‘KİRLENMEK GÜZELDİR’ 

Geçtiğimiz günlerde, OMO’nun bizi  Şile’de açık havada çocuklarla birlikte harika bir gün geçirmek için attığı davete katılmak için tereddüt bile etmedim. Çocuk ve açık alan kelimelerinin aynı cümle içinde geçmesi bile içimin ısınmasına yetiyor. Aynı zamana denk gelen yeniden TV kanallarında döndürmeye başladıkları ‘Kirlenmek güzeldir’ kampanyasının reklam filmini evde izlerken etkilenmiştim ama bu etkinliğe gidip de, yetkililerin ağzından, ülkemizde yüzde kaç çocuğun ev hapsinde büyüdüğünü dinledikten sonra içim cız etti.

Gün, çocukların kırlarda koşturup, oynamasıyla, yüz boyama, balon, cırtcırtlı top, yerlerde özgürce yuvarlanma, OMO’nun etkinliğinde görevli abi ve ablalarıyla yakalamaç oynayarak başladı. Bizler de çocuklarımızı gözümüzle kontrol edebileceğimiz bir mesafede olan bir alanda ebeveynler olarak öğlen yemeğimizi yedik ve sohbet ettik. Bu güne kadar katıldığım hiçbir davette bu kadar rahat ettiğimi, çocuğumun da bu kadar keyif aldığını görmedim sanırım. Kendi doğum gününde bile bu kadar eğlenmemiş olabilir..

kirlenmek guzeldir

Onların boyutunda hazırlanmış upuzun bir masada oyun ablalarıyla yemek yerken, bizlerin yanına gelmek istememeleri yayılan pozitif enerjidendir değil mi?

Sonra babalar ve ablalarla birlikte onlar anneleri için çiçek ekmeye koyuldu, bizler de marka yetkilileri ve Prof.Dr. Yankı Yazgan’ın ağzından tüylerimizi diken diken eden, gözlerimizin dolu dolu bakmasına sebep olan gerçekleri dinledik. Ardından da izlediğimiz reklam filminde, istisnasız tüm blogger anneler olarak ağladık. Evde izlediğimiz reklam filmi değil miydi o? Evet, oydu ama altında yatan gerçekliği tamamiyle öğrendikten sonra izlemek çok başkaydı.

omo

İşte o acı gerçekler ve ‘Kirlenmek Güzeldir’ projesinin amacı….

OMO GLOBAL ÇOCUK VE OYUN ARAŞTIRMASI, bağımsız bir araştırma şirketi olan Edelman Berland tarafından yapıldı. Saha çalışması Şubat ve Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi. Araştırmaya 5-12 yaş arasında çocuğa sahip 12.170 ebeveyn katıldı. Çalışmaya Amerika, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Portekiz, Güney Afrika, Türkiye, İngiltere ve Vietnam olmak üzere toplam 10 ülke katıldı.

 • Türkiye’de her on çocuktan altısı (%61) ortalama bir günde 1 saat ya da daha az süre dışarıda oyun oynuyor. Bu süre mahkumların açık havada geçirmeleri tavsiye edilen[1]minimum sürenin altında.
 • Türkiye’de yaklaşık her yedi çocuktan biri ortalama bir günde hiç dışarıda oyun oynamıyor.
 • Türkiye’deki ebeveynlerin %94’ü oyun oynama fırsatına sahip olmayan çocukların öğrenmede zorluk yaşayacağına, %70’i ise çocuklarının dışarıda oynamak için yeterli fırsata sahip olmadığına inanıyor. Ebeveynlerin %59’u çocuklarının kapalı alan ve açık hava oyunlarında daha iyi bir dengeye sahip olmasını istiyor.

