırasında da beni hiç üzmüyorlardı. Onca malzeme talebime rağmen, bana oldukça makul bir fiyat çıkarmışlardı.

Baby shower hafta sonuna denk gelmesine rağmen,  Zanzi Bar, hiçbir zorluk çıkarmadan, brunch biter bitmez kapılarını organizasyon firmasına açtı ve davet başlamadan tam 2 saat önce hazırlıklar başladı.

Melina isminin anlamı “BAL” olduğundan, parti konseptini “Bal Kabağı” olarak belirlemeyi uygun bulmuştuk. Bal teması üzerine yoğunlaşırsak sarı renkler ağırlıklı olacaktı ve ben partimin pespembe olmasını arzu ediyordum. Masallarda sık sık duyduğum ve küçüklüğümden beri hoşuma giden bu obje tam bebeğime ve partime göreydi.

Pasta, cupcake ve popkekleri kendi seçtiğim, evden butik çalışan birine yaptırdım.

DSC01185-

20130119-IMG_1981

20130119-IMG_1973

 Kurabiyeleri, Nella Kurabiye’nin sahibi Selen Hanım kendi elleriyle yaptı ve hayatımda ilk defa bir süslü kurabiyenin tadına doyamadım!

20130119-IMG_1978

İkram masasının arkasına Bal Kabağı Arabası temalı bir fotoblok hazırlandı.

20130119-IMG_1999 (1)

 

Bu fotobloğun yanına ve salonun çeşitli yerlerine beyaz & pembe metalik uçan balonlar yerleştirildi.

20130119-IMG_2023

Masa üzerinde sunulacak olan malzemelerin zayıf durmasını istemediğim için, siparişleri biraz abartmıştım. Ne de olsa yıllardır bu anı bekliyordum, sonuna kadar hakkım vardı 🙂

Organizasyon firması, kendi elleriyle süslediği pamuk şekeri, Pembe-Beyaz Jelibon kavanozu, Küçük kavanoz balları, anı kartı kavanozu, küçük kutularda sunulan ikram şekerlerini karşılama masasına yerleştirdi.

20130119-IMG_2011

20130119-IMG_1962 (2)

 

20130119-IMG_2005

 

20130119-IMG_2006

 

Hediye poşetleri ise, davetlilere kolayca verilecek şekilde, çıkışa yakın yerleştirilen bir standda sunuldu.

20130119-IMG_1993

Davetliler için, üzerinde “Melina’dan öpücükler”  yazan lipstickler ve kutu içerisine yerleştirilmiş bebek şeklinde sabunlar hazırlandı.

20130119-IMG_1995

Bu tarz etkinliklerde, davetlilerin katılımını sağlamayı, partiye dâhil oldukları hissini vermeyi ve aynı hissi almayı çok sevdiğimden, misafirler gelmeden önce, servis tabaklarının üzerine büyük ponpon taçlar yerleştirilmesini istedim. Bu taçlarla çok keyifli kareler oluştu…

20130119-IMG_1967

DSC01232-

DSC01080-

 

Son olarak, 3 adet baby shower partisi oyunu hazırladım. Kazanan 3 kişiye verilmek üzere ise 3 büyük hediye aldım. Oyunları detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum çünkü biz, oynarken harika vakit geçirdikJ

Oyun1: Melina Hakkında ufak bir test hazırladım. Bendeki cevaplarla aynı yanıtı veren kişi 1. Hediyeyi kazandı!

Sorular;

1.Melinanın doğum kilosu hangi aralıkta olabilir?

a)1500-2000   b)2000.2500  c) 2500-3000  d)3000-4000

2. Melinanın saç rengi sizce hangi renk olabilir?

a)Sarı   b)bal  c)kahverengi  d) siyah

3.Melina’nın göz rengi ne renk olabilir?

a)Mavi   b)yeşil  c)kahverengi  d)ela

4. Melina kime benzeyecek?

a)anne  b)baba  c)babaanne  d)anneanne

5. Melina’nın isminin anlamı nedir?

a)çilek  b)kiraz  c)peri  d)bal

Oyun 2: Çok çok zevkliydi! Oyunun adı “Kimin Çantasında…?

Ben oyun başladığı sırada arkadaşlarıma aklıma gelen şeyleri sormaya başladım.

İlk önce kolay şeylerden başlamanız gerekiyor ki, herkes heveslensin. Sonra zorlaştırmanız gerekiyor J

Örnek:

–          Kimin çantasında cüzdan var? (olanlar elini kaldırıyor, olmayanlar eleniyor)

 

–          Kimin çantasında ruj var?

 

–          Kimin çantasında ıslak mendil var? (gittikçe azalıyor finalistlerJ)

 

–          Kimin çantasında törpü var?

 

–          Kimin çantasında diş fırçası var?

 

–          Kimin çantasında diş macunu var? (Sevgili kuzenim bunların hepsini çantasında barındırdığı için hediyeyi hemen kaptı J O günden sonra anladım ki yanında bir beni taşımıyormuş J)

 

Oyun3: A harfinden Z harfine kadar yukarıdan aşağıya, harflerin yanı tamamen bir satır boyunca boş kalacak şekilde alfabeyi yazdım. Ve 3 dakika tutarak, bu harflerle başlayan en çok bebek eşyası yazan kişiye 3. Hediyeyi verdim!

Örnek:

A. Ana kucağı

B. Biberon, Bebek Arabası

C.

D.

E. Emzik… Gibi

 

 

Bu oyunları oynarken gerçekten çok eğlendik. Birbirine kopya vermemek için kâğıdın üzerine kapaklananlar, “benden kopya çektin” diye ortalığı ayağa kaldıranlar… Neler oldu neler!

Bu eğlenceli oyunlar sayesinde, davetlilerim, partiye dâhil olmanın mutluluğuyla daha keyifli vakit geçirdi. Hazırladığımız bu oyunlar diğer klişeleşmiş Baby Shower oyunlarından çok daha eğlenceliydi.

 

Sizlere de Baby Shower partinizde iyi eğlenceler dilerim J

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom

 

 

Aşırı Önemli Not: Sadece benim için değil, tüm hamileler için son dönemlerde ayakta kalmak iyice zorlaştığından, yorulduğunuz zaman giymek üzere, kıyafetinize uygun bir babet edinmenizi ve partiye giderken yanınızda götürmenizi şiddetle tavsiye ederim. Zira doğuma birkaç hafta kaldığından, bacak bel ve kasık ağrısından, topuklularla partinin keyfini çıkarmak hayli zor oluyor.