MELİNA’NIN DİL GELİŞİMİ

Eğer çocuğunuzun İngilizce’yi ana dili gibi öğrenmesini istiyorsanız, onun bu dili ilk kendi dili İngilizce olan bir eğitmenden duymasını sağlayın.

0
Melina İngilizce’yi nasıl küçük yaşta öğrendi.

Uzun süredir takip edenler bilir ki Melina, aslında bebekliğinden beri dil bilgisi, becerisi ve yeteneği konusunda sık sık övgüler aldığım bir çocuk. Ana haberlere konuk olduğunda ya da Melih Altınok vb TV programlarına konuk olduğunda en çok üzerinde konuşulan ve merak edilen nasıl bu kadar erken konuştuğuydu?

Melina’dan önce başka bir çocuğun yakından gelişimine şahit olmadığım için bu bana hep abartılmış bir övgü gibi geldi. Peki neden abartılmış geliyordu?

Bana göre çocuğun yeteneği kadar, doğru yönlendirilmesi, ilgi ve zamanlama da dil gelişimine olumlu katkıda bulunuyor.

Peki neler yapılabilir?

Seneler önce erken konuşma sebebini uzun bir blog yazısıyla anlatmıştım. Bugünlerde en merak edilense, nasıl bu kadar iyi, aksanlı ve sanki ana diliymiş gibi İngilizce konuştuğu.

Nasıl bu kadar erken yaşta İngilizce’yi ana dili gibi öğrendi?

Öncelikle belirtmeliyim ki, hiçbir zaman yabancı bir bakıcımız, ya da Melina’yla evde İngilizce konuşan biri olmadı. Ben İngilizce bilen bir anneyim ama ben de onunla İngilizce konuşmadım. Benden öğrense muhtemelen sonradan değiştirmesi güç olacak hoşuna gitmeyecek bir aksanı olurdu.

Eğer çocuğunuzun İngilizce’yi ana dili gibi öğrenmesini istiyorsanız, onun bu dili ilk kendi dili İngilizce olan bir eğitmenden duymasını sağlayın.

Olay aslında bütçenize de uygun olan en iyi olanakları araştırıp, çocuğunuzu ana dili İngilizce olan öğretmenlerle buluşturmaktan geçiyor. Tabii bunun da bir çok versiyonu, iyileri ve kötüleri var.

Melina ana dili İngilizce olan bir kreşe gitti evet. Bunun aksini söyleyemem ama dürüst olmam gerekirse bu imkana sahip olmayan, yaşadığı bölgede ana dili İngilizce olan öğretmenlerle oyun oynayan kreş olmayan ailelerin kesinlikle üzülmemesini isterim. Çünkü yeni nesilin online mobilitesi ve konsantrasyonu otomatikman içine düştükleri çağ neticesiyle olabildiğince yüksek. Bir şeyi öğrenmek için illa geleneksel yöntemlere ihtiyaç duymuyorlar.

Bence İngilizce Online Eğitim Platformları bu açıdan akıllı bir seçim.

Melina yalnızca iki sene altyapısı İngilizce olan bir okula gitti. Sonrasında İngilizce’sinin iyi kalması ya da gelişmesi kesinlikle online platformların sağladığı katma değer. Yoksa tekrar etmediği bir şeyi günden güne unutması ya da körelmesi hayli mümkündü.

Yıllar içinde bir çok online platformda İngilizce dersi almaya devam ettik. Onu öğrenmeyi ve geliştirmeyi hiç bırakmadık. En fayda sağladıklarımızı bana sık sık sordunuz. Öncelikle hangisinden gerçekten fayda sağladığımızı analiz ederken hangi kriterleri dikkate aldığımı açıklamak istiyorum.