Araştırmanın Türkiye Sonuçları

 • Her on çocuktan altısı (%61) ortalama bir günde 1 saat ya da daha az süre dışarıda oyun oynamaktadır.
 • Her dört çocuktan biri (%24) ortalama bir günde 30 dakika ya da daha az süre dışarıda oyun oynamaktadır.
 • Yaklaşık her yedi çocuktan biri (%14) ortalama bir günde hiç dışarıda oyun oynamamaktadır.
 • Türkiye’deki ebeveynlerin %93’ü oyun oynamanın ileride çocuklarının çok yönlü yetişkinler olmalarını sağladığı fikrine katılıyor. (Global skor: %96)
 • Türkiye’deki ebeveynlerin %94’ü oyun oynama fırsatına sahip olmayan çocukların öğrenmede zorluk yaşayacağına inanıyor. (Global skor: %93)
 • Türkiye’deki ebeveynlerin % 81’i çocukların farklı yaş ve gelişim dönemlerinde ihtiyaç duydukları faaliyetler hakkında daha fazla bilgi almak istiyor.
 • Günümüzde çocuklar serbest zamanlarında açık havada oynamak için harcadıkları sürenin (%13) %50 fazlasını içeride, ekran başında oyun oynamak (%21) için harcıyor. (Global skor: %21 ekran başı, %14 açık havada oyun oynama)
 • Ebeveynlerin %78’i yeterli kalitede öğrenme ve gelişim sağlamaları için çocuklarının zamanını dengelemede bazen zorluk yaşadığını belirtiyor. (Global skor: %80)
 • Ebeveynlerin %95’i oyun oynamanın çocuğa okulda kazanamayacağı bazı yetkinlikleri kazandırdığına inanıyor. (Global skor: %98)
 • Türkiye’de görüşülen ebeveynlerin %76’sı çocukları açık havada oynadığında ekip çalışmasını, %74’ü ise sosyal becerileri öğrendiğine ve çocuklarının işbirliği becerilerinin (%73), problem çözme becerilerinin (%61) geliştiğine inanıyor. (Global skor: Ekip çalışması için %73 ve sosyal beceriler için %74, işbirliği becerisi için %58 ve problem çözme becerisi için %63)
 • Ebeveynlerin %57’si, çocuklarının kendi çocukluk dönemlerine kıyasla daha az oyun oynama fırsatına sahip olduğuna inanıyor (global kaynak: %64)
 • Ebeveynlerin %79’u çocuklarını daha fazla dışarıda oyun oynamaya teşvik ediyor (Global skor: %84)
 • Türkiye’de her 10 ebeveynden 9’u (%90) çocuklarının gerçek hayatta spor yapmak yerine sanal ortamda spor oyunları oynamayı tercih ettiğini belirtiyor (Global skor: %81)
 • Türkiye’de her 2 ebeveynden 1’i (%50) çocukları ile açık havada oyun oynamak için zamanlarının olmadığını belirtiyor (global skor: %48)
 • Türkiye’de her 10 ebeveynden 6’sı (%59) içeride ve dışarıda oyun oynama, ekran başında ve ekran dışında oyun oynama ve yaratıcı ve fiziksel oyun oynama konularında çocuklarının daha iyi bir oyun oynama dengesine sahip olmasını istiyor. (Global skor: 2’de 1, %51)

Uzmanlar Çocukların Oyun Sürelerindeki Düşüşü Endişe Verici Olarak Değerlendiriyor

OMO Global Çocuk ve Oyun araştırmasının sonuçlarına göre tüm dünyada çocukların açık havada oyun oynama süreleri giderek azalıyor ve oyun alışkanlıklarındaki dengesizlik artıyor. Kirlenmek Güzeldir Global Çocuk Gelişim Danışma Kurulu Başkanı Sir Ken Robinson ve Türkiye Danışmanı Prof. Dr. Yankı Yazgan çocukların gelecekteki başarısının oyundaki dengeye bağlı olduğunu belirtiyor.

Araştırma sonuçları, çocukların oyun zamanının çarpıcı bir düşüşte olduğunu ve günümüzde çocukların çoğunun dışarıda geçirdikleri zamanın bir mahkumun açık havada geçirdiği zaman kadar az olduğunu ortaya koyuyor. Amerika, Brezilya, İngiltere, Türkiye, Portekiz, Güney Afrika, Vietnam, Çin, Endonezya ve Hindistan olmak üzere toplam 10 ülkede yürütülen araştırma, çocukların oyun alışkanlıklarındaki artan dengesizliği ortaya koyuyor.

 • Türkiye’deki ebeveynlerin %57’si, çocuklarının kendi çocukluk dönemlerine kıyasla daha az oyun oynama fırsatına sahip olduğuna inanıyor.
 • Ülkemizdeki her 10 ebeveynden 9’u (%90) çocuklarının gerçek hayatta spor yapmak yerine sanal ortamda spor oyunları oynamayı tercih ettiğini belirtirken, her 2 ebeveynden 1’i (%50) çocukları ile açık havada oyun oynamak için zamanlarının olmadığını söylüyor.

Omo, bu projeyle ebeveynleri bu konuda bilinçlendirmeyi ve çocuklarımınız eve hapsetmememiz gerektiği, gelişimleri için özgürce açık alanda oynamaları gerektiği bilincini aşılamaya çalışıyor.

Dilerseniz bir de reklam filmini izleyin… izledikten sonra projeyi ve işin vahametini daha iyi kavrayacağınıza eminim.

https://www.facebook.com/kirlenmekguzeldir/videos/1067324519956114/

OMO_ButunIstanbulOynuyor

Bir de son olarak, bu hafta sonu, OMO Beşiktaş Belediyesi ile işbirliği yaparak 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Gününde tüm İstanbul’u Abbasağa Parkı ve Beşiktaş’ın  farklı sokaklarında oyun oynamaya davet ediyor. Banklardan tahterevalli, çöp kovalarından basket potaları yaptıkları ve bir çok sürprizin olacağı çok eğlenceli bir etkinlikle Beşiktaş’ı dev bir oyun alanına çeviriyor. Benden söylemesi ,mutlaka katılın! Bırakın Çıksın, Özgürce Oynasın!

İşte oyun haritası:

OMO_OYUNHARITASI

Evet… Kirlenmek gerçekten güzeldir…

Tebrik ederim OMO!

[1]       Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserlik Ofisi mahkumlara her gün 60 dakika dışarıda zaman geçirme izninin tanınmasını tavsiye ediyor. http://www.ohchr.org/EN/ProfessionalInterest/Pages/TreatmentOfPrisoners.aspx