MUTLU ÇOCUK -BÖLÜM 1

 

Hayatta bir şeyi 40 kere söylersek olacağına olan inanç eskilere dayanmaktadır. Acılar dualarlarla 40 günde unutulur. Bereket planı kırk gün okunur. Atasözleri bile bu yöndedir.

O zaman hayatta söylediğimiz sözlere hep dikkat etmeliyiz. Bir şeyi dilerken bile ne istemediğimizi söylemek yerine, ne istediğimizi söylemeliyiz. Burada sizlere, hayattan ne istediğinizi, veya nasıl bir anne olmak istediğinizi sorsam eminim belki bir çoğunuz olumlu cümleler kurarsınız ama mutlaka bir kaçınız bana ne istemediğinden bahsederek anlatmaya çalışır.

“Kocam eve geç gelmesin, çocuğumla daha ilgili olsun isterdim.”

“Evimiz çok küçük, odaları rutubetli, nefes alamıyoruz, bir odası daha olsun isterdim” vb. “Stresli bir anne olmak istemezdim.”

“Çocuğuma bağırmak istemezdim.” vb

Aslında dualarımızı bile yanlış ediyoruz!

‘Allah kaza bela vermesin’ yerine ‘Sağlıkla gidin sağlıkla gelin.’ desek, daha olumlu bir dilekte bulunmuş oluruz…

Bizler dileklerimizi dilerken veya ne olmak istediğimizi söylerken mutlaka pozitif bir şekilde dile getirmeliyiz. Çünkü aslında zihnimiz sembolik çalışır!

  • Siyah bir nokta düşünme.
  • En yakın arkadaşını düşünme.

Dediğimde, gözlerinizi kapattığınızda muhtemelen yapmayın dediğim şeyler eyleme geçmiş olur. Çünkü siz daha olumsuzluğu duymadan beyniniz komutu alıp sembole dönüştürür.

Peki, gerçek hayatta bu yaşamınıza nasıl etki eder? Yani bu mümkün müdür?

Aslında mümkündür.

Limon Düşün.(Bedenin buna nasıl tepki verir?) 

Örneğin, Limon sevmeyen birine ‘Gözlerini kapat ve karşında birinin limon sıktığını düşün.’ dediğimde, fiziksel olarak o anda limonu görmüyor veya dokunmuyor olmasına rağmen bedeni buna tepki vermeye başlar. Tükürük bezi hızlı çalışmaya başlar, ağzı sulanır, belki dişleri kamaşır vb.

Hala, “İyi de, bu hayatımıza nasıl etki edebilir ki?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Eder işte.

Olumsuz bir şeyler düşündüğünüzde zihniniz bunu sembole çevirir, bedeniniz de  tepki vermeye başlar! O sırada o olay yaşanmıyor olsa bile. İşte strese ve olumsuz düşüncelere vücudumuzun verdiği tepkiler; mide ağrısı, kronik baş ağrıları, hamilelikte kasılma! vb.

Hadi bunu eğlenceli bir hale dönüştürelim. Gün içinde kurduğunuz ve farkına vardığınız olumsuz cümleleri bir deftere not edin. Bakalım 1 hafta içinde hayatınızdaki olumsuz kalıplar azalacak mı?

Yazının ikinci bölümü olumlamalarla devam edecek. Yazacağım olumlamaları 40 gün okuyun derim 🙂

Kolay gelsin.

Sevgiler;

Melina’s Mom

 

 

1 YORUM

  1. ne kadar güzel anlatmışsınız yine.
    Sizinle beraber yaptığımız nefes terapisinde bahsettiğiniz olumlamalar da gerçekten hayata farklı bakabilmemde çok yardımcı oldu. Bu olumlamalarla enerjim ve çevrem değişti mesela. İyi ki sizi hem sanal ortamda hem de yüzyüze tanıma şansı bulmuşum. Ve bu mübarek günde dilerim ki EN ÇOK KIZINIZ için ve tabi siz ve aileniz için gönlünüzde saklı hayalini kurduğunuz herşey en layıkıyla hayırlısıyla en mutlu edici şekilde size koşarak gelsin. Sizi ve Melina prensesi çok seviyorum. Allah size evladınızın mutlu günlerini görmeyi ve onun yanında olmayı nasip etsin…