Bir dili öğrenmek aynı ana dili öğrendiğimiz zamandaki ihtiyaçlarımızı karşıladığımız dönemdeki gibi, oynayarak, o yaşın pedagojik gereklilikleri dahilinde olmalı. Çocuğun bir dili benimsemesi için günlük ya da haftalık rutinin içinde bir ders gibi değil, bir aktivite ya da bir oyun gibi yer alması gelişmesinde harika etken oluyor.

Ana dili İngilizce olan pedagojik anlamda eğitimli ve yetkin öğretmenlerden eğitim almalı. Dolayısıyla seçeceğiniz online platform size bu sağlam altyapıyı şüphesiz sunabilmeli.

Çocuğun erken yaşta öğrenmesi dil öğrenimine pozitif katkıda bulunacağı gibi, onu bu işten soğutmayacak, günlük ya da haftalık rutini bozmayacak esnekliklere sahip bir platform seçilmeli.

“Peki, gerçekten Merve Hanım, hangisi?” Dediğinizi duyar gibiyim.

Küçük yaştan itibaren bir çok online platformu denemiş bir ebeveyn olarak söyleyebilirim ki, şu an için

Cambly Kids bu saydıklarımı sorunsuz ve kusursuz sunabilen en iyi platform.

Tüm bu sıraladıklarım neticesinde yaklaşık iki senedir Cambly Kids’ile uzun soluklu bir yol arkadaşlığı içinde olduğumuzu söyleyebilirim.

Birincisi alanında uzman ana dili İngilizce olan ve en önemlisi çoğunlukla Pedagojik formasyona sahip olan “Native Speaker”la İngilizce’yi

Kendi konforlu alanlarında ve kendi yaşamlarına uygun zamanlarda alabiliyor olmaları. Enerjisinin en iyi tuttuğu öğretmeni bulana kadar, kendi tek tık seçiminizle öğretmen değiştirebiliyor oluşunuz muhteşem bir artı benim açımdan.

Hele bir de öğretmen çocuğunuzu tanıdıktan sonra, ister oyun oynatarak, ister akademik anlamda gelişimine katkı sağlayacak bir ders stiliyle derslerini tamamlamaktadır. Hatta bu zaman zaman çocuğun günlük ya da anlık moduna göre bile değişiklik gösterebiliyor. Mesela Melina bazen sadece oynamak istiyor ama İngilizce oynadıkları oyunlar ona gramer ve kendini ifade anlamında inanılmaz kazanımlar sağlıyor.

Kayıt olduktan sonra günlerce ilk dersi oluşturmak için beklemenize gerek yok. Bir paket program aldıktan sonra sisteminiz aktifleştiği andan itibaren, 20 dakika sonrasına bile örneğin New York ya da Londra’da ana sınıfında eğitim veren bir öğretmenden çocuğunuza İngilizce ders aldırabilirsiniz.

Hem de bunu, yığınla para ödemeden, kesenize ve kendi şartlarınıza uygun bir zamana yayıp, planlayıp, hatta bazen çok iyi bir avantaj yakalayıp, çocuğunuza geleceği için muhteşem bir armağan hediye edebilirsiniz.

Tam da bu yüzden yılbaşı döneminde, Cambly Kids’in sene boyunca yaptığı en büyük kampanyayı size duyurmanın zamanı diye düşünüyorum. 

Bir çok anneden, “1 senedir şu şu okula gdiyor, ya da şu şu platfroma üyeyiz ama çocukta gram ilerleme yok” gibi söylemler duyuyorum. Tecrübeli taraftan sesleniyorum. En iyi okula da gitse bir sene boyunca hi, hello, pencil dan öteye gidemeyen çocuk sünger gibi beynine tüm bilgileri çekiyor ve eğer pes etmeyen, disiplinli tarafta olursanız kazanan hem siz, hem çocuğunuz oluyor. Çünkü inanın Melina’da da böyle olmuştu. Hatta İngilzce’ye ilk başladığımızda bir arkadaşım uyarmıştı.

