SÜTAŞ SÜT VE YOGURT

0

Sizce gerçek süt ve yoğurt yiyebilmek mümkün mü?

Ailecek sütlü şeylere karşı olan zaafımız biliniyor. Yoğurtsuz ıspanak sevmeyen, özellikle yazın her yemeğin yanında yoğurt yiyen, sütsüz bir buzdolabı düşünemeyenlerdeniz. Kaldı ki süt; herkesin yaşam için gerekli olan temel besin öğelerine dengeli, kolay ve hesaplı yoldan ulaşabildiği bir gıda…. Hal böyle olunca en çok tükettiğimiz şeyin; sağlıklı ve doğal olduğunu bilmek ebevyn olarak insana hem güven veriyor. Bunu her annenin deneyimlemek isteyeceğine emin olduğum bir çiftlik (aslında entegre tesisi ama alıştığımız söylemle böyle) ziyareti sırasında bizzat kendim gözlemledim ve deneyimlerimi sizlerle uzun uzun paylaşmak istedim.

Geçen gün yaptığımız Sütaş Entegre Tesisleri ziyaretimiz sütün ve yoğurdun doğallığını sorguladığımız tüm sorulara cevap verir nitelikteydi. Yoğurdu çok seviyorum ama evde mayalayamıyorum. Peki doğal olduğu vurgulanan Sütaş yoğurtlar nasıl oluyorda evde yapılan anne yoğurtlarından daha uzun süre dayanabiliyor? Evde yapılan yoğurtla arasındaki fark nedir? Özel bir katkı maddesi mi kullanılıyor yoksa yüksek teknoloji kullanılarak farklı bir yöntemle muhafaza ömrü mü uzatılıyor? Benim için çok kritik olan bu sorunun cevabını işin uzmanlarının yaptığı açıklamalar ve tesiste yaptığım gözlemler ışığında şöyle özetleyebilirim;

Öncelikle yoğurtların el değmeden, mayalanma ve sıcak odalara gitme safhasını, kalite kontrollerinin ham madde alımından son ürün elde edilene kadar nasıl yapıldığını bizzat takip ettim. Her şey son derece steril ve sistematik! Yoğurtların daha uzun ömürlü olması meselesi ise şöyle; yoğurtlar hava almadan ve sıvı oranı ayarlanarak mayalanıyor ve hemen sonra fabrikadaki özel soğutucu odalara alınması (ve bu odaların mayalanma işlemini aniden durdurabilecek ısıda olması) yoğurdun ekşimemesine ve daha fazla dayanmasına yardımcı oluyor.

Bizlere sağlıklı süt ve yoğurdu ulaştırabilmek için on binlerce çalışanıyla son derece steril şartlarda çalışan Sütaş; biz blogger anneler aracılığıyla sizlere işlerinde iyi olduklarını iletmek istedi. Bende gözlemlerimi paylaşarak buna aracı oldum ama yinede merak edilen her bir soru için www.sutas.com.tr yi ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Örneğin pastörize süt ile günlük süt arasındaki fark nedir? Günümüz teknolojisinde her şeyin üst düzey standartlarda yapılıyor olmasının yanında sağlığımız için tüketmemiz gereken süt ve yoğurt ne kadar olmalı? Bunun gibi benim aklıma gelmeyen ya da aklınızda soru işareti yaratan her türlü bilgi arayışı için web siteleri kapsamlı bir içerikle sizleri bekliyor.