P&G’DEN ANLAMLI BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ “OLİMPİK ANNELER”

0

www.melinasmom.com

“OLİMPİK ANNELER”

 

Sizlere Nisan ayı itibariyle hayata geçecek muhteşem bir sosyal sorumluluk projesinden bahsetmek istiyorum. Yıllarca lisanslı yüzücülük yapmış bir anne olarak, çocukların sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimi için sporun ne kadar önemli olduğunu biliyor ve bunu her fırsatta dile getirmeye çalışıyorum. İster sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla, ister fiziksel katkıları göz önüne alınarak her çocuk mutlaka kabiliyetinin olduğu bir spor dalına yönlendirilmeli diye düşünüyorum. Bu yapılırken tabii ki de çocuk bu konuda zorlanmamalı ve seçim her zaman kendisine bırakılmalı. Ebeveynler olarak bizim görevimiz çocuklarımızın ilgi duyabileceği alanları onlara göstermek ve deneyimlemelerini sağlamak için rehberlik etmek.

P&G Türkiye ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), bu anlamda harika bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Olimpik Anneler projesinin temel hedefi ülke çapında annelerin çocuklarını spora yönlendirmelerini teşvik etmek için farkındalık ve bilinç oluşturmak. Bu bağlamda sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerinden oluşan, Türkiye’de spor alanında kurulmuş ilk sivil toplum örgütü olan Olimpik Anneler Kurulu oluşturuldu. Bu kurul Türkiye’nin farklı bölgelerinde halkı bilinçlendirmek için çeşitli aktiviteler düzenliyor.

Ayrıca P&G Nisan ayı itibari ile başlayacak 1 paket= 1 destek kampanyası ile alınan her P&G ürününden elde edilen gelirin bir kısmını Türkiye’de çocuklarımızın sporla büyümesi için bağışlıyor.

Bugün geriye dönüp baktığımda, gerek okul hayatımın, gerekse şu anki sosyal yaşantımın yüzücülük zamanlarımdan gelen sosyal çevremden pozitif yönde etkilendiğini net bir şekilde görebiliyorum. Her fırsatta onlarca spor dalını deneyimlememe ve bir seçim yapmama izin verdikleri için aileme şükranlarımı dile getiriyorum. Okul yaşantımda sporun kendimi zihinde hissetmeme, kötü alışkanlıklardan uzak durabileceğim sağlıklı bir çevre edinmeme sebep olduğunu biliyorum. Bana göre her anne, çocuğunun düzgün bir sosyal çevre edinebilmesi için çabalamalı. Bizler çocuklarımızı sadece bu dünyaya getirmekle değil, aynı zamanda elimizden geldiğince düzgün ortamlarda, düzgün arkadaşlıklar edinerek büyümesini sağlamaya çalışmakla da yükümlüyüz.

Bunu yaparken de bir şeyi unutmamalıyız. Spor yapan her çocuk, yaptığı spor dalında profesyonel olmak zorunda değildir. Ebeveynler olarak spora böyle bir anlam katmamalıyız. Kimi çocuk bu konuda profesyonel olmayı hedeflerken, kimi sadece programlı yaşamayı tercih ettiği ve keyif aldığı için sporcu olabilir.

Eğer isterseniz sizler de çocuklarınızın spor yapmasına destek vererek birer Olimpik Anne olabilir, #OlimpikAnneyim etiketi ile sosyal medyada çocuklarınız ile spor yaptığınız anları paylaşabilir, aldığınız her P&G ürünü ile Türkiye’deki tüm çocukların spor yapmasına destek olabilirsiniz.

www.olimpikanneler.com sitesinden proje hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Olimpik Anneler Kurulu:

  • Alev Aydemir – VakifBank SK oyuncusu ve Milli voleybolcu Naz Aydemir’in annesi
  • Belma Ayben – Dinamo Kursk oyuncusu ve Milli Basketbolcu Işıl Alben’in annesi
  • Dilek Baytan – Maraton Koşucusu ve Garanti Bankası çalışanı
  • Gergana Branzova – Eski Basketbol Oyuncusu
  • Nursen Vardarlı – Fenerbahçe ve Milli Takım oyuncusu Birsel Vardarlı’nın annesi
  • Serpil Soylu-Milli Tenişçi İpek Soylu’nun annesi
  • Gülser Özkan – Orkide Meltem Özkan’ın annesi – down sendromlu yüzücü

olimpikanneler

Sevgiler,

Melina’s Mom