“Bir sene boyunca bir şey öğrenmiyor bu çocuk, bu paraları boşuna akıtıyoruz diye düşüneceksin. Sene sonunda bülbül gibi İngilizce konuştuğunda şok olacaksın. Birden sökülüyorlar.” Ona bu bilgiyi benimle paylaştığı için hep teşekkür ettim. Şimdi ben de sizinle paylaşıyorum.:=) Tabi bir sene dediğim zamanın haftalık ders alma saat sayısıyla da çok alakası var. Dersleri aksatmamanızı öneririm.

Dolayısıyla her koşulda okul ya da kreşlere o fiyat farkını ödemektense Cambly Kids’den İngilizce dersleri aldırmak fiyat olarak çok avantajlı kalıyor.

Cambly Kids ile çocuğunuz ana dili İngilizce olan eğitmenlerle, sizin belirlediğiniz gün ve saatlerde birebir, konuşarak özel İngilizce dersi yapıyor.

Diğer platformlar, özel dersler ve hatta klasik İngilizce kurslarıyla kıyasladığımda, Cambly Kids fiyatları çok daha makul kalıyor. Ayrıca Cambly Kids’in fiyatları şeffaf, ders başına ne kadar ödeyeceğinizi ilk adımdan görebiliyorsunuz. Tüm bunların üzerine, Cambly Kids’te şu anda %60 oranında bir indirim var. Kısacası, çocuğunuz için en uygun fiyata en kaliteli İngilizce eğitimi satın almak isterseniz, şimdi tam zamanı. Bu yıl bitmeden çocuğunuz için ömürlük bir yatırım yapabilirsiniz.

Eğitmenler

Cambly Kids’in en önemli özelliklerinden biri eğitmenlerin bazılarının değil TÜMÜNÜN ana dilinin İngilizce olması. Bu özelliği diğer uygulamalarda Premium bir hizmet gibi, ek ücret ödeyerek satın alabiliyorsunuz. Cambly Kids’te böyle bir ücret farkı olmadan en kaliteli eğitmenlere ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca, Cambly Kids’teki öğretmenlerin hepsi çocuk eğitiminde uzman kişiler. Çocukların yaşına, İngilizce seviyesine ve çocuğunuz tanıdıkça da kişiliğine göre yaklaşıyorlar. Çocuğunuzun İngilizceyi severek öğrenmesi için derslerde oyunlar, bulmacalar, şarkılar ve çocukların katılımını destekleyecek daha birçok aktivite kullanıyorlar

Çocuğunuz

Diğer uygulamalara kıyasla, Cambly Kids’in kapsadığı yaş aralığı da daha fazla: 4-15 yaş arasındaki tüm çocuklar Cambly Kids ile İngilizce öğrenebiliyor. Üstelik, çocuğunuzun okuma-yazma bilmesine bile gerek yok. Cambly Kids’teki uzman eğitmenler, okuma yazma bilmeyen anasınıfı çocuklarından tutun İngilizceyi sevmeyen, bir türlü yıldızı barışmayan 7. Sınıf çocuklarına bile İngilizceyi severek ve konuşarak öğretiyorlar. Bazı ebeveynlerin şöyle endişeleri olabiliyor:

“Çocuğum hiç İngilizce bilmiyor. Ana dili İngilizce olan, yani hiç Türkçe bilmeyen eğitmenlerle nasıl konuşacak, nasıl anlaşacak? Kesin çok utanacak ve çekinecek. İngilizce’den daha da soğuyacak diye korkuyorum…”

Benzer endişeleri ben de Melina’da yaşadığım için çok iyi anlayabiliyorum. Ama unuttuğumuz bir şey var, o da çocukların yetişkinlere göre çok daha hızlı bir şekilde öğrendiği ve beyinlerinin bizim aksimize öğrenmeye çok çok daha hazır olduğu.

