NEFES EGZERSİZİ

0

Bu yazıyı okumadan önce sormak istiyorum. Tam olarak nefes aldığınızı hissediyor musunuz? Yoksa sadece soluklanıyor musunuz? Oksijeni tüm hücrelerinize çekebiliyor musunuz?

 

DOĞAL NEFES NEDİR?

Doğal Nefes, bebek nefesidir.

Karında başlar. Bağlantılıdır. Göğse kadar gider.

Bizler bunu bilerek doğarız. (Doğum travmaları hariç.)

Yaklaşık 2 yaşından sonra, Freud’a göre Ego (Ben bilincinin) oluşmasıyla birlikte, stres, kaygı ve duygu bozukluklarıyla karşılaşmaya başlarız. 2 yaş sendromu denilen ve bir çoğumuzun çocuklarında karşılaşılan ‘Ben yapacağım, kendim becereceğim’ hırsının başlaması tam da bu zamana denk gelir.

O zamandan itibaren, bir şeyi başarmaya çalışırken stres altına hissederiz kendimizi. Sıkıntılıyken ve stres altındayken ilk nefes tutmalar başlar.

Yıllar geçtikçe, şehir ortamının keşmekeşi, trafik, duygusal travmalar, ikili ilişkileri  anlayabilme çabası, geçim sıkıntısı veya olanı yettirememe gibi kaygılarla artarak devam eder.

En sinirli veya en üzgün olduğumuz anlarda nefesimizi tutar, o anın geçip gitmesini bekleriz. Oysa ki o an akmaya devam eder. Biz yalnızca vücudumuza oksijenin girişini engelleyerek, kendi yaşamımız için gerekli olan birincil ihtiyaçtan mahrum bırakırız. 40 gün yiyeceksiz, 3 gün susuz yaşayabiliriz ama nefes almadan asla……

‘Sinirlendiğinde derin nefesler al ve 10’a kadar say’ cümlesi bundan dolayı söylenmiştir aslında.

 

DOĞAL NEFES EGZERSİZİ NEDİR

Doğal Nefes Egzersizi bir mat üzerine yatarak, belirli bir pozisyonda bir koç eşliğinde çalışılarak yapılır. Eğitmen diyafram nefesini açmak için bir takım baskılar ve teknikler uygular. Egzersizler sırasında ağızdan nefes alıp verilmesinin sebebi, burun gereken havayı maksimumda içeriye almak için dar bir geçittir ve egzersizler sırasında olabilecek duygu boşalmaları sırasında tıkanmaya eğilimlidir.

Normal bir yetişkinin ortalama 5 seansta nefesinin açılması beklenir. Bu seanslar sonrasında Nefes Eğitmeni, eğitim alan kişiye bir ses CD’si verir. Kişi bu etaptan sonra düzgün nefes almayı anımsamış ve evde kendi kendine bu egzersizleri yapacak pozisyona gelmiştir.

Egzersizler sırasında, eğitim alan kişi üşüme veya aşırı sıcaklık hissedebilir. Bu sistemimizden oksijenin etkisiyle atılan toksinlere karşı vücudun olası bir etkisidir.

NEFES EGZERSİZLERİNİN FİZİKSEL FAYDALARI

Yapılan araştırmalar yetişkinlerin yüzde 90’ının nefes alma kapasitelerinin sadece yüzde 30’unu kullandıklarını gösteriyor. Bunun sebebi, yaşadığımız fiziksel ve duygusal travmalar sonrasında nefes alma kapasitemizi her geçen gün daha az kullanmaya başlamamız.

Yeterli oksijen olmayan yerde, hastalıklar oluşabilir. Oksijen olan hücrede kanser ve bunun gibi hastalıklar gelişemez.

Detox Etkisi: Vücudumuzdaki toksinlerin %80’i oksijenle atılır. Nefes alma kapasiteni %100 kullanabilirsek bu böyledir. Yeteri kadar düzgün ve derin nefes almayı bilmiyorsak, %80 Toksin atamayız.

Bağışıklık düşüklüğü, bir takım hastalıklar oluşmaya başlar. Şeker hastalığı, yatalak hastaların sırtında oluşan yaraların tedavisi için gidilen oksijen terapi merkezleri bunun en iyi kanıtıdır.

Nefes egzersizlerinin doğurganlık üzerinde etkileri de bu nedenle yadsınamaz bir gerçektir.

Oksijen kan akışını hızlandırır, kandaki oksijen oranının artmasına yardımcı olur, ki bunlar Tüp bebek sürecinde bakılan testlerden birkaç tanesidir.

Kısacası eğitimler sırasında ağızdan nefes derin nefesler almak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, nefes vermekse toksinlerin atılmasını sağlar.

Nefes = Yaşam

 

Randevu ve İletişim: melinasmom4@gmail.com

Melina’s Mom