YOKSA SİZ HALA?

0
Processed with VSCO with c1 preset

Bodrum’da ev kiralamıştık. Daha önce başkasının uzandığı koltuklara uzanma, yıkandığı banyoda yıkanma fikri beni her zaman irrite etmiştir. Bilmiyorum ben mi çok titizim ama, bir otele de gitsem, bir yazlık da kiralasam sonuç hiç değişmiyor. Banyo yapmak için o küvete basma fikri beni deliye çeviriyor ve yıkanmak için yanıma en kalın tabanlısından lastik bir terlik almadan çıkamıyorum tatile. Neden ‘en kalınından?’ diye merak ederseniz de, gideri tıkalıysa ve orada su birikirde ayağıma değerse endişesi. Nolur bunu tek yapanın ben olmadığımı söyleyin bana ? Biliyorum azınlığız ama birileri vardır sesimi duyan, bana katılan değil mi?

Neyse asıl mesele bu değil. Annemle gitmiştik tatile. Hem annem hem de kayınvaldem bizleydi. Markete temizlik malzemesi almak için gittiğimizde sepete doldurdukları çamaşır sularını farketmedim önce. Öyle kalabalıktı ki market arabası, 1,5 ay kalacaktık o evde ve tuzuna kadar alışveriş yaptığımız için görmem de pek mümkün değildi haliyle.

Döndük ve derin bir temizliğe giriştik. Evden çamaşur suyu kokuları yükselmeye başladığında ciğerlerimin tıkandığını hissettim ve annemin yanına koştum. ‘Ne yapıyorsun, bu evde çocuk var.’ dediğimde ‘Ama kızım…’ lı cümleler sıralanmaya başladı bir bir. Bir türlü anlayamıyordum, normal deterjanlar ve sirke ile temizlemek istediğimi söylediğimde anlamsızca baktı yüzüme. Çok titizdim evet ama çamaşır suyundaki kimyasalların Melina’nın o minik ciğerlerine mikroplardab daha zararlı olduğuna adım gibi emindim..

Eskiler nedense çok başvurur bu yönteme. Her yerde bangır bangır bağırılıyorken, bu konuda çarşaf çarşaf yazılar yazılıyorken çocuklu evlerde hala şakır şakır kullanıldığını biliyorum, duyuyorum çamaşır suyunun.

Ben bu kadar titizken, ailemize yeni bir üye de kattık geçenlerde. Bir çoğunuz görmüştür belki, hala tuvalet eğitiminde ve her yere … bırakıyor minnoş haliyle. Temizlik için sirke ve azıcık da deterjan kullanıyorum çünkü sirkenin doğal bir antiseptik olduğunu, antimikrobiyal etkisi olduğunu biliyorum. Siz ne kullanıyorsunuz mikropları öldürmek için evinizde? Gerçekten merak ediyorum hala çamaşır suyu soluyan var mı bu devirde?