2,5 YAŞINDAN ÖNCE KREŞ ZARARLI MI?

0

 Sorunun cevabını işin uzmanına danıştım….

tansu

Geçenlerde, Paps Parenting School’un Kurucularından, Pedagog & Psikolojik Danışman, Tansu Oskay ile çok keyifli bir söyleşi yaptık. Kendisini arama ve gitme sebebim, birkaç hafta önce çalışmak zorunda olan annelerin çocuklarını kreşe göndermelerinin mi, yoksa bir yakın gözetiminde bakıcıya bırakmalarının mı daha doğru olduğunun cevabını arayışımdı. Yayınladığım yazı sonrasında, geri bildirimde bulunmadığımdan, birçok anneyi de cevabı heyecanla beklerken buldum. Dedim ki, madem annelerin kafasında bir soru işareti yarattım, cevabını da işin uzmanından almak ve yayınlamak boynumun borcu…

Konuya girmeden önce sizlere biraz Tansu Oskay’dan ve Paps Parenting School’dan bahsetmek istiyorum.  Aslında hepimizin tanıdığı, bildiği gibi, Tansu Oskay, işinde başarılı bir Pedagog ve tatlı mı tatlı, güzel mi güzel, iki çocuklu bir anne.

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitirerek eğitim ve pedagoji alanında uzun yıllar terapi merkezi ve eğitim kurumlarında çalıştıktan sonra “PAPS Parenting School”  adlı Pozitif Psikoloji yaklaşımlı ilk Ebeveyn Akademisi’ni kurdu.  Burada Aile ve Çocuklara yönelik Danışmanlık Hizmeti ile birlikte, seminer ve projeler yürütmekte, Oyun terapisti, Aile terapisti ve Psikodrama terapisti olarak çocuklarla ve ebeveynlerle seanslarını sürdürmekte, anne-babalara koçluk vermektedir. Kurumsal Seminer ve Eğitim organizasyonlarında yer almanın yanında, markalara, medya, sağlık, eğitim alanındaki kuruluşlara, çalışmalarında danışmanlık desteği sağlamaktadır.

Pekçok Uluslarası Enstitünün Türkiye resmi temsilcisi ve lisanslı eğitmeni olan Tansu Oskay, Ebeveynlik ve çocuklar hakkında birçok gazete, dergi, portal ve blogda yazıları yayınlanmaktadır.

Tansu Oskay, Paps Parenting School’da, çocuk ve ergen terapileri, Pedagojik destek, bireysel seanslar, aile danışmanlığı, ebeveyn koçluğu, oyun terapisi, filial terapi (aile-çocuk oyun terapisi), psikodrama terapisi, yenidoğan ve hamilelik desteği, bebek gelişim dönemleri koçluğu, uyku eğitimi, okul öncesi danışmanlığı, çocuklarda davranış problemleri, çocuklarda öfke kontrolü, pozitif disiplin yöntemleri, pozitif ebeveynlik koçluğu, evde montessori eğitimi, seminer ve workshoplar, gibi hizmetler sunuyor.

Ödev savaşları, anne-bab-çocuk iletişimi, 2 yaş sendromu vb gibi stratejik noktalarda verdiği danışmanlıkların yanında, Paps Parenting School’da bir çok uluslararası linsanslı eğitimi de ebeveynlerle buluşturuyor.

  • “Etkili Anne Baba Eğitimi” – Thomas Gordon E.A.E. Eğitim Semineri”
  • “Pozitif ebeveynlik – Pozitif Psikoloji Yaklaşımı ile Anne Babalık”
  • “Oyunun önemi – Oyun ile büyüyen çocuk”
  • “Mahallenin mutlu bebeği – İlk yaş bebeklerini mutlu büyütmek”
  • Çocuğumla nasıl konuşursam beni dinler”
  • Çalışan anne babalar için yaşam kılavuzu – Parents Survival Guide”
  • Sibling Rivalry – Kardeş Kavgaları

Bunlardan, “Etkili Anne Baba Eğitimi” – Thomas Gordon E.A.E. Eğitim Semineri”, 25 ekim Cumartesi günü Paps Parenting’de sizler için düzenleniyor olacak. Başvuru için info@papsparennting.com a mail atabilir, www.papsparenting.com dan diğer eğitimleri takip edebilirsiniz.

Gelelim bizim konumuza,

Tansu Oskay’a göre, 18 aya kadar bir çocuk evde büyütülebilir, ev ortamı çocuğun gelişimi için yeterli olacaktır. Fakat 18 aylıktan itibaren, anneli oyun gruplarının çocuk gelişimde ciddi faydaları vardır. Bunun üzerine ben aslında hepimiz için can alıcı olan o soruyu sordum.

Peki ya anne çalışıyorsa?

Anne çalışıyorsa çocuk, ikinci dereceden bir yakınıyla, anneanne, babaanne, hala ya da teyzeyle, veya hiç bu imkanlar yoksa, güvenilir bakıcıyla çocuk bu oyun gruplarına dahil olmalı.

Çalışan anneler, eğer imkanları varsa, 2,5 yaşına kadar kreşe vermek yerine, üçüncü bir ebeveyn gözetiminde, güvenli bir bakıcıya çocuklarını emanet edebilirler. Bu şekilde, 18 aydan sonra da, ebeveyn eşliğinde oyun gruplarına dahil olabilirler. Bebekler 3 kişiyle sağlıklı bağ kurabiliyorlar. Çalışan annelerin bebekleri, Anne – bakıcı – (anneanne, babaanne, teyze vb) üç kişiyle bu etkileşimi gerçekleştirebilir, bunda hiçbir sakınca olmayacaktır. Eğer üçüncü bir ebeveyni de bulamıyorlarsa, güvenli bakıcı alıştırması yapıldıktan sonra, bakıcıyla devam etmeleri, kreşten daha iyi bir seçim olacaktır.

