OYUN TERAPİSİNİ EVDE UYGULAMA EĞİTİMİ

0

Filial Terapi Grup Çalışması

Oyun Terapisini Evde Uygulama Eğitimi

FİLİAL TERAPİ 
Oyun çocuğun iletişim dili. Onlar iç dünyalarını oyunla dışa vuruyorlar. Çocuklar, onlara özel planlanmış bir oyun zamanını düzenli olarak ebeveynleriyle geçirdiklerinde, bizler hem anne babaların, hem çocukların duygusal olarak daha güçlü ve genel olarak daha mutlu olduklarını görüyoruz.  İşte Filial Terapi bu gerçekten yola çıkan, ailelere terapötik oyunu öğreten, aile bireyleri arası sağlıklı iletişimi destekleyen, bağları kuvvetlendiren, çocuğu  için daha iyisini yapmaya isteyen tüm ebeveynlerin alabileceği bir eğitim.

Filial Terapi çocuklara ve ailelerine yardımcı olan gelişimsel bir oyun terapisi yaklaşımı. Normal gelişim gösteren çocuklarda güçlendirici ve problem önleyici; duygusal, davranışsal ve gelişimsel güçlükleri olan çocuklarda da iyileştirici etkiye sahip. 30 dakika süre ile, filial eğitiminde öğrendiği bilgiler doğrultusunda çocuğu ile oyun oynayan ebeveyn, bir süre sonra bu teknik sayesinde ilişkinin güçlendiğini, çocuğa sınırları doğru koymada, onunla empati kurmada, pozitif yöntemlerle çözüm üretmede daha başarılı olduğunu görüyor. Çocuk da, koşulsuz kabul gördüğünde kendini güvende hissediyor, güven duygusu gelişiyor.
Filial terapi eğitiminde, tekniğin  nasıl, hangi oyuncaklarla uygulanacağı tüm detayları ile öğretiliyor, bu özel oyun zamanı, çocukların özgüvenini güçlendiriyor ve onları içerden destekliyor. Filial terapi ile ebeveyn ve çocuk birbirlerini çok daha iyi ve doğru anlayarak aralarındaki ilişkiyi ve iletişimi sağlamlaştırıyorlar. Bunun sonucunda da mutlu ve sağlıklı bir ev ortamı oluşuyor.

Filial terapiyi öğrenmek ve  evde uygulamak isteyen 2-10 yaş arasındaki çocuğu olan ebeveynler, bunu bir grup çalışması olarak, 6 hafta, 2’şer saat süren oturumlarda öğreniyor, tamamladıklarında belgelerini alıyorlar. Grup eğitimi sürecinde her ebeveyn çocukla geçirdiği 30 dakikalık oyun zamanını bir defa videoya alıyor ve terapist her hafta birinin videosu üzerinden ebeveynleri yönlendiriyor. Böylelikle ebeveyn oyun konusunda en yetkin hale geliyor.
YER: PAPS PARENTING EĞİTİM VE DANIŞMANLIK – Nispetiye cad. No 49 B17 Ece apt. Etiler- İstanbul – 0212 3511115 (Akmerkez karşısı)

Tarih: 31 Mart, 7 Nisan, 14 Nisan, 21 Nisan,28 Nisan, 5 Mayıs 2015 Salı / Saat : 12:00-14:00 gündüz grubu / Saat 18:00-20:00 akşam grubu

Katılım sayısı her grupta maksimum 10 kişi olduğundan kayıtlar ödeme sırasına göre alınacaktır. Kayıtlar başlamıştır. Çalışma sadece ebeveynlere açık olup, çocuklar katılmamaktadır.

PAPS PARENTING EĞİTİM VE DANIŞMANLIK