Hijyenik banyolar hakkında neler biliyorsunuz? 

Hayatımızın ne kadarını kişisel ihtiyaçlarımızı karşılamak için tuvalet ve banyoda geçirdiğimizi düşündünüz mü hiç? Evet, vücudumuzun kesinlikle ihtiyacı olduğu yararlı bakteriler var ama banyodaki bakteriler çok üzgünüm ki onlardan değil!

Özellikle anne olarak bizlerin bu konuda çok daha fazla titiz olması gerekiyor. Bazen bakterilerden arınmak için ellerimizi yıkarken bile hijyenden uzaklaşabiliyoruz.. İstenilen standartlara sahip bir banyo için aslında gerekenden fazla temizlik malzemesi harcamak zorunda dahi kalabiliyoruz. Ve bana nedense hep ‘hiç temizlenmemiş’  gibi geliyor özellikle dış mekanlardaki tuvaletler. Ama teknoloji gelişiyor ve bu gelişmeleri ürünlere entegre edebilen çok başarılı markalar da var. Mesela Kale Banyo. Misafirlerine değer veren, tuvaletlerinde bu markaları kullanan mekanlar da artık hemen ilgimi çekiyor. Algıda seçicilik sanırım 🙂

Geçtiğimiz günlerde Kale Banyo’nun gerçekleştirdiği ‘Çocuklarda Hijyen’ konusunu ele alan etkinlik beni bu konuda fazlasıyla aydınlattı aslında. Mesela Melina’ya bol bol ellerini yıkamasını söylüyordum ama bu ne kadar yeterliydi? Yada sadece benim söylemem ve onun ellerini yıkaması yeterli oluyor muydu? Bu konuda kafam hep karışıktı..

Kişisel hijyen eğitimi vermek çok önemli!

Ebeveynler olarak bizler de kendi kişisel hijyenlerimize dikkat etmeliyiz ki onlara iyi örnek olalım.

Etkinlikte dinlediğim uzman konuşmalarından dikkatimi çeken noktaları sizlerlede paylaşmak istiyorum çünkü sahip olduğumuz bilgilerin yanında bu noktalarıda atlamamak gerekiyor. Memorial Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle Çelik ile Kale Seramik Ürün ve Tasarım Müdürü Zeliha Özay’ın çocuklarda ‘enfeksiyon’ konusuyla ilgili dikkat çektikleri en önemli şey; temiz ve hijyenik gibi görünen bir çok yerin onların hasta olmalarına sebep olan bakterileri barındırdığıydı. Evet vücudumuzun bazı yararlı bakterilere ihtiyacı var. Peki ya istenmeyen bakteriler?

Çocuklarımıza, başta el yıkamak olmak üzere hijyen kurallarının öğretilmesinde anne babanın yanı sıra öğretmenlerinde büyük önem taşıdığına dikkat çeken uzmanlar; evlerimizden işyerlerimize, restoranlardan otellere, spor salonlarından alışveriş merkezlerine kadar çok sayıda ortak yaşam alanında kullanılan klozet, lavabo, pisuvar, klozet kapağı gibi vitrifiye ürünlerini, SmartHijyen özelliği ile kullanmanın farklarından bahsettiler. Kale Seramik Ürün ve Tasarım Müdürü Zeliha Özay, ‘SmartHijyen’ özelliğinin aynı zamanda daha az temizlik malzemesi ile daha kolay temizlik sağladığı için doğaya dost çözümler sunduklarını vurguladı. Hem ev hanımı hemde bir anne olarak fazlasıyla temizlik malzemesi kullanarak sterilize ettiğimi düşündüğüm banyom için farklı çözümleri keşfetmek beni mutlu etti.

Hijyen ve Sağlık İlişkisi

Sağlığımız için hijyen olmazsa olmazımız ve söz konusu çocuklar olunca hassasiyetimiz iki katı artıyor. Bende bu yüzden duyduğun tüm yeni şeyleri deneyimlemek ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Dilerim sizlere de bir faydası dokunur.

Sevgiler,

 

Melina’s Mom