SİMAY’IN HAMİLELİK GÜNLÜĞÜ

0

İLK 2 AY

Herkese Merhaba,

Yeni bir yıl, yeni bir ay ve yepyeni bir anne adayı ile karşınızdayız! Hamileliğinin 5.ayında olan Simay; bundan böyle bu süreçte yaşadığı tecrübelerini, heyecanlarını ve iniş çıkışlarını tüm samimiyetiyle buradan bizlerle paylaşıyor olacak. Simay’ın gebelik günlüğünü takip etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum, çünkü kendisi aynı zamanda Psikoloji mezunu bir Psikolog ve bu mesleği hamile kalıncaya kadar profesyonel şekilde icra etmiş. Şimdilerde bu işe kısa bir ara vermiş olsa da, süreç boyunca bizlerle paylaşacağı yazılarında ‘’annelik psikolojisine hazırlık, hamilelik psikolojisi, lohusa depresyonuna girmemek için neler yapmalı?’’ gibi birçok konuyu da değinecek benden söylemesi! =)

Aldığımız en güzel haber!

Hayatımızda alabileceğimiz en güzel haberi alma zamanıydı artık… Heyecanla beklediğimiz ‘hamilesiniz’ haberini eşim de en az benim kadar merakla bekliyordu. Eşimin çocuk sevgisi ve evlendikten hemen sonra bir çocuğumuzun olmasını istemesiyle gelen o güzel haberle sevinçten havalara uçtuğu sahneler hala gözümün önünden gitmiyor. Evet artık bizimde bir bebeğimiz olacaktı ve aşkla yaptığımız evliliğimize, mutluluğumuza mutluluk katacak küçücük bir şey vardı karnımda… O küçücüktü ama bize hissettirdikleri o kadar büyüktü ki… Ah şu hormonlar bu satırları yazarken bile gözümden dökülen yaşlara sebep oluyor! Mutluluk gözyaşları dedikleri tam da bu olsa gerek!

Hamile olduğumun haberini bizde çoğu çift gibi evde yaptığımız bir testle öğrendik ve o an mutluluktan ne yapacağımızı şaşırdık. Eşim olayın heyecanıyla hemen herkese haber vermek istediğini söyledi ama ben yine de doktora gitmeden, emin olmadan ve kalp atışlarını duymadan paylaşmaya çok sıcak bakmadım. Biraz sabretmeliyiz diye düşündüm ve zaman kaybetmeden gidip bebeğimizi görmeye karar verdik.

Tavsiyeler üzerine bir doktorda karar kıldık ve görüşmeye gittik. Hem güzel haberi aldığımızdan hem de tecrübelerine ilk andan itibaren güven duyduğumuzdan ‘doğru’ bir doktor tercihi yaptığımız konusunda da ikna olduk. Ben bu dönemdeki en hassas şeyin ‘doktor seçimi’ olduğunu düşündüğümden bu noktaya özellikle dikkat çekmek istedim. Bu süreçte hem anneler hem de babalar için doğru doktoru bulmak çok önemli.  Bence her iki tarafında doktora güven duyması hem hamilelik sürecini hem de doğumu daha az stresli geçirmeye büyük destek oluyor. Ve artık bebeğimiz sağlıklı bir şekilde karnımda büyümeye hazırdı, her şey yolundaydı! İşte tam da bu noktada anlıyor insan ne cinsiyetin ne de kime benzeyeceğinin hiçbir öneminin olmadığını… Artık bizim için önemli olan tek şey ‘sağlıklı’ olmasıydı.

Madem ki her şey yolundaydı ve ben gerçekten hamileydim o zaman bu haberi sevdiklerimizle paylaşmak için de hiçbir engelimiz kalmamıştı! Doktora gidene kadar yaptığımız haber paylaşma planını hemen uygulamaya aldık çünkü iki gün sonra babamızın doğum günüydü ve ona evde düzenlediğimiz bir partiyle sürpriz yapacaktık! Dede olacağını öğrenen bir baba, sevincimizle bizle gözyaşlarıyla paylaşan bir aile… Unutulmaz bir andı hepimiz için! Eşim o kadar çok çocuk istiyordu ki en yakın arkadaşlarımızın şoka girmeyeceklerini biliyordum ama yine de tüm sevdiklerimizle bu haberi paylaşmak, onları şaşırtmak ve o mutlu anları birlikte yaşamak çok güzeldi! Tabii bu paylaşımın güzellikleri hala devam ediyor; Ömer Aslan’a gelen hediyeler hem ben hem onu fazlasıyla mutlu ediyor. =)

Çocuğumla aynı gün doğmak mı? Düşüncesi bile heyecan verici!

