Çocuklarda İnternet Kullanımı Kontrolü

Bugün Sevgili Uzman Psikolog Ülkü Alaca Aytiş ile hayatımızın vazgeçilmezi olan, özellikle de gelişme çağındaki çocukları en az ebeveynleri kadar etkileyebilen ciddi bir gerçekliğin doğru ve kontrollü kullanımını ele aldık. Böyle tarif edince korkutucu bir hastalık gibi görünüyor değil mi? Zaten dikkat çekmek istediğimiz konu da tam olarak bu.

Çocuklar ve İnternet Kullanımı! 

Günümüzde genç ve orta yaşlı anne babaların bile ‘ahh o eski zamanlar!’ dediği, teknolojinin hayatımızdaki her şeyi kontrol ettiği bir dönemdeyiz. Bu durum farkında olmadan hayatımızı kolaylaştırdığı kadar zorlaştırıyor da aslında. Evet tek tıkla alışveriş yapabiliyor, fatura ödeyebiliyor ve dakika dakika evdeki bakıcıyla çocuğumuzu izleyebiliyoruz. Hatta huysuzluk yapan çocukları yemek yerken ya da uyumadan önce internetten izlemeyi sevdiği şeylerle oylamayı da ihmal etmiyoruz. Maalesef ki bu teknolojik dünyaya tam anlamıyla hipnotize olmuş durumdayız.

Üzgünüm ama bu durum benim gibi her anne babayı endişelendirmeli ve kendine şu soruyu sordurmalı;

‘Çocuklarımızı internet bağımlılığından ve dijital dünyanın önüne serdiği tehlikeli şeylerden nasıl koruyabiliriz?’ 

Bu sorunun cevabını Uzman Psikolog Ülkü Alaca Aytiş’e sorduk ve dikkat çektiği noktaları sizler için bir araya getirdik.

Maalesef ki, çakıllı telefon ve tabletlerdeki oyunların içinde kaybolan minik beyinler her geçen gün artıyor… Özellikle gelişim aşamasında, bu kadar yoğun uyaran karşısında çaresizce teslim olan çocuklarımızı farkında olmadan nasıl bir dünyanın içine attığımıza kısaca değinmek istiyorum. Sonuç çoğu zaman, online oyunların içindeki çocuk pornosu, internet bağımlılığı beraberinde gelen asosyal davranış kalıpları, okul başarısının düşmesi ve sohbet odalarında kurulan iletişimlerle kolaylaşan madde bağımlılığı diyebiliriz.

internet-kullanimi-kontrolu-2

Ne yapmamız gerekiyor kısmına gelirsek; 

* Öncelikle ebeveynler olarak güvenli bir internet ortamı yaratmalıyız. Kanalları şifreleyerek çocukların erişimlerini ihtiyaçlarıyla sınırlamalıyız.

* Ebevyn olarak örnek davranış sergilemeliyiz. İnternet kullanımını hedefe odaklı ve ihtiyacımız kadar yapmaya özen göstermeliyiz. Saatlerce internet başında geçen zaman, çocuğunda bu davranışı normalleştirmesine sebep olmaktadır.

* Çocuklarımızın eline oyun oynamaları için telefon veya ipad verirken internetin kapalı olmasına dikkat etmeliyiz. Oyunları keyifle ve karşılıklı oynamayı tercih edelim. Dokunarak ve bir birimizi hissederek…

* Okuldan gelen çocuğa (Özellikle ilkokul 1. ve 2. sınıflar) mutfakta ve ya evde temizlik işi olduğu için hem TV açıp hem de tablet, telefon vs vermemeli.

* Çocuklarımızla kaliteli vakit geçirmeliyiz, ‘mış’ gibi yapmadan. Kendilerini ifade etmelerine izin verip, anlattıklarını ciddiyetle dinlelemeliyiz.

Çocuklarımızla sağlıklı iletişim kurmak; onların zihinsel, duygusal ve bilişsel gelişimlerini arttırırken, ileride oluşabilecek birçok zararlı tutum ve davranışların da önüne geçmemize sebep olacaktır.

Sevgiler;

Uzman Psikolog Ülkü Alaca Aytiş