PRENSES SOFİA AŞKIMIZ…

0

MELİNA’NIN İLK TUTKUN OLDUĞU ÇİZGİ KARAKTER, PRENSES SOFİA

 

Geçenlerde birkaç kitabevine uğradım. Aradığım belli bir kitap yoktu ama konu vardı diyebilirim. Çok rahat bir şekilde trafik kuralları, diş fırçalama, tuvalet eğitimi gibi kitapları bulabiliyordum ama 2 yaşında bir çocuğa nezaket kurallarını öğreten bir kitap bir türlü bulamıyordum. Ben kendimi bildim bileli hep bunu hayal ederdim. Bir gün bir kızım olduğunda, onu hep bu kurallar çerçevesinde yetiştirecektim. Melina doğduktan sonra da ona hep bu değer yargılarını aşılamaya çalıştım. Bana göre  ancak küçüklükten itibaren verilirse bu değerler kişi ile kemikleşirdi.

Kitabını bulamadığım bu küçük hayalimi bir çizgi dizide buldum…

Melina’nın 2 yaşına girmesine az bir zaman kala, ona izlerken eğlendirmenin yanında bir şeyler de katacağına inandığım çizgi filmleri izlemesine izin vermeye başladım. Bana göre kızıma gönül rahatlığı ile izletebileceğim 2-3 çizgi dizi vardı aslında. Günde sınırlı bir süremiz olduğu için hangi çizgi filmi izlediği çok önemliydi.

Benim prensesim bu çizgi film karakterlerinden en çok Prenses Sofia’nın fanı oldu…

sofia melina

Onun büyüdüğünü ve  hayalimde onunla bağdaştırdığım bir karaktere hayranlık duyduğunu görmek beni gerçekten çok mutlu ediyor. Prenses Sofia, belki de benim olmasını hayal ettiğim gerçekliği içeren, kızımda olmasını hayal ettiğim ve zaman zaman özünde gerçekten olduğunu gördüğüm değerleri yansıtan bir çizgi film. Melina’nın da bir prenses gibi görgü kurallarını, dostluk, sadakat, hayvan sevgisi, tevazu, nezaket, aile bağları, kardeşlik, arkadaşlık, hayvan sevgisi gibi değerleri taşıyarak büyümesini çok istiyorum. Belki şu anda bir kardeşi olmadığı için, onun dışındaki tüm değerlerin onda var olduğunu da içten görüyorum. Uydu üzerinden Disney Channel’da izlediğimiz Prenses Sofia, tam anlamıyla bu değerleri yansıtan,  benim bile keyifle takip ettiğim bir çizgi dizi oldu. Aslında bu kadar iç rahatlığıyla Melina’ya izletebilmemin en büyük sebebi hikâyenin gerçek prensesliğin özel bir sınıfa ait olmadığını ve aslında gösterişli bir hayat tarzından değil nezaket, yardımseverlik ve alçakgönüllülükten geldiğini göstermesi oldu. Bu değerler tam da benim Melina’ya bir anne olarak öğretmek istediklerimle örtüştü.

Bazen Melina’nın baba deyişinde, hayvanlara karşı olan şevkatinde veya bir arkadaşına içten sarılışında bu değer yargılarını görüyorum ve çok mutlu oluyorum. Bilmiyorum belki ben abartıyorum ama böyle garip bir yakınlık hissediyorum işte Prenses Sofia’ya. Ama tabii ki bizim evimizin prensesi Melina… ve her kız çocuğu kendi evinin prensesi aslında.

 

Sevgiler;

Melina’s Mom