Doktorun bebeğimizin tahmini doğum tarihinin 20 Mayıs olabileceğini söylediği ana da kısaca değinmek istiyorum. İkimiz de şaşkınlıkla bir birimize bakıyorduk çünkü benim doğum günüm de 22 Mayıs’tı ve bu 2 günlük süre gayet tabi esneyebilirdi! =) Bakalım zaman bizim için ne gösterecek, heyecanla beklemekteyiz.

Bu arada doktorlu olan sahnelere fazlasıyla yer veriyorum çünkü hafızamda öylesine yer etmişler ki anlatmadan edemiyorum. Mesela kontrol sırasında kalp atışlarını duyduğumuz o ilk andaki duygusallığımızı da ‘unutulmaz’ yapmak istediğimizi ve kameraya kaydettiğimizi söylemek istiyorum. =) Size de şiddetle tavsiye ediyorum çünkü karnınızda yaşayan o miniğin heyecanlı heyecanlı atan kalp sesini tekrar tekrar duymak harika bir his. Biz eşimle gözlerimizin içine bakarak dinliyoruz o güzel sesi; çünkü bu ses aynı zamanda karnımdaki canlının en büyük yaşam belirtisi…

Kokoş bir kız mı? Romantik bir erkek mi?

Cinsiyetini öğrenme zamanı yaklaştıkça doktora gideceğimiz günü iple çeker hale geldik. Evet önemli olan sağlıklı olmasıydı ama insan yine de merak ediyor yalan yok! Ve işte o an! Bir oğlumuz olacaktı ve hamile olduğumu öğrendiğimiz ilk günden beri karnımı ‘oğlum’ diye seven eşim fazlasıyla haklı çıkmıştı! =) Biz sabırsız bir çift olduğumuz için ismimizi de çok önceden ‘Ömer Aslan’ olarak belirlemiştik, o yüzden bu kısmı hızlandırılmış bir şekilde geçtik.

Ömer hem babamızın ismi hem de bizim çok sevdiğimiz bir isim… Aslan ise gücü simgeliyor ve bizce Ömer ile Aslan yan yana çok yakıştı. Hem dedesinin ismini almasından hem ikinci isminden dolayı güçlü bir çocuk olacağı da şimdiden attığı büyük tekmelerle de belli ediyor. İyi ki de belli ediyor çünkü benim onu hissetmem için onun bana kendini hissettiriyor olması çok güzel bir şey… Her bir tekme ‘ay ben hamileyim!’ dedirtiyor ve aramızdaki o bağın büyümesine destek oluyor. Bazen konuştuğumu ve gülümsediğimi fark ediyorum ve ‘acaba beni duyuyor mu?’ diye içimden geçiriyorum. Çok başka bir his bu! Hatta tam bu satırları yazarken de kendini hatırlattı ve galiba ‘’Hey biri benden mi bahsediyor, hakkımda güzel şeyler yaz anne!’ dedi =)

Hamileliğimle ilgili duygusal olan birçok şeye değindiğim yazımı somut belirtilerle devam ettireyim istiyorum ama benim ilk 2 ay çok uyumam ve birkaç mide bulantısının haricinde hiçbir sorunum olmadı. Normal hayatıma biraz büyük bir karınla devam ediyorum hepsi bu! Önceden gittiğim gibi annemle güne gidiyor akşam da arkadaşlarımla dışarıda vakit geçiriyorum. Çocuğumu sosyal çevreye, temiz havaya, doğaya, kalabalığa, harekete, müziğe ve spora şimdiden alıştırmalıyım diye düşünüyorum ve dolayısıyla benim gittiğim yerleri, sevdiğim şeyleri ve her türlü yemeği şimdiden öğrensin istiyorum! =) Birlikte yaptığımız her şeye oda ortak oluyor çünkü biz artık bir aile oluyoruz!

Sevgiler;

Simay