“Bebeklerin 18 aya kadar, ev sıcaklığı ve bireysel ilgiye ihtiyaçları var. 18 aydan sonra, ebeveynli oyun gruplarına olduğu kadar, 2,5 yaşına kadar ev ortamına olan ihtiyaçları da devam ettiğinden, yarım gün veya tam gün kreş önermiyoruz.” diyor sevgili Tansu Oskay.

Çocuklar çok erken okula bırakıldıklarında, terk edilme psikolojisi, okuldan bıkkınlık, erken bıkma gibi sorunlar yaşanabilir. Kendi evinde ve kendi ortamında, kendi oyuncaklarıyla ve rutininde, biri ile birlikte olursa çok daha sağlıklı olacaktır. Oyun gruplarına, ilgilenen kişiyle dahil olması, fiziksel aktiviteye olan ihtiyacını bu yolla karşılaması daha faydalıdır.

“2,5 yaşına kadar çocukların, yetişkin sıcaklığına ihtiyacı var”

Bebeğin 3 yaşına kadar, en az bir yetişkinle sağlıklı bağlanma kurması lazım, bu imkanlar el vermiyorsa, anne-baba çalışmak zorundaysa, bağ kuracağı kişi, bakıcı olabilir. O sağlıklı bağı kurabildiği zaman, gerekli tüm vitamilerini almış, immune sistemi gelişmiş bir bebek gibi çok güçlü oluyor! Hayata daha hazır, daha sağlam bireyler olabilmeleri, en az bir kişiyle bağ kurmasıyla oluşuyor! (Anneanne – Babaanne – Bakıcı vb.)

“Çalışan anneler kendilerini kötü hissetmesinler! Tek maaşla, evdeki sağlıklı ortamı sağlayamıyorlarsa, çocuğun geleceğini en az iki maaşla garanti altına alabiliyorlarsa, yapacak bir şey yok. Tabii ki de çalışacaklar!”

İşte bu noktada, biz Oyun Terapisini öneriyoruz. Her çocuğun geçmişinde, boşluklar ve sorunlar olabiliyor. Bu boşlukları kapatmak, sorunları açığa çıkarıp çözümlemek için, oyun terapisi çok etkili bir yöntem. Çocuğu 20 dakika – 40 dakika arası, oyuncaklarla dolu bir odada, izlemek suretiyle bırakıyoruz. Orada seçimlerini, hareketlerini gözlemleyip, bir takım çıkarımlarda bulunuyoruz. İşte bu noktada, aileler, çocuklarıyla nasıl daha etkin oynayabileceklerini, çocuklarının aslında hangi tür oyunlara gereksinim duyduklarını çok daha net kavrayabiliyorlar.

 tansu4 tansu5 tansu6

 

 

Çocuğuyla güzel oyun oynayan anne babaların, çocuklarında davranış bozuklukları çok daha az karşılaşılan bir durum. Bunun sebebi, alınan pahalı oyuncaklar ve bunların sonsuz bir şekilde çocuğun önüne yığılması değil, az da olsa, çocuğun oynamaktan keyif aldığı oyuncaklarla, anne veya babanın çocukla göz kontağı kurarak, en azından 20 dakika verimli bir şekilde oyun oynama eylemini gerçekleştirmesi. 

Bunu nasıl daha iyi yapacağımızı, çocuğumuzun ne tip oyunlardan daha çok keyif aldığını, anne-baba olarak onlarla nasıl en doğru vakti geçireceğimiz öğrenmek için, yine Tansu Oskay’ın oyunla ilgili seminerlerine gidebilir, aynı zamanda çocuğumuzun davranışlarını gözlemlemek için, oyun terapilerine katılabilirsiniz.

Oyun terapisi ile, bir davranış problemi, çocuğun bir sorun karşısında yaşadığı problemler çözümlenebiliyor. Güvenli bir ortamda, çocuk tamamen bireysel gelişimi için gerekli oyuncaklarla baş başa bırakılıyor. Çocuğun diyelim ki sosyal problemi var, ona özel bir gözlem yapılıyor. Yaptığı seçimleri görüyoruz. Nerede duruyor, nerede devam ediyor.. Çocukla ilgili çok fazla bilgiye ulaşıyoruz bu terapi sayesinde. 6 seans kadar devam edilebilecek olan bu terapiler sayesinde, aileler bir çok probleme çözümler bulabiliyor.

Duygu konusunda, sözel ifade konusunda zorlukları olan çocuklara oyun terapisi şart… İşte aileyi bu çözümlemelerden yola çıkarak, doğru bir şekilde yönlendiriyoruz.

Ben bu söyleşiden inanılmaz keyif aldım. Melina ile birkaç seans oyun terapisine başlama kararı aldık. Bakalım yiyecekleri yerlere fırlatma, anlamasına rağmen, buna devam etme sorunumuza nasıl bir çözüm bulacağız.

Ayrıca, kreşe vermek yerine, hafta 1-2 gün anneli oyun gruplarına başlayacağız!

 

Teşekkürler Tansu Oskay!

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom

 

PS: Bu sırada 25 Ekim’deki eğitime ben de katılacağım. 🙂

 

 

 tansu3