TUVALET EĞİTİMİNE NE ZAMAN BAŞLANMALI ?

0

YAZ GELDİ, BEZLER FORA! 🙂

TUVALET EĞİTİMİ NE ZAMAN BAŞLAMALI ?

Melina tam 15 aylık oldu. Kimileri erken olduğunu düşünse de ben, bu yaz tuvalet eğitimine başlama kararı aldım. Bunu yazın sonuna doğru yapacak olsam da, bir ön araştırma yaptım ve bu eğitimin ortalama olarak 1,5 – 2,5 yaş arasında verilmesi gerektiğini öğrendim.

Aslında tuvalet eğitiminde en büyük kıstas şuymuş, çocuğun yüzündeki organları tek tek tanıyıp, gösterebildiği anda başlanabiliyormuş. Eğer ki, yüzündeki organları tek tek sorduğunuzda, çocuğunuz karıştırmadan hepsini gösterebiliyorsa, bu onun tuvalet eğitiminde, beyin kontrolünü sağlayabileceğinin bir göstergesiymiş.

Uzman Pedagog Nilüfer Evgin “Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu hissediyorsanız ve bu dönemde herhangi bir stres yaratacak olay ya da sıkıntı yoksa ( taşınma, hastalık v.b) ve uygun mevsim olarak düşünüyorsanız öncelikle hazırlıklara başlayabilirsiniz.” Diye belirtiyor kendi web sitesinde yayınladığı makalesinde.

Uzman Pedagog Nilüfer Evgin’den edindiğim bilgilere dayanarak, hazırlıklara başlamak için neler yapılması gerektiğini şöyle özetleyebilirim;

1)      Eğitime başlamadan önce, çocuğa amaç sakince ve basit bir dille anlatılmalıdır.

2)      İlk önce çocuk, aile bireylerini tuvalet yaparken gözlemlemeli ve bunun doğal bir şey olduğu bilincine varmalıdır.

3)      Klozete adapte olacak bir “çocuk klozet kapağı” alınmalıdır. Bu adaptörün, yanlarında tutma kolu olması, çocuğun kendini güvende hissetmesi ve ürkmemesi açısından çok önemlidir.

4)      Ayrıca klozetin önüne, kendi çıkabilmesi için, bit basamak konulmalıdır.

5)      Klozet adaptörü kesinlikle yalnızca tuvalette kullanılmalıdır ki, bunu odasına götürüp oyuncak olarak algılamasın. Çocuk bununla, sadece tuvalet ihtiyacını görmesi gerektiğini öğrenmelidir.

6)      Tamamen alışana kadar, bezi çıkarmayacağımız için, bu sırada beze yapılan kaka da çocuğun gözü önünde klozete atılıp sifonu çekilmelidir ki, çocuk aslında onun oraya ait olduğunu algılasın.

7)      Her tuvalete gidiş eğlenceli bir etkinliğe dönüştürülmelidir. Çocuk tuvalete gitme ihtiyacında olmasa bile zaman zaman götürülüp, oturağa oturtulmalıdır.

8)      Tuvaletini, klozete yaptığında, alkışlanmalı ve takdir edilmeli.  Sifona basmasına izin verilip, bu iş eğlenceli bir hale getirilmelidir.

9)      Herhangi bir kaza olduğunda, çocuğun üstü başı güler yüzle değiştirilmelidir. Kesinlikle sert tepki gösterilmemelidir.

Nilüfer Evgin, çok ciddi bir yanlış hakkında da, uyarıyor bizleri.

“Dikkat edilmesi gereken önemli nokta çocuğun çişini tuvalete, kakasını ise beze yapmayı teklif etmesi ve bunu böylece sürdürmek istemesi durumudur. Böyle bir teklifin uygun olmayacağı açıklanmalı ve bu yanlış yola girilmemelidir. Bazı aileler bunu başlangıçta masumca kabul etmişler ve sonra 5-6 yaşa kadar devam etmek zorunda kalıp çözüm bulamamışlardır. Bu büyük bir hatadır, tuvalet eğitimi sürecini yanlış bir yola sürükler, onarılması güç olan başka problemlere neden olur.”

10)   Geceleri ise, belli bir rutinde çocuk yatağından kaldırılıp, tuvalete götürülmeli. Bu konu da çocuğa, uyumadan önce sakin, sade bir dille açıklanmalı.

Bu yaz biz bezimizi atmaya kararlıyız! Bakalım başarabilecek miyiz… Hep beraber göreceğiz 🙂

 

Sevgiler,

Melina’s Mom

 

Kaynak:

(http://www.pedagogonline.com/?SID=makalelerim&S=pedagog-goster&id=5#bas )