Şehrin içinde ama,

dışındaymış hissi veren bir proje… Çocuklu aileler için ideal bir ortam…

ZEKERİYAKÖY / KÖY 

Yaş ilerlediğinden mi, yoksa şehir hayatının göbeğinde doğal hayattan her geçen gün daha da fazla koptuğumuzdan mı, ciddi ciddi bir konu yüreğimi huzursuz etmeye başladı. Merkezi olsun diye egzoz dumanları içinde bir hayat sunduğum kızımın geleceği için endişelendiğimi fark ettim.

‘Mutlaka yeşili, oksijeni bol olan bir eve taşınalım Eylül’de.’ dedim eşime.. O bu isteğime bir türlü anlam veremedi. Sonra ona kızımızı nasıl bir toz bulutunun içinde hava alması için bebek arabasıyla gezmeye çıkardığımızı, fiziksel gelişimi için gerekli olan parklara, özgürce koşabileceği alanlara ne kadar uzak olduğumuzu anlatmaya çalıştım. Onun için önemli olan merkezi bir cadde üzerinde yaşıyor olmamız ve bu yüzden araba bile kullanmak zorunda olmadan yürüyerek keyifli bir ortamda yaşam sürüyor olmamızdı. Ben se yeşilin içinde olmak istiyorum.. Melina’nın koşup oynamasını, eve hapsolmamasını….

Bu konuşmamız sırasında emeklemesi, yürümesi, hatta zıplaması geç gerçekleştiği için doktorumuzun söylediklerini hatırladım. “Apartman çocuklarının kaderi bu, yeni nesil denge problemleri yaşayabiliyor. Çünkü hareket alanları kısıtlı.” Ne derece doğruydu kendi keyfimiz için onu dört duvar arasına sıkıştırmak? Doğada özgürce oyun oynayamadığı için zorunlu olarak koşa koşa gym lere götürmek… Yine kapalı bir alana tıkmak. Bir de bunu saatli yapmak…

Şüphesiz çocuk gelişiminde en önemli noktalardan biri çocukların açık alanlarda özgürce oynamaları… Ben bu konuyu gerçek anlamda kafaya taktım…

Mesela geçen hafta sonu, Zekeriyaköy’de, ZEKERİYAKÖY/KÖY Projesini yakından tanımak için keyifli bir davete katıldık. Doğanın ve yeşilliğin içinde çocuklar o kadar mutluydu, kendi aralarında öyle güzel oynuyorlardı ki ortama resmen pozitif bir hava hakimdi.  Bolca oksijen ve huzur depoladık… #köyçiçekaçtı dediler ama çiçek açan yalnızca köy değildi. O gün gerçekten içimi bahar kapladı.

image1 image2 image3

Zekeriyaköy/Köy hem şehir hayatının içinde, hem de bir o kadar keşmekeşi ve pisliğinden uzak bir yerde. Merkezden kopmadan, çocuk ve doğa dostu, ağaçların bolca bulunduğu kocaman bir alanda yaşamak çok ama çok güzel olabilirdi. Benim gibi düşünenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. Gidip bakmanızı öneririm.

 

www.koy.com.tr

facebook: www.facebook.com/koyproje/

instagram: www.instagram.com/koyproje/

Özet bilgi: www.koy.com.tr/landing_page