İngilizce öğretme yöntemi

Ayrıca, Cambly Kids, aktif öğrenme metodunu kullanıyor. Yani çocukların görme, duyma, konuşma, bağ kurma ve analiz etme yeteneklerini harekete geçiren aktivitelerle İngilizce öğretiyor. Bu da çocukların sosyal becerilerini de geliştiriyor. Çocuklar çok daha rahat iletişim kurmaya başlıyorlar. Bu konu bence çok önemli, çünkü Cambly Kids ile ders yapan çocuk İngilizceyi konuşarak öğrenmenin yanında daha sosyal ve özgüvenli bir çocuk oluyor. Çocuğunuza İngilizcenin yanında kişisel gelişim konusunda da güzel bir yatırım yapmış oluyorsunuz. Cambly Kids’teki eğitmenler bunu oyunlar, şarkılar ve müzikler eşliğinde yaptığı için çocuklar da severek derslere katılıyor ve İngilizce öğreniyor.

Ders süreleri

Cambly Kids’te dersler 30 dakika sürüyor. Bu süre, pedagoglar ve çocuk eğitim uzmanları tarafından, çocukların dikkat süreleri göz önünde bulundurularak belirlenmiş. Çocukların sınıf ortamındaki 1-2 saatlik İngilizce derslerindeki verimle karşılaştırıldığında, 30 dakikalık bir Cambly Kids dersi çok daha etkili oluyor. Zaten kullandıkça siz de bunu fark edeceksiniz. Diğer platformlarda bu süre genelde daha kısa oluyor. Örneğin Novakid’de dersler 25 dakika. Ders süresi başına olan fiyatlandırmayı düşündüğünüzde de Cambly Kids daha avantajlı oluyor.

Eğitmen seçeneği

Öğretmen seçeneği konusunda da Cambly Kids en fazla seçeneği sunan uygulama. Eğitmenlerin tümünün ana dilinin İngilizce olduğunu düşündüğünüzde, çocuğunuz için özenle seçilmiş eğitmenlere 7/24 ulaşabilme imkanı başka hiç bir uygulamada yok. Dilediğiniz öğretmenle çalışabiliyorsunuz. Çocuğunuzla enerjisi uyuşan, sevdiğiniz eğitmenleri belirleyebilmek adına, başta farklı birkaç eğitmenle ders yapmanızı öneririm.

Müşteri memnuniyeti

Bence ebeveynler için bir diğer önemli konu da müşteri memnuniyeti ve destek. Cambly Kids’in teknik destek ekibi çok aktif, çok profesyonel ve sürekli irtibat halindeler. Dönüşler çok hızlı ve çözüm odaklı. Bu açıdan Cambly Kids diğer platformların çok çok önünde bence.

Güvenlik

773DBB9D-DA4E-4371-94C6-CCAF624EEE1A.jpg

 

1. Cambly Kids, çocuklar için güvenli web sitelerine verilen özel bir sertifika olan“kidSAFE Seal Program” sertifikasına sahip bir uygulama.

Yani, Cambly Kids’te:

● Ebeveynlerin bildirimine ve rızasına açık bir süreç var.

● Ebeveynin çocuğun kişisel bilgilerine erişimi bulunuyor.

● Veri bütünlüğü ve güvenlik işlemi bulunuyor.

● COPPA (Çocuk Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası) ile uygun mahremiyet politikası baz alınıyor.

● The KidSAFE tarafından, uygulama üzerinde COPPA’ya uygun gözetim ve yürürlüğü mevcut.

Kısacası, fiyat/performans olarak hem sizi çok yormayacak, hem de çocuğunuzun İngilizceyi en iyi şekilde öğrenmesini sağlayacak olan platform bence Cambly Kids. Sizin aranızdan kullananlar varsa veya kullanmak isteyip soruları olanlar varsa, yorum olarak bırakabilirsiniz, hep birlikte konuşalım.

%60 indirimle Cambly Kids’e abone olmak için şu kodu kullanabilirsiniz: melinasmom

Cambly Kids sayfasının linki için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiler;

Merve